Майкрософт

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Microsoft Corporation
Microsoft Corporation
Сграда 92, където се намира седалището на Microsoft в Редмънд, Вашингтон
Сграда 92, където се намира седалището на Microsoft в Редмънд, Вашингтон
Типпублична компания
Търгувана катоNASDAQMSFT
SEHK: 4338
Компонент на Индекс на Дау Джоунс за индустриално общо равнище
Компонент на NASDAQ-100
S&P 500 компонент
Индустриякомпютърен софтуер (операционни системи)
Основаване4 април 1975 г.
ОснователиБил Гейтс, Пол Алън
СедалищеРедмънд, САЩ[1]
Ключови личностиСатя Надела ([[председател и CEO]])
Бил Гейтс (технически съветник)
Брад Смит (зам.-председател и президент)[2]
Изпълнителен директорСатя Надела[3]
Служители221 000[4]
ПродуктиMicrosoft Windows, Microsoft Office, HoloLens, Microsoft Server, Windows Developer Tools, Microsoft Expression Studio, Microsoft Dynamics, Xbox, Microsoft Games, Windows Phone, Windows Live, Cortana, Bing, OneDrive, Surface, Microsoft Lumia, Microsoft Band, Skype, LinkedIn
Годишни приходи211,915 млрд. щ.д. (2023 г.)[5]
Чиста печалба72,361 млрд. щ.д. (2023 г.)[5]
Общо активи333,779 млрд. щ.д. (30 юни 2021 г.)[6]
СобственикBlackRock[3]
Дъщерни компании
Уебсайтwww.microsoft.com
Microsoft Corporation в Общомедия

Microsoft Corporation (чете се Майкрософт корпорейшън) е американска транснационална компания, развиваща дейност в областта на компютърните технологии и разработката на софтуер. Седалището ѝ е разположено в гр. Редмънд, САЩ, най-известните ѝ продукти са операционната система Windows и пакетът от програми за офиса Microsoft 365. Тя е първият по големина доставчик на софтуер и услуги в областта на информационните технологии с обем на продажбите в този сектор от 65,7 милиарда долара и общ обем на продажбите от 77,85 милиарда долара (2013 г.).[7] Името „Microsoft“ произлиза от думите софтуер и микрокомпютър, които често се свеждат до две букви – MS. Компанията е основана през 1975 г. от Бил Гейтс и Пол Алън. Компанията е обвинявана няколко пъти в злоупотреба с монополното си положение. Съществува и български филиал на фирмата, „Microsoft България“ ООД.

През 1999 г. компанията става най-скъпата компания в света с пазарна капитализация от 620,58 млрд. щатски долара. През август 2012 г. Apple подобрява този рекорд, като постига пазарна капитализация от 623 млрд. щатски долара. [8]

През 2016 г. Microsoft обявява, че е постигната договореност за придобиването на компанията LinkedIn[9]. Сделката, която е на стойност $26,2 милиарда, се очаква да приключи в края на 2016 г. По условията на договора LinkedIn ще запази своите „бренд (марка), култура и независимост“, както и ръководството си, което като цяло ще е подчинено на Сатя Надела, CEO на Microsoft.

Продукти[редактиране | редактиране на кода]

Microsoft Windows[редактиране | редактиране на кода]

Windows е най-използваната компютърна операционна система в света, достъпна на 137 езика. Над 90% от компютрите по света я използват. Освен за компютри, тя се използва и за смартфони, сървъри, таблети и други устройства.

Microsoft 365[редактиране | редактиране на кода]

Microsoft 365 е пакет от приложения за офиса. Последната версия е Office 2021, пусната на пазара на 5 октомври 2021 г. Microsoft Office има версии за Microsoft Windows, Android, macOS, iOS и Windows Phone. До 2022 г. Microsoft 365 е с име Microsoft Office.

Windows Phone[редактиране | редактиране на кода]

Windows Phone е операционна система за мобилни устройства (смартфони), разработена от Microsoft, наследяваща платформата Windows Mobile. Windows Phone предлага една изцяло нова визия и функционалност, в крак с модерния начин на живот и постоянната свързаност към Интернет, която е добре комбинирана с мощен хардуер, осигуряващ оптимален комфорт при ползване с разнообразна мултимедия.

Xbox[редактиране | редактиране на кода]

Xbox e серия от игрални конзоли, разработени от Microsoft. Xbox е най-големият конкурент на Playstation на Sony.

Устройства[редактиране | редактиране на кода]

Microsoft произвежда таблетите Surface. През 2014 г. Microsoft придобиха мобилното подразделение на Nokia и произвеждат смартфони под бранда Microsoft Lumia. Microsoft Band са умни гривни и фитнес тракери. HoloLens са очила за добавена реалност, разработвани от компанията.

Skype[редактиране | редактиране на кода]

Skype e една от най-използваните програми за бързи съобщения в света, достъпна за всички платформи и операционни системи.

Онлайн услуги[редактиране | редактиране на кода]

Bing е една от най-големите търсачки в света. MSN е информационен онлайн портал, разработван от Microsoft. Yammer е тяхна социална мрежа. OneDrive е облачна услуга за съхранение на файлове в интернет пространството. LinkedIn е една от най-големите социални мрежи в света.

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Стив Балмър на MIX 08. В интервю относно неговия стил на мениджмънт Балмър казва, че негов основен приоритет е да държи подчинените си в определен ред. Бил Гейтс на CES (изложба за потребителска електроника)
Стив Балмър на MIX 08. В интервю относно неговия стил на мениджмънт Балмър казва, че негов основен приоритет е да държи подчинените си в определен ред.
Бил Гейтс на CES (изложба за потребителска електроника)

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

Уикицитат
Уикицитат
Уикицитат съдържа колекция от цитати от/за

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. www.grid.ac // Посетен на 1 юни 2020 г.
  2. Брад Смит // Microsoft.
  3. а б www.sec.gov // Посетен на 28 декември 2019 г.
  4. Annual Report 2022 (SEC Filing Form 10-K) // Microsoft Corporation. Посетен на 2023-02-10. (на английски)
  5. а б www.sec.gov // 27 юли 2023 г.
  6. Microsoft Annual Report 2021 // Посетен на 4 февруари 2024 г. (на английски)
  7. European business. Facts and figures. 2007 издание. Luxembourg, Office for Official Publications of the European Communities, 2007. ISBN 978-92-79-07024-2. с. 379.
  8. Apple becomes the most valuable company of all time, „BBC“, 20 август 2012 г.
  9. Microsoft купува LinkedIn // news.microsoft.com. Посетен на 13 юни 2016. Microsoft Corp. and LinkedIn Corporation on Monday announced they have entered into a definitive agreement under which Microsoft will acquire LinkedIn.