Лудвигсхафен

от Уикипедия, свободната енциклопедия
(пренасочване от Лудвихсхафен)
Лудвигсхафен на Рейн
Ludwigshafen am Rhein
Знаме
      
Герб
Въздушен изглед към Лудвигсхафен, април 2006 г.
Въздушен изглед към Лудвигсхафен, април 2006 г.
Германия
49.4811° с. ш. 8.4353° и. д.
Лудвигсхафен на Рейн
Рейнланд-Пфалц
49.4811° с. ш. 8.4353° и. д.
Лудвигсхафен на Рейн
Страна Германия
ПровинцияРейнланд-Пфалц
РегионРейн-Некар
Площ77,43 km²
Надм. височина96 m
Население171 061 души (2019)
2209 души/km²
КметЮта Щайнрук
Пощенски код67059 – 67071
Телефонен код0621, 06237
МПС кодLU
Часова зонаUTC+1, UTC+2
Официален сайтwww.ludwigshafen.de
Лудвигсхафен на Рейн в Общомедия

Лудвигсхафен на Рейн (на немски: Ludwigshafen am Rhein), известен само като Лудвигсхафен, е град във федералната провинция Рейнланд-Пфалц, Югозападна Германия.

География[редактиране | редактиране на кода]

Разположен е на река Рейн в Горнорейнската долина, срещу мястото на вливане на р. Некар в Рейн. Климатът е мек, районът е сред най-топлите в Германия. Намира се на западния бряг на река Рейн, срещу гр. Манхайм (провинция Баден-Вюртемберг).

Втори по население (след Майнц) в провинция Рейнланд-Пфалц и в новообразувания Метрополен регион Рейн-Некар, в чиято централна част се намира.

Площта на Лудвигсхафен е 77,68 км², населението към 31 декември 2012 г. – 160 179 жители, а гъстотата на населението – 2062 д/км².

История[редактиране | редактиране на кода]

Плодородната долина на р. Рейн е била заселена още в древността. На мястото на един от кврталите на града, Рейнгьонхайм, през античността е съществувало укрепеното селище Руфиниана.

Историята на Лудвигсхафен като град започва едва през 19 век, когато кралете на Бавария толерират развитието на пристанището и селището около него. През 1859 г., кралят на Бавария Максимилиян II обявява Лудвигсхафен за град.

Благодарение на бързото разрастване на химическата и други индустрии, през последните десетилетия на XIX век и в началото на XX век Лудвигсхафен преживява особено динамично развитие, като населението му се увеличава многократно и през 1925 г. достига 100 000 жители.

През Втората световна война е разрушен, заради икономическото си и стратегическо значение, почти до основи при многократни бомбардировки на съюзниците.

Икономика[редактиране | редактиране на кода]

Градът е център на химическата индустрия. Седалище е на концерна BASF – най-голямата химическа компания в Европа, в който са заети около 32 600 работници и служители. Други по-големи химически предприятия са Abbott и Raschig.

Обслужва се от най-голямото речно пристанище в провинция Рейнланд-Пфалц.

Култура[редактиране | редактиране на кода]

Като млад, индустриален град Лудвигсхафен има сравнително обозрима културна сцена. По-известни културни забележителности в града са:

и др.

Религия[редактиране | редактиране на кода]

На 28 ноември 2007 г. в Лудвигсхафен официално е осветена първата православна църква в града: „Св. Богородица“. Намира се в бивш католически храм, който при освещаването е тържествено преотстъпен на наброяващата около 3000 гръцка православна общност в града.

Образование[редактиране | редактиране на кода]

2 висши училища:

  • Икономически университет по приложните науки (с институт за Източна Азия)
  • Протестантски университет по приложните науки

Личности[редактиране | редактиране на кода]

Родени в Лудвигсхафен
Починали в Лудвигсхафен

Побратимени градове[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]