Природоматематическа гимназия „Нанчо Попович“: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Редакция без резюме
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Ред 30: Ред 30:
}}
}}


'''Природоматематическа гимназия „Нанчо Попович“''' е профилирано средно училище в град [[Шумен]]. Директор на училището е Ваньо Георгиев.
''Профилирана природоматематическа гимназия „Нанчо Попович“''' е профилирано средно училище в град [[Шумен]]. Директор на училището е Ваньо Георгиев.


==История==
==История==

Версия от 20:15, 15 януари 2017

Профилирана природоматематическа гимназия
„Нанчо Попович“
Информация
СедалищеШуменОбласт Шумен
 България
Основаване1828
ВидГимназия
ДиректорВаньо Георгиев
ФинансиранеОбщинско
ПатронНанчо Попович
Навигация
Карта Местоположение в Шумен
Адресул.„Св.Св.Кирил и Методий“ № 68[1]
Сайтwww.pmg.icon.bg

Профилирана природоматематическа гимназия „Нанчо Попович“' е профилирано средно училище в град Шумен. Директор на училището е Ваньо Георгиев.

История

Училището е основано през 1828 г. и е едно от най-старите училища в България, утвърдило се не само в Шуменския регион, но и в цяла Североизточна България.

До 1854 година е девическа гимназия, след което става смесено училище. През 1891 г. патрон на гимназията става богатият шуменски търговец Нанчо Попович, отделил голяма сума за издръжка и построяване на нова сграда. С историята на гимназията са свързани имената на Сава Филаретов, Стефан Изворски, Сава Доброплодни, Добри Войников, Тодор Икономов, Царевна Миладинова, Анастасия Паскалева, Илия Блъсков, Панайот Волов, Янко Сакъзов и други.

През 1970 г. училището се профилира като математическа, а 14 години по-късно - като природоматематическа гимназия.

В периода преди 10 ноември 1989 няколко десетки години е носило името на видната антифашистка Лиляна Димитрова. Неин бронзов паметник и днес стои в двора на училището. През 1991 г. името на училището бива възстановено.

Специалности

Приемът на ученици става след завършен седми клас и успешно положени национален изпит по български език и литература и национален изпит по математика. Всички профилирани паралелки са с продължителност от 5 години със задълбочено обучение по природоматематическите профили математика, информатика, биология, химия, физика и география.

Паралелки с профилиращи учебни предмети:

  • 1. Математика; 2. Физика; 3. Английски език; Български език и литература.
  • 1. Информационни технологии; 2. Математика; 3. Немски език; Български език и литература.
  • 1. Информатика; 2. Математика; 3. Английски език; Български език и литература.
  • 1. Биология; 2. Химия; 3. Английски език; Български език и литература.
  • 1. Информационни технологии; 2. Математика; 3. Английски език; 4. География.

Събития

На 6 декември Никулден (имен ден и на Нанчо Попович) училището ежегодно отбелязва своя патронен празник. Благодарение на дарителското дело на Нанчо Попович от 1937 г. денят се отбелязва и като „Ден на дарителя в България[2].

През 2010 г. десетокласникът Румен Христов печели втора награда от Международната олимпиада по информатика в Канада. Печели златен медал.[3] Това не е първата награда на Румен от престижни състезания.[4] На 4 октомври 2011 г. президентът Георги Първанов му връчва и наградата „Джон Атаносов - за ученици“.[5]

Външни препратки

Източник