Уикипедия:1 нова статия
1 нова статия е проект и лична инициатива на група редактори от Българската Уикипедия, който си поставя за цел да привлече или върне редактори в Уикипедия с цел увеличаване на съдържанието на Българската Уикипедия с поне 1 нова статия за даден период от време от всеки уикипедианец. Създаването на поне 1 нова статия от всеки няма да е задължително, а просто по-широката общественост ще бъде информирана за този проект и хората, които са заинтересувани от идеята ще влизат в Българската Уикипедия с нагласата да създават нови статии. Разбира се настоящите уикипедианци е желателно също да участват в проекта, което да го направи по-успешен. Идеята е, чрез събиране на голям брой редактори като критична маса, да се създадат много липсващи статии за кратък период.
Какво представлява статия в Уикипедия?
[редактиране на кода]Основна страница Уикипедия:Статия
Краткият отговор е, че това е самостоятелна страница в Уикипедия. Страницата може да съдържа текст, категории, картинки и други елементи. Валидните статии варират от мъничета до избрани статии. Много от статиите попадат някъде по средата. Каква статия създавате зависи от вашите възможности и желание. Ето някои примерни статии в Българската Уикипедия: Раждане, История, Танк, Апетит, Мик Джагър.
Писане на български език
[редактиране на кода]В Българската Уикипедия има възможност ако сте регистриран да си активирате българска кирилица за писане в Уикипедия. За целта след регистрация отидете на вашата common.js страница. За да пишете на кирилица е нужно да имате следния скрипт на нея, вижте пример. Разбира се можете да добавите кирилизирани български клавиатури на вашия компютър и по друг начин извън Уикипедия. Най-лесно това става ако ползвате Уиндоус, да отидете на Старт → Контролен панел → Clock Language Region (търсете нещо свързано с Language-език не на всички версии на Уиндоус е еднакво) и да добавите оттам БДС или фонетична клавиатура.
Време на провеждане
[редактиране на кода]Инициативата 1 нова статия може да се състои на определени дати и да има определено времетраене по време на годината или да се провежда епизодично през даден интервал от време. Първата проява се проведе между 1-15 март 2012 г.
Аудитория
[редактиране на кода]Цел
[редактиране на кода]Целта на проект 1 нова статия е да се свържем с максимално много потенциални уикипедианци, които биха създали поне по 1 статия. Целта ни за 1-вата кампания е да се свържем с 1,5 милиона души директно (например ако кажем за това на приятелите си) или индиректно (чрез масмедиите - чpез информация за инициативата пусната в телевизии, радиа, вестници, списания, уеб портали и т.н.) Реално погледнато тази цифра може да бъде многократно превишена, тъй като е лесно да се изпрати съобщение до тези инстанции, а само телевизиите имат многокpатно по-голяма аудитоpия. Разбира се тази цел е планирана, а не гарантирана. Подобно на някои маркетинг кампании (например по пощата), които в най-лошият случай получават 1% отговор за усилията си (а иначе ваpиpа между 1-5%), очакваме ако достигнем до 1,5 милиона души, това да генерира 1% реални приноси или 15 000 нови статии. Важно е пъpвоначалният контакт и инфоpмацията да достигнат до максимално много хоpа, тъй като отговоpът ще е малка част от тези хоpа. Желателно е съобщението да е изпpатено диpектно до потенциалните потpебители. Веpоятно ще се получи по-голям дял отговоpили по този начин.
Видове групи
[редактиране на кода]Аудиторията или потенциалните хора до които искаме да се свържем с информацията за тази инициатива можем да ги разделим условно на 4 групи:
- регистрирани, но неактивни - хора, които са се регистрирали в Българската Уикипедия, но понастоящем не са активни в нея. Този сегмент представляват около 103 000 от регистрираните потребители в Българската Уикипедия
- нови потребители - хора, които никога не са се регистрирали или редактирали в Българската Уикипедия
- настоящи уикипедианци - хора, които в момента редактират Българската Уикипедия активно, те са 678 по данни от последните 30 дни, тази цифра включва само регистрираните уикипедианци
- нерегистрирани - тази част от потенциалните уикипедианци, които не са част от регистрираните неактивни уикипедианци по-горе, но може да са част от активните уикипедианци. По-големят дял от тях са обаче тези, които никога не са се регистрирали или не са редактирали Българската Уикипедия. (справка българите са общо около 9 милиона в България и по целия свят, а в Уикипедия имаме 353 820 регистрирани потребители.
Тематика
[редактиране на кода]Тематиката се отнася до съдържанието или по-скоро до липсата на такова, което желаем да развием.
Цели области, портали и проекти в Уикипедия
[редактиране на кода]Ето някои области в които се забелязва липса в Българската Уикипедия:
- Икономика
- Право
- Бизнес
- Уикиновини
- Уикиверситет също очаква вашата инициатива, за да излезе най-после от бета версия
Можем да направим отделни съобщения, които да изпращаме до по-широката общественост, които разглеждат специфична тематика, която липса тук, в зависимост от това с кого се свързваме. Например, ако пишем съобщение в група Физика във Фейсбук можем да наблегнем на статиите от раздел физика, които липсват и така да стимулираме хората в тази група интересуващи се от тази област да ги създадат.
В Българската Уикипедия са създадени множество портали и проекти. В много от тях има секции за все още несъздадени статии, например проекта Уикипедия:Химия. За всички проекти вижте Категория:Проекти в Уикипедия, а за всички портали: Категория:Портали в Уикипедия.
Отделни липсващи статии
[редактиране на кода]Също могат да се включват отделни ненаправени статии в съобщението с директна връзка към тях например:
- http://bg.wikipedia.org/wiki/Жилищен комплекс (жилищен комплекс)
- http://bg.wikipedia.org/wiki/Обущарство (обущарство)
Списъци с несъздадени статии
[редактиране на кода]- http://bg.wikipedia.org/wiki/Уикипедия:Идеи за статии (Уикипедия:Идеи за статии)
- http://bg.wikipedia.org/wiki/Специални:Желани страници (Специални:Желани страници)
В Българската Уикипедия има създадени много списъци на всякаква тематика, в много от тях има все още много несъздадени статии. За всички списъци в БГ Уикипедия вижте Категория:Списъци.
Статии с червени препратки
[редактиране на кода]Понякога е подходящо да се даде връзката към дадена статия, където има червени препратки на сходни теми за развиване, например:
- http://bg.wikipedia.org/wiki/България (България), например на страницата на България има червени препратки към все още несъздадени статии.
- http://bg.wikipedia.org/wiki/Списък на градовете в Китай (Списък на градовете в Китай), в даден списък на определена тематика се вижда бързо, кои са липсващите статии.
Шаблони с червени препратки
[редактиране на кода]Често шаблоните съдържат много червени препратки и са добър изходен пункт за създаване на сходни статии и за изпращане до аудитория, която се интересува от специфична тема с цел да я развие.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Шаблон:Образование в София (Шаблон:Образование в София)
http://bg.wikipedia.org/wiki/Шаблон:Анатомия на човека (Шаблон:Анатомия на човека)
За всички шаблони в Българската Уикипедия вижте Категория:Шаблони.
Генериране на червени препратки (несъздадени статии)
[редактиране на кода]- липсващи статии - чрез този инструмент можете да генерирате червени препратки (статии, които още не са създадени) по категорията в която са категоризирани статиите съдържащи червените препратки и да създадете тези от които се интересувате. За списък с вече генерирани статии с този инструмент вижте Уикипедия:1 нова статия/Липсващи статии по категория.
Емблема
[редактиране на кода]Примерно събщение до обществеността
[редактиране на кода]За примерно съобщение до обществеността (социални мрежи, медии, институции, други).
Примерни заглавия
[редактиране на кода]- Българоезичната Уикипедия с нова инициатива: 1 нова статия!
- Можете ли да напишете 5 изречения в Българската Уикипедия между <дата> и <дата> на <месец>?
- За 4 минути може да се роди нещо ново. Що е то?
- БГ Уикипедията поема инициативата с проект 1 нова статия!
Много кратко съобщение
[редактиране на кода]Инициатива 1 нова статия в БГ Уикипедия (www.bg.wikipedia.org) между <дата> и <дата> <месец>! Поканени сте!
Кратка дължина на съобщението
[редактиране на кода]Българската Уикипедия (www.bg.wikipedia.org) стартира нова инициатива 1 нова статия, за запълване празнините в уикипедията между <дата> и <дата> на <месец>, <година>. Целта е масово да се създадат много нови статии за кратък период от време. За бърз преглед на липсващите статии в Уикипедия вижте: http://bg.wikipedia.org/wiki/Уикипедия:Идеи за статии и http://bg.wikipedia.org/wiki/Уикипедия:Желани страници (махнете кода nowiki преди публикуване извън БГ Уикипедия)
Средна дължина на съобщението
[редактиране на кода]Група редактори от Българската Уикипедия (www.bg.wikipedia.org) стартира инициативата „1 Нова статия“. Целта на проекта е да се привлекат редактори, нови, настоящи и минали и всеки да напише или да започне по 1 нова статия, като по този начин създадем липсващите статии и запълним празнотите в БГ Уикипедия. Статията не е нужно да е дълга, но е препоръчително да е изчерпателна. В Българската Уикипедия се приемат и статии мъничета от по 5-6 изречения, поставящи основите за разширяване до пълноценна статия. Информацията в статията трябва да е достоверна [1] и подкрепена с източници.[2] Не е нужно дори да се регистрирате, все пак това е силно препоръчително. Задължително условие е статиите да са написани на кирилица, статии на шльокавица ще бъдат изтрити. Ако за пръв път редактирате в Уикипедия може да намерите полезна информация тук Вашата първа статия За бърз преглед на липсващите статии в Уикипедия вижте:Идеи за статии и Желани страници
Инициативата „1 Нова статия“ ще се проведе от <дата> до <дата> <месец>!
Голяма дължина на съобщението
[редактиране на кода]Общественост за връзка
[редактиране на кода]Отбелязване с кои общестественни структури сме се свързали, за да се избегне неколкократно свързване с едни и същи организации. Можем също да споменаваме потенциално достигнатата аудитория, например: Съобщение в група във Фейсбук с 500 потребители или съобщение до вестник с тираж от 40 000 бройки.
Идеи
[редактиране на кода]Идеи за разпространение на инициативата в Уикипедия
- Запишете се в този проект под Участници
- Сложете шаблон 1 нова статия на потребителската си страница
- Да пишем лично съобщение или имейл на регистрираните потребители (в момента се обсъжда възможността за помощ на бот Уикипедия:Задачи за ботове#Съобщение на беседата на регистрирани уикипедианци)
- Банер в Уикипедия показващ се на всяка страница
Идеи за разпространяване на инициативата извън Уикипедия
- Кажете за инициативата на приятели, роднини, колеги, групи по интереси и организации в които членувате. Ако имате контакти по различни медии можете да им изпратите съобщение директно и да ги помолите да пуснат информация за инициативата.
- Категория:Български медии (Телевизии, радиа, списания, вестници, сайтове)
- Категория:Министерства в България (с приоритет до това на Културата)
- Категория:Библиотеки в България
- Българска академия на науките
- Привличане на студенти: съобщения на информационни табла, във форуми. Съдействие от студентските съвети - напр. съобщение по студентско радио и др.
- Фейсбук, Линкдин, Туитър, други социални и професионални мрежи
- Чат
- Среща/мероприятие, което да популяризира инициативата
- Разпространение на листовки/брошури с информация за събитието
- Уеб банер
- Видео/аудио клип пускан някъде из идеите споменати тук
- Реклама
- Посещение/участие на организирана обществена проява с представителство от Българската Уикипедия като панаир, събор, експозиция, културно насочена проява в музей, ателие, библиотека
- Лекция
- Създаване на канал на БГ Уикипедия в Ю Туб или Вибокс7 или качване на отделни клипчета първоначално за тази и други инициативи
Комуникация
[редактиране на кода]Дата на контакта | Име на структурата | Подпис | Потенциална аудитория | Начин на контакт | Резултати |
---|---|---|---|---|---|
Примерна дата, например 5 януари 2012 г. | Например, БНТ | Подпис на уикипедианеца свързал се със структурата | Например 500 000 | Например Електронна поща | Например, Изпратено запитване-имейл, все още няма отговор. |
Примерна дата 2, 17 януари 2012 г. | Например, БГ Радио | Подпис на уикипедианката свързала се със структурата | Например 100 000 | Например Телефон | Например, Ще съобщят за инициативата в сутрешния блок на 1 март 2012 г. |
8 януари 2012 г. | БНТ 1 | --Ванка5 18:01, 8 януари 2012 (UTC) | 300 000[1] | Електронна поща до news@bnt.bg, ssimova@bnt.bg | Информирани за инициативата. (подробности) |
10 януари 2012 г. | Би Ти Ви | --Ванка5 04:12, 10 януари 2012 (UTC) | 1 000 000 - 1 500 000[2] | Електронна поща до news@btv.bg | Информирани за инициативата (подробности) |
11 януари 2012 г. | Нова телевизия | --Ванка5 06:22, 11 януари 2012 (UTC) | 172 000 - 889 000[3] | Eлектронна поща до kalendar@ntv.bg, pr@ntv.bg | Информирани за инициативата (подробности) |
12 януари 2012 г. | Българско национално радио | --Ванка5 07:49, 12 януари 2012 (UTC) | 240 000 - 800 000[4] | Електронна поща до gendirector@bnr.bg, radovanov@bnr.bg, Lalosheva_v@bnr.bg | Информирани за инициативата (подробности) |
13 януари 2012 г. | БГ Радио | --Ванка5 05:18, 13 януари 2012 (UTC) | 1 000 000+[5] | Електронна поща до office@bgradio.net | Информирани за инициативата (подробности) |
20 януари 2012 г. | Вестник „Труд“ | --Ванка5 06:27, 20 януари 2012 (UTC) | 70 000 - 100 000[6] | Електронна поща до reporteri@trud.bg, vstoinev@trud.bg, HKosev@trud.bg, npetrov@trud.bg,
svaglenov@vgb.bg |
Информирани за инициативата (подробности) |
24 януари 2012 г. | Вестник „24 часа“ | --Ванка5 15:16, 24 януари 2012 (UTC) | 60 000 - 70 000[7] | Електронна поща до svaglenov@vgb.bg, 24inter@24chasa.bg, 24ojivlenie@24chasa.bg,
24culture@24chasa.bg |
Информирани за инициативата (подробности) |
4 февруари 2012 г. | Вестник „Дневник“ | --Ванка5 15:49, 4 февруари 2012 (UTC) | 10 000[8] | Електронна поща до velislavap@dnevnik.bg, mayas@dnevnik.bg | Информирани за инициативата (подробности) |
29 февруари 2012 г. | Всички медии по горе | --Ванка5 05:54, 29 февруари 2012 (UTC) | Общо от всички по-горе | Електронна поща до всички адреси по-горе | Напомнени за инициативата (подробности) |
Отразяване
[редактиране на кода]- 29 февруари 2012 г. — Започва инициативата "1 нова статия" в българската "Уикипедия", Дневник
- 29 февруари 2012 г. — Започва инициативата "1 нова статия" в българската "Уикипедия", Радар.бг (отразява информацията от Дневник)
- 29 февруари 2012 г. — "1 нова статия" за по-богата българска Уикипедия, Уебкафе.бг
- 29 февруари 2012 г. — Започва инициативата "1 нова статия" в българската "Уикипедия", Сандански1.ком
- 29 февруари 2012 г. — Започва инициативата "1 нова статия" за по-богата българска Уикипедия, Дир.бг (отразява информацията от Уебкафе.бг)
Вижте също Уикипедия:Статии за Уикипедия
Шаблони
[редактиране на кода]изписване | показва | ||
---|---|---|---|
{{Потребителска кутия|проект 1 нова статия}}
|
| ||
{{Потребителска кутия|1 нова статия при активност}}
|
|
Участници
[редактиране на кода]- --Ванка5 00:49, 18 декември 2011 (UTC)
- --Bobi1997 21:31, 2 февруари 2012 (UTC)
- --dako1 00:40, 5 февруари 2012 (UTC)
- --Targovishtenec_bg 16:25, 6 февруари 2012 (UTC)
- --Габриел*б/п 19:10, 6 февруари 2012 (UTC)
- --CvetanPetrov1940 14:32, 29 февруари 2012 (UTC)
- – Tourbillon Да ? 10:53, 5 март 2012 (UTC)
- --Радостина (беседа) 10:56, 5 март 2012 (UTC)
- --Ilikeliljon (беседа) 06:26, 7 март 2012 (UTC)
- --Иван Станкулов (беседа) 20:37, 6 август 2012 (UTC)
- Litexfan (беседа) 21:14, 25 януари 2013 (UTC)
Източници
[редактиране на кода]- ↑ http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=742795
- ↑ http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1023224
- ↑ http://dtv-bg.com/showthread.php?t=2781
- ↑ http://bnr.bg/Events/Pages/3012-MarketLinks-BNR.aspx
- ↑ http://www.predavatel.com/bg/radio/bgradio
- ↑ http://e-vestnik.bg/3163
- ↑ http://e-vestnik.bg/3163
- ↑ http://e-vestnik.bg/3163