Цивилизацията и разочарованието от нея
"Цивилизацията и разочарованието от нея" е книга от Зигмунд Фройд. Написана през 1929 и за първи път публикувана на немски език през 1930 като "Das Unbehagen in der Kultur" („Безпокойството в култура“). Тя е една от най-важните книги на Фройд и е широко четена (e.g., Gay, 1989, p. 722).
Съдържание[редактиране | редактиране на кода]
В тази творческа книга Зигмунд Фройд описва основното напрежение между цивилизацията и индивида. Първичното търкане води началото си от търсенето на индивида на инстинктивната му свобода и противоположното изискване на цивилизацията за конформизъм и потискане на инстинктите. Много примитивни инстинкти на човечеството (например желанието да се убива и ненаситната страст за сексуално удовлетворение) са силно болезнени за доброто съществуване на човешката общност. В резултат на това цивилизацията създава закони забраняващи убиването, изнасилването, изневярата и сериозно наказва ако някой от законите се наруши. Този процес, смята Фройд, е вътрешно присъщо качество на цивилизацията, която внушава безкрайни чувства на разочарование в гражданите си.
Теорията на Фройд е базирана на идеята, че хората имат определени характерни инстинкти, които са неизменни. Най-видните от тях са желанието за секс и склонността към голяма агресия срещу авторитарните фитури и сексуалните конкуренти – и двете от които възпрепятстват задоволяването на личните инстинкти. Човешките същества се управляват от принципа на удоволствието, а този принцип е задоволяван от инстинктите.
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- Gay, Peter, ed., The Freud Reader, W. W. Norton & Company, 1989, ISBN 0-393-95806-X
Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Civilization and Its Discontents“ в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница. Вижте източниците на оригиналната статия, състоянието ѝ при превода и списъка на съавторите. |