Чернова:История на Мексико
Това е чернова на статия от Инкубатора на българската Уикипедия.
ВАЖНО: Това не е енциклопедична статия. Инкубаторът се използва за създаване на статии от нови и неопитни потребители, както и в други случаи, когато статия не отговаря на критериите на Уикипедия. Възможно е информацията в тази страница да е невярна, тенденциозна или дори напълно неподходяща за Уикипедия. Информация за авторите на черновата
Причините за това най-вероятно са, че тя не отговаря на някои от изискванията на Уикипедия.
Прегледайте статиите в Портал:Избрани статии. В началото се фокусирайте върху качеството, а не върху количеството. Вижте следващите въпроси за повече подробности. Запомнете, че не всяка друга статия в Уикипедия непременно е качествена и подходяща като пример за следване. Понякога дори съвсем некачествени статии може да не са били забелязани от останалите редактори, затова не използвайте аргументи като „Защо тази статия може да я има, а моята – която е като нея – не може?“. Ако забележите некачествени статии, поправете ги или ги предложете за изтриване на У:СИ.
Още:
Полезно е също да имате предвид следните ръководства: Този списък също не е изчерпателен. Допълнителна информация конкретно за Инкубатора може да намерите в неговия регламент.
Полезна информация как да започнете статия има в следните страници:
Този шаблон се поставя автоматично от бот на всички статии в Инкубатора. Моля, не го премахвайте! |
Историята на Мексико датира от заселването на американския материк през беринговия проток към 21 хил.г. пр.н.е. Първите заселници в Мексико са ловци-събирачи, които към 11 хил.г. пр.н.е. първи населяват днешната територия на Мексико. Към 7 хил.г. пр.н.е. в Мексико настъпва земеделска революция, в резултат от която се повишава производителността на труда. В Мексико се появяват първите големи градове, а с тях възникват и древните мезоамерикански държави в Доколумбова Америка, сред които изпъкват империята на ацтеките и държавите на маите.
В историята на Мексико има три значими репери, въз основа на които тя се систематизира, а това са: земеделската революция; възникването на пиктографската писменост на олмеките ок. 900 г. пр.н.е. /които са първопроходци на местните цивилизации които ги наследили/ и откриването на Америка.[1]
Историята на Доколубово Мексико е неразривна част от тази на Централна Америка (Мезоамерика), територия обхващаща по-голямата част от днешно Мексико, Гватемала, Салвадор, Белиз и части от Никарагуа, Хондурас и Коста Рика.
Историята на Доколумбово Мексико се разделя на три периода:
- период на формиране (от 1800 г. пр.н.е. до 200 г.);
- класически период (от 200 г. до 900 г.);
- посткласически период (от 900 г. до 1500 г.).[2]
През 16 век Мексико е колонизирано от испанците след завладяването на Ацтекската империя. Историята на Нова Испания продължава три века до наполеоновите войни, които разбутват цялата политическа архитектура в Новия свят. Мексиканската война за независимост (16 септември 1810 — 27 септември 1821) завършва с формирането на Първата мексиканска империя (1821 – 1823), просъществувала кратко. През 1824 г. е провъзгласена Първата мексиканска република (1824 – 1835), трансформирана в Централистка република Мексико (1835 – 1846), която с началото на Мексиканско-американската война преминава във Втора мексиканска република (1846 – 1863).
Поражението в мексиканско-американската война със загубата на 55% от територията на Мексико в резултат анексия на Тексас, и така наречената мексиканска цесия от договора от Гуадалупе Идалго, води до тежка вътрешна криза, изродила се в така наречената война за реформи (1857 – 1861). Втора френска интервенция води до създаването на Втора мексиканска империя (1863 – 1867), отхвърлена от така наречената Възстановена република (1863 – 1867), последвана от Порфириат. Новата история на Мексико от средата на XIX век до 1911 г. е изцяло детерминирана от загубата на повече от половината от територията на страната в резултат от мексиканско-американската война.
Мексиканската революция сваля диктатурата, но остава в историята като един от най-кръвопролитните конфликти в историята. По време на бушуващата гражданска война в Мексико, и по време на Първата световна война, се получава известната телеграма на Цимерман. Свалянето на диктатурата в Мексико след края на ПСВ води стабилизация и подобряване на влошените мексикано-американски отношения дотогава.[3]