География на Мали
Мали е държава, намираща се в Западна Африка, на югозапад от Алжир, в югозападната част на пустинята Сахара. Мали няма излаз на море.
Със своите 1 240 000 км² Мали е една от най-големите държави в Африка и е на 24-то място в света по площ. Общата дължина на границите е 7243 км, от които:
- 2237 км с Мавритания;
- 1376 км с Алжир;
- 1000 км с Буркина Фасо;
- 858 км с Гвинея;
- 821 км с Нигер;
- 532 км с Кот д'Ивоар;
- 419 км със Сенегал.
Климатът е предимно сух, от субтропичен до пустинен. Има сух и горещ сезон от февруари до юни, дъждовен и горещ сезон от юни до ноември и умерено влажен и хладен сезон от ноември до февруари. Най-големите реки, минаващи през територията на Мали са Нигер и Сенегал,[1] като басейнът на река Сенегал е най-ниската точка (23 м надморска височина). Най-високата точка е връх Хомбори Тондо – 1153 метра. Пясъчният масив Адрар дез Ифогас, известен с останките от древни сахарски цивилизации, се намира в североизточната част на страната. Мали е богата на природни ресурси, сред които злато, уран, фосфор, желязо, боксит, мед, гипс, гранит, каолин, сол и варовик, но само 3,8% от териториите ѝ са обработваеми площи.[1]
Геология[редактиране | редактиране на кода]
Площта на Мали се състои от огромни количества гранит, обхванати от алувиален кварц.[2]
Природни бедствия[редактиране | редактиране на кода]
- Пясъчни бури в северната част на Мали;
- Периодични суши;
- Неочаквани пожари на юг;
- Случайни наводнения, както през юли 2007;[3]
- Тропически гръмотевични бури на юг.
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ а б Mali country profile. Library of Congress Federal Research Division (януари 2005).
- ↑ Encyclopedia of Africa South of the Sahara. // Charles Scribner's Sons, 1997.
- ↑ International Federation of Red Cross And Red Crescent Societies (IFRC): "Mali: Floods DREF Bulletin No. MDRML004". 13 юли 2007. Посетен на 13 август 2007.
|