Луцифер: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
м Премахнати редакции на 77.70.38.89 (б.), към версия на Ted Masters
Етикет: Отмяна
Ред 1: Ред 1:
{{към пояснение|Луцифер|Луцифер (пояснение)}}
{{към пояснение|Луцифер|Луцифер (пояснение)}}
[[Файл:Lucifer Liege Luc Viatour new.jpg|мини|статуя на Луцифер, една от малкото неунищожени]]
[[Файл:Paradise Lost 12.jpg|мини|300п|Падението на Луцифер, [[Гюстав Доре]], илюстрация към „[[Изгубеният рай]]“ от Джон Милтън.]]

'''Луцифер''' е дума от латински произход, ''Lucifer'', която буквално означава „носител на светлина“, „свет(л)оносец“ и от своя страна е превод от гръцката дума Εωσφόρος или Φώσφορος със същото значение.
'''Луцифер''' е дума от латински произход, ''Lucifer'', която буквално означава „носител на светлина“, „свет(л)оносец“ и от своя страна е превод от гръцката дума Εωσφόρος или Φώσφορος със същото значение.


Ред 26: Ред 27:


Луцифер е един от Четиримата Крале на Пъкъла, заедно със [[Сатана]]та, [[Беллиал]] и [[Левиатан (Библия)|Левиатан]]. Има дъщеря, известна още като италианската богиня Арадия.
Луцифер е един от Четиримата Крале на Пъкъла, заедно със [[Сатана]]та, [[Беллиал]] и [[Левиатан (Библия)|Левиатан]]. Има дъщеря, известна още като италианската богиня Арадия.

За Луцифер се казваше, че е най-светлият в цялото творение и е най-почитан и най-хвален сред ангелите за своята красота и сила. Това в процеса накара Луцифер да се гордее със себе си. Въпреки че той е високо оценен като архангел , Луцифер се казва, че той също е серафим и първият, който е създаден от хора, като по този начин той е назначен за принц на хора. Луцифер осветяваше пътеките към Рая за заминали и заблудени души, изгарящи през сянката на  Смъртта, за  да разкрият утрото на Йехова.

Толкова огромна беше неговата благодат и сила, че престолът му беше поставен на планината, помазана от самия Бог; украсена с горящи камъни, известни единствено като камъните на огъня, вливани в огъня на Слънцето, за да дават светлина на мъртвите и изгубените, докато Луцифер ги води към Рая.

След създаването на Небето и Земята гордостта на Луцифер нараства. Тогава Бог му е възложил да гледа и ръководи Своите творения. Въпреки това той стана недоволен да следва Бог заедно с факта, че неговият Отец предпочита новите творения, известни като хора, особено когато имайки това „съвършено“ същество като него, ще трябва да бди над тези създания като Шепард над стадото си. Това недоволство се превърна в параноя и арогантност, защото докато Луцифер обичаше Бога, той чувстваше, че Бог отива сенилно и Небето се нуждае от нов владетел, за да го спаси. С тази арогантност Луцифер се разбунтува срещу Бога с подкрепата на много ангели. Луцифер обаче бил победен от архангел Михаил и колесницата Меркабах, след което Бог прогони него и неговите последователи от Небето.

Луцифер падна с дни, докато не се затвори в клетката на Луцифер , забит за вечността, той изчака слугите му да го освободят. Когато беше освободен, неговата форма е демонизирана в сегашната форма, известна сега. С тази нова форма той завладява ада заедно с оригиналните Седемте принца на ада и го превръща в своя власт. Откакто победи Ада, той управлява не само падналите ангели , но и демоните, които са родом от Ада.

Той е известен с много епитети, сред които Змията , Дяволът, Драконът , Червеният ангел, Ангелът на бедствието, Ангелът на бездната, Принцът на силата на въздуха, Принцът на този свят, "Принцът на мрака “, лордът на демоните, старата драска , абаддон , белзевул , мефистофел , сатана, въпреки че някои от тези заглавия се приписват на самите действителни демони, самите имена описват силата и нечестието на Луцифер.

След човешкото раждане на Исус Христос, Луцифер му предложи света в замяна на неговата вярност. Христос обаче го отхвърли. Луцифер все още копнее да се върне в Рая и в крайна сметка да заеме престола, който чувства, че е предопределен да седне. Луцифер е изключително хитър и интелигентен индивид, който убеждава своите последователи да направят офертите си, като прави фаустовски сделки с тях. Той често кара враговете му да се подлагат на тежки предизвикателства и изпитания, преди те да могат да се изправят срещу него. Луцифер е гордо и пресметливо същество, което изпитва голямо удоволствие да наказва проклетите, нечистите намират ужасно наказание от страна на Луцифер за греховете им. Луцифер също е силно жесток, варварски и коварен към онези, които му пречат и въпреки твърденията му, че е жертва, няма никакво притеснение да убие нещо или някого, дори и да няма истинска причина за това. Причината за Луцифер 'бунтът се различава от тълкуване до тълкуване, но трите най-приети причини за падането е отказ да се преклони пред човечеството при неговото създаване, несъгласие относно Божия план за спасение или греха на Гордост в стремежа си да свали своя създател и да стане сам владетел на Небето. Независимо от това, той се счита широко и в крайна сметка като ангел, който се разбунтува срещу създателя си. За подобно деяние той също се идентифицира със самия Сатана , въпреки че двете са напълно отделни същества. Но поради неговата форма и гордост действията му се смятат за толкова демонични, че той би бил сравнен с Дявола.

Името Луцифер никога не е било идентифицирано със Сатана до латинския превод на Книгата Исая в християнската ера. Конкретен пасаж в книгата се отнася до поражението на вавилонски цар , който е кръстен като Хелел („свети един“), име, което се отнася до „Утринна звезда“ или „Дневна звезда“, което впоследствие се превежда като Луцифер. В Книгата на Петър името също се отнасяше за Утринната звезда като цяло, но без връзка с Дявола. Самият Исус понякога се нарича Утринната звезда, но не и „Луцифер“, дори на латински. Луцифер е толкова могъщ и хитър, че е спечелил лоялността на много демони, включително Велзевул , Луцифуг, заедно с много други.

Името Луцифер (и Хелел) произлиза от по-ранни латински прози и поезия; ''luks, lucis, „светлина“ и fero, ferre, „да понеса, донеса“,''  символизирайки ролята му на „Утринната звезда“ и най-силния Сераф, ангел с най-висок ранг, служещ на Бог преди падането му от благодат.

'''<big><u>Мисли на Луцифер</u></big>'''

'',,Паднах от благодат, опитвайки се да докажа точка. Бях прогонен за цяла вечност в най-ниските ями на Бездната, защото се опитах да покажа на братята си и на любимия си Отец колко бедни и убийствени сте вие ​​хора. И в крайна сметка какво правят? Избягват ме, плюят ми и ме изгонват. Докато вие свободно замърсявате и кланете планетата, Той ви облече. Не заслужаваш да живееш."''

-Лицифер за падането си

Други:

* ''Наистина не разбираш, нали. Моето име ще бъде мразено, презирано и ненавидено от всички, бог или човек, което ми дава сила. Моето име и моята идентичност никога няма да бъдат забравени, изтрити или изчезнали. Не мога умрете, съществуването ми ще се връща отново и отново и винаги, когато съм запомнен от едно единствено същество.''
* ''"Иди и им кажи, че идвам ... Иди и им кажи, че съм тук, и им покажи доказателствата ... Ти не си готов за мен. Никой не е."''
*


== В масовата култура ==
== В масовата култура ==

Версия от 16:46, 16 юли 2020

Вижте пояснителната страница за други значения на Луцифер.

Падението на Луцифер, Гюстав Доре, илюстрация към „Изгубеният рай“ от Джон Милтън.

Луцифер е дума от латински произход, Lucifer, която буквално означава „носител на светлина“, „свет(л)оносец“ и от своя страна е превод от гръцката дума Εωσφόρος или Φώσφορος със същото значение.

В древността гръцките имена Фосфорос и Еосфорос (Омир, Хезиод) и латинския буквален превод „Луцифер“ (Вергилий, Овидий) са били име на планетата Венера – Аврора – „ярка утринна звезда“ (зорница), „зорница“, която се обожествява.[1] Тези имена са епитет и на Аполон, Диана и др. божества.

В българската версия на Библията

В българските преводи на Библията името Луцифер, с което пророк Исаия се обръща към падналия ангел, завидял на Бог, е преведено като звезда: „Как падна ти от небето, звездице, сине на зората! Разби се о земята ти, който тъпчеше народите.“ (Исаия 14:12)

В латинската версия на Библията

В Стария завет на Biblia Sacra Vulgata обръщението Луцифер се използва от пророк Исаия към падналия ангел, който завидял на Бог (Isias 14:12, „quomodo cecidisti de caelo lucifer qui mane oriebaris corruisti in terram qui vulnerabas gentes“).

Когато превежда Библията от гръцки на латински език, свети Йероним превежда „Фосфорос“ като „Луцифер“. В Новия завет:

2 Петрово 1:19 "И [така], пророческото слово повече се потвърждава за нас; и вие добре правите, че внимавате на него, като на светило, което свети в тъмно място, догде се зазори, и звездата („Светият дух“) изгрее в сърцата ви."

В християнската демонология съществува демон, на име ЙЕЗАВЕЛ, чието призвание е да отнема този Дух от хората и да ги обръща в служба на Сатаната. Нейната цел е да убива Божиите пророци.(Виж книга Царства) Затова и чрез лъжепророчества тя учи на гордост и измама и в някои преводи вместо „звезда“ е написано името „Луцифер“, което би могло да създаде проблеми в тълкуванието.

В християнската традиция

В Стария завет Луцифер е падналият ангел, наказан за завистта си към Бог (Книга на пророк Исаия, 14:12).

И падна от небето ти, о, Луцифер, утринна звезда

Горният цитат е от Библията, Книга на Исая, свързан със смъртта на вавилонския цар с изграждането на Зорница (утринната звезда Венера).

В Евангелието на Лука (10,18) и Откровението на Йоан (12,9) Луцифер е синоним на Сатаната. В раннохристиянските апокрифи (Втора книга на Енох и др.) историята на „падналия ангел“ се описва пространно. Там той е един от най-висшите и близко до Божествения трон стоящ ангел. Бог искал всички ангели да се поклонят на хората. Но Луцифер се обидил от това, че Бог е създал човека по негово подобие и иска да се поклони на тях и защото хората говорили срещу самия Бог. Луцифер въстанал срещу него и бил пратен в бездната. Нарича се затова „паднал от небесните селения ангел“, превръщайки се в архетип на злото и враг на Бога. Понякога в славянските апокрифни преписи Луцифер се нарича „Аполлион“ – името идва от езическия бог на светлината Аполон.

Падналият ангел (Фосфорос, Еосфорос или Луцифер) се описва и в гръцките и български зографски ерминии и съответно се изобразява в православната живопис като тъмен демон – ангел, потъпкан от архангелите: стенопис в манастира Дионисиу на Атон от 1603 г., където падналият ангел Луцифер е подписан „Εωσφόρος“.

Луцифер е един от Четиримата Крале на Пъкъла, заедно със Сатаната, Беллиал и Левиатан. Има дъщеря, известна още като италианската богиня Арадия.

В масовата култура

През 1887 г. Е.П.Блаватска издава в Лондон ежемесечно списание Lucifer, заменено по-късно от The Theosophical Review.

Бележки