Ернст Теодор Амадеус Хофман: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Бот: Поправки в правописа
Darldarl (беседа | приноси)
Ред 41: Ред 41:


== Външни препратки ==
== Външни препратки ==
* [http://gutenberg.spiegel.de/ свободно достъпни произведения на Е.Т.А.Хофман и други световни писатели на немски език]


{{de икона}} [http://de.wikipedia.org/wiki/E._T._A._Hoffmann Wikipedia]
[[Категория:Немски писатели|Хофман, Ернст Теодор Амадей]]

[[Категория:Романтизъм|Хофман, Ернст Теодор Амадей]]
{{de икона}} [http://gutenberg.spiegel.de/index.php?id=19&autorid=154&autor_vorname=+E.T.A.&autor_nachname=Hoffmann&cHash=b31bbae2c6 Projekt Gutenberg-DE]

{{de икона}} [http://www.zeno.org/Literatur/M/Hoffmann,+E.+T.+A. Werke bei Zeno.org]

{{de икона}} [http://literaturnetz.org/authors/1382.html E. T. A. Hoffmann]

{{de икона}} [http://www.ub.fu-berlin.de/internetquellen/fachinformation/germanistik/autoren/multi_fgh/etahoff.html?print Linksammlung der Universitätsbibliothek der Freien Universität Berlin]

{{сорткат|Хофман, Ернст Теодор Амадеус}}
[[Категория:Немски писатели]]
[[Категория:Романтизъм]]


[[ca:Ernst Theodor Amadeus Hoffmann]]
[[ca:Ernst Theodor Amadeus Hoffmann]]

Версия от 06:26, 15 ноември 2007

Ернст Теодор Амадеус Хофман
Ernst Theodor Amadeus Hoffmann
немски писател

Роден
Починал
ПогребанБерлин, Федерална република Германия

Учил вКьонигсбергски университет
Активен периодот 1809 г. до юни 1822 г.
ПсевдонимE. T. A. Hoffmann
Семейство

Подпис
Уебсайтwww.etahg.de
Ернст Теодор Амадеус Хофман в Общомедия

Ернст Теодор Амадеус Хофман (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann), по-известен с инициалите си Е.Т.А. Хофман, е немски писател, композитор, диригент и музикален критик, художникживописец, график и карикатурист.

Биография

Роден е на 24 януари 1776 г. в Кьонигсберг в семейство на адвокат.След развода на родителите си през 1778 остава при майка си, но на практика е възпитаван от своя чичо, който отрано възпитава у Хофман вкуса към фантастичното и мистичното, което по-късно ще се отрази върху литературното му творчество.

През 1800 г. Хофман завършва право в Кьонигсбергския университет и става държавен чиновник. Като такъв изкарва прехраната си почти през целия си живот, а свободното си време посвещава на изкуството. За кратко време е капелмайстор в Дрезден (1813-1815 г.), след което отново се връща към „основната” си професия, към която не храни особени симпатии, въпреки че изпълнява служебните си задължения педантично. Държавната служба му осигурява достатъчно доходи и свободно време, за да се занимава с нещата, които са му близки.

Биографията на Хофман, подобно на тази на мнозина негови бележити съвременници, е бедна откъм външни събития, но това той компенсира с мащабното си творчество, най вече литературно.

Музика

Не е известно кога и как Хофман получава първите си музикални познания, но се смята, че са му предадени от чичо му. По-късно младият Хофман взема уроци при органиста Христофор Подбелски, учи се на композиция при Й. Ф. Райнхард. В периода 1807-1813 г., докато е на държавна служба във Варшава, организира там филхармонично общество и симфоничен оркестър. Щатно или доброволно работи в музикалните театри на Бамберг, Берлин, Дрезден и Лайпциг. През живота си Хофман издава много музикални статии, публикува и собствени произведения, които не срещат особен отклик сред публиката. Днес Хофман е почти неизвестен като композитор, въпреки че самият той се възприема именно като такъв.

Изобразително изкуство

Хофман отделя много внимание на изобразителното изкуство, създава живописни и графични творби, от които днес са запазени твърде малко. В тази сфера получава приживе признание като театрален декоратор, но и тук наличните данни за творчеството му са оскъдни.

Литература

Безспорно Хофман изявява творческия си талант най-вече в областта на литературата. Освен чисто литературните си достойнства, произведенията на Хофман съдържат в рафиниран вид въжделенията му и в другите области на изкуството. Критиците причисляват литературното творчество на Хофман към епохата на „късния романтизъм”, което по-скоро отразява факта, че писателят се опира на романтическите традиции, но не се придържа строго към тях, а въвежда нови форми и норми, с което става един от предшествениците на следващото развитие в литературата. Съвременниците му, в т.ч. Шилер и Хайне, на които Хофман искрено се възхищава, се отнасят твърде пренебрежително към литературното му творчество. Едва след смъртта на Хофман интересът към неговите литературни произведения се възражда.

Най-общо за писателя Хофман може да се каже, че в произведенията си прави опит за синкретизъм с останалите сфери, в които е имал интереси. Така например в сборника „Фантазии (капричии) по тема от Кало”, той съчетава възгледите си за изобразителното изкуство Кало - (знаменит френски гравьор), музиката, поезията. В разказа „Човекът без огледален образ” прави директна художествена препратка към друго литературно произведение. Изобщо Хофман умее да си служи с преноса от един вид изкуство към друг, както и със съчетанието между видовете изкуство. За прозата му е характерно свързването на фантастични и алегорични елементи с ясното описание на съвременния му бит, култура, изкуство и т.н., както в стилово, така и в смислово отношение.

Писателят пише предимно разкази, приказки и кратки новели. Сред тях по-известни са „Принцеса Брамбила”, „Избор на невеста”, „Майстор Мартин-бъчваря и неговите калфи”, „Златната делва”, разказите от сборника „Серапионови братя” (на името на този сборник са наречени впоследствие създадени и създаващи се литературни общества из целия свят). Връх в творчеството на Хофван е романът (определението е условно) „Житейските възгледи на котарака Мур, или фрагментарната автобиография на капелмайстора Йоханес Крайслер, изложена върху случайни макулатурни листа”. В това свое произведение Хофман за първи път в световната литература въвежда два паралелни разказа, засягащи една и съща тема.

Литературата на Хофман оказва огромно влияние върху по-късните писатели. В Германия и Австрия това са Херман Хесе, Томас Ман, Хуго фон Хофманстал; в АнглияДжордж Байрон, Чарлз Дикенс, Уолтър Скот, Оскар Уайлд, сър Артър Конан Дойл; в Северна Америка Едгар Алан По твърди, че Хофман е негов учител. В Русия е забележително влиянието върху Николай Гогол, Фьодор Достоевски (в „Дневника на писателя” Достоевски разказва, че няколко пъти е прочел пълното издание на хофмановите съчинения на руски, след което ги е прочел в оригинал), Михаил Булгаков (в романа си „Майсторът и Маргарита” той пряко преразказва случки, описани преди това в разказите на Хофман); във Франция неговото влияние изпитват Оноре дьо Балзак, Теофил Готие, Алфред дьо Мюсе, Шарл Бодлер; у нас – Николай Райнов. Може да се твърди, че Хофман е предтеча на литературния жанр, известен днес като „фентъзи”.

По произведение на Хофман Пьотр Чайковски пише балета си „Лешникотрошачката”, вероятно „Лебедово езеро” също се основава на текст на Хофман. В музиката хофмановите произведения стоят като сюжет също при Роберт Шуман - "Крайслериана", "Жизел" на Адам, "Копелия" на Лео Делиб, творби на Бузони и Паул Хиндемит. Разказът „Майстор Мартин-бъчваря и неговите калфи” вдъхновява Рихард Вагнер за либретото и операта „Нюрнбергските майстори-певци". Вагнер създава по текст на Хофман и операта "Летящият холандец".

Външни препратки

Шаблон:De икона Wikipedia

Шаблон:De икона Projekt Gutenberg-DE

Шаблон:De икона Werke bei Zeno.org

Шаблон:De икона E. T. A. Hoffmann

Шаблон:De икона Linksammlung der Universitätsbibliothek der Freien Universität Berlin