Филдсовият медал, или Медал на Филдс, е отличие, присъждано всеки 4 години от Международния математически съюз на математици до 40-годишна възраст за особени постижения в областта на математиката, съгласно завещанието на канадския математик Джон Филдс (1863 – 1932). Широко прието е мнението, че Филдсовият медал е еквивалент на Нобеловите награди, които нямат категория за математика, и най-значимото отличие, което някой математик може да получи. Въпреки това има известна принципна разлика в избора на лауреатите, тъй като Нобеловата награда се дава на доказани водещи учени в своята област, докато Филдсовият медал се връчва на математици в началото на кариерата им.
Лицето на медала
Гърбът на медала
Наградата представлява златен медал и парична сума в размер на 15 000 канадски долара, която се разпределя между 2-ма, 3-ма или 4-ма учени.
За първи път медалът е връчен през 1936 година на финландеца Ларс Алфорс и американеца Джес Дъглас.
Най-младият лауреат е французинът Жан-Пиер Сер, получил наградата на 28-годишна възраст през 1954 г.
Заради ограниченията върху пътуванията зад граница, наложени от съветското правителство, лауреатите Сергей Новиков (1970) и Григорий Маргулис (1978) не успяват да стигнат съответно до Ница и Хелзинки, за да получат наградите си.