Цивилизацията и разочарованието от нея

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Цивилизацията и разочарованието от нея
Das Unbehagen in der Kultur
Freud Unbehagen Kultur 1930.jpg
АвторЗигмунд Фройд
Създаден1929 г.
Първо издание1930 г.
Flag of Austria.svg Австрия
Оригинален езикнемски
ISBNISBN 0-393-95806-X
Част от статиите на тема
Психоанализа

Концепции
Психосексуално развитие
Психосоциално развитие
СъзнаваноПредсъзнавано
Несъзнавано
Психичен апарат
ТоАзСвръх-аз
ЛибидоНагон
Тълкуване на сънищаПренос
Защитни механизми
Съпротива

Важни личности
Алфред АдлерНанси Чодороу
Ерик ЕриксънРоналд ФеърбеърнАна Фройд
Зигмунд Фройд
Карен ХорниЕрих Фром
Ърнест Джоунс
Карл Густав ЮнгМелани Клайн
Хайнц КохутЖак Лакан
Маргарет МалерОто Ранк
Хари Стек Съливан
Сюзън Съдърланд

Важни произведения
Тълкуване на сънищата
Отвъд принципа на удоволствието
Цивилизацията и разочарованието от нея

Училища на мисълта
Себе-психологияОбектни отношения
Междуличностна психоанализа
Психоанализа на отношенията
Его психология

Цивилизацията и разочарованието от нея“ е книга от Зигмунд Фройд. Написана през 1929 и за първи път публикувана на немски език през 1930 като „Das Unbehagen in der Kultur“ („Безпокойството в културата“). Тя е една от най-важните книги на Фройд и е широко разпространена.

Съдържание[редактиране | редактиране на кода]

В тази творческа книга Зигмунд Фройд описва основното напрежение между цивилизацията и индивида. Първичното търкане води началото си от търсенето на индивида на инстинктивната му свобода и противоположното изискване на цивилизацията за конформизъм и потискане на инстинктите. Много примитивни инстинкти на човечеството (например желанието да се убива и ненаситната страст за сексуално удовлетворение) са силно болезнени за доброто съществуване на човешката общност. В резултат на това цивилизацията създава закони, забраняващи убиването, изнасилването, изневярата и сериозно наказва, ако някой от законите се наруши. Този процес, смята Фройд, е вътрешно присъщо качество на цивилизацията, която внушава безкрайни чувства на разочарование в гражданите си.

Теорията на Фройд е базирана на идеята, че хората имат определени характерни инстинкти, които са неизменни. Най-видните от тях са желанието за секс и склонността към голяма агресия срещу авторитарните фигури и сексуалните конкуренти – и двете от които възпрепятстват задоволяването на личните инстинкти. Човешките същества се управляват от принципа на удоволствието, а този принцип е задоволяван от инстинктите.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Civilization and Its Discontents в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​