Победа (област Плевен): Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Sherpa (беседа | приноси)
м площ = 5,361
Ред 14: Ред 14:


== География ==
== География ==
Село Победа се намира на 5 км от общинския център град Долна Митрополия и на 15 от град Плевен. Землището на село Победа се намира западно по течението на р.Вит. На запад и север то граничи със землищата на гр. Тръстеник и с. Подем. На изток със селата Божурица и Биволаре, на юг- с гр.Долна Митрополия.
Релефа на населеното място е абсолютно равнинен , без хълмове, височини и долове.
Климатът е умерено- континентален. Зимата е истинска зима – с дълго задържащ се сняг, а лятото е топло и горещо. Температурите през лятото достигат 35-40 градуса , а през зимата падат до – 10-15. Валежите са недостатъчни, не са рядкост летните засушавания. Дъждовете през лятото са рядко явление, но когато ги има, обикновено са бурни и мощни, като „ из ведро”. Преобладават северозападни ветрове.
Почвите в населеното място са чернозем и алувиално- ливадни. В съчетание с климатичните условия те способстват за виреене и получаване на добиви над средното равнище за страната от пшеница, царевица, слънчоглед, люцерна и др. Благоприятният като цяло климат в района е подходящ за отглеждане на зърнено житни култури и зеленчуци.
На територията на селото има типични дървесни видове, характерни за равнинните райони в България. Има отделни вековни широколистни дървета, защитени от унищожаване. В самото населено място растителността е много и е разнообразна, като един голям парк, но извън селото няма гори и е почти обезлесено.
Животинският свят е разнообразен предимно по отношение на птиците. Липсата на горски масиви и наблюдаващото се трайно засушаване доведе до изчезването да представителите на фауната, срещащи се до скоро.


== История ==
== История ==

Версия от 08:07, 17 март 2011

Вижте пояснителната страница за други значения на Победа.

Победа
България
43.5023° с. ш. 24.5486° и. д.
Победа
Област Плевен
43.5023° с. ш. 24.5486° и. д.
Победа
Общи данни
Население480 души[1] (15 март 2024 г.)
89,6 души/km²
Землище5,361 km²
Надм. височина54 m
Пощ. код5873
Тел. код06511
МПС кодЕН
ЕКАТТЕ56865
Администрация
ДържаваБългария
ОбластПлевен
Община
   кмет
Долна Митрополия
Поля Цоновска
(ГЕРБ, БЗНС, ВМРО-БНД, СДС; 2011)
Кметство
   кмет
Победа
Валентин Димитров
(БСП)

Победа е село в Северна България. То се намира в община Долна Митрополия, Област Плевен.

География

Село Победа се намира на 5 км от общинския център град Долна Митрополия и на 15 от град Плевен. Землището на село Победа се намира западно по течението на р.Вит. На запад и север то граничи със землищата на гр. Тръстеник и с. Подем. На изток със селата Божурица и Биволаре, на юг- с гр.Долна Митрополия. Релефа на населеното място е абсолютно равнинен , без хълмове, височини и долове. Климатът е умерено- континентален. Зимата е истинска зима – с дълго задържащ се сняг, а лятото е топло и горещо. Температурите през лятото достигат 35-40 градуса , а през зимата падат до – 10-15. Валежите са недостатъчни, не са рядкост летните засушавания. Дъждовете през лятото са рядко явление, но когато ги има, обикновено са бурни и мощни, като „ из ведро”. Преобладават северозападни ветрове. Почвите в населеното място са чернозем и алувиално- ливадни. В съчетание с климатичните условия те способстват за виреене и получаване на добиви над средното равнище за страната от пшеница, царевица, слънчоглед, люцерна и др. Благоприятният като цяло климат в района е подходящ за отглеждане на зърнено житни култури и зеленчуци. На територията на селото има типични дървесни видове, характерни за равнинните райони в България. Има отделни вековни широколистни дървета, защитени от унищожаване. В самото населено място растителността е много и е разнообразна, като един голям парк, но извън селото няма гори и е почти обезлесено. Животинският свят е разнообразен предимно по отношение на птиците. Липсата на горски масиви и наблюдаващото се трайно засушаване доведе до изчезването да представителите на фауната, срещащи се до скоро.

История

Културни и природни забележителности

Редовни събития

Други

Външни препратки

Шаблон:Мъниче селища в България