Петко
Петко е българско мъжко име.[1]
Произход
[редактиране | редактиране на кода]Името Петко произхожда от „петък“, в смисъл на подготовка за празника, аналог на българските имена „Параскев“ или „Параскева“ от гръцкото „Παρασκευή“.[1]
Света Петка Българска е светицата – патрон на името. Празникът, Петковден, се отбелязва на 14 октомври.
На тази дата своя Храмов празник отбелязва църквата „Св. Петка“ в село Лозно, община Кюстендил, където се дава курбан за здраве на местното население.
Варианти
[редактиране | редактиране на кода]Името се среща в няколко варианта. Параскева и нейните производни празнуват или на 14 октомври (Петковден), или на 26 юли.
- Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева;
- Петка, Петкан, Петкана;
- Пеньо, Пенчо, Пенко, Пенка;[2]
- Петьо.[2]
Разпространение
[редактиране | редактиране на кода]Името е разпространено в цяла България, но също и в съседните страни, Гърция, Северна Македония, Сърбия, Словения, Словакия и др. Макар че като цяло името не е измежду най-често срещаните (каквито са Иван, Димитър или Георги), в някои райони има доста голяма концентрация на Петковци – например в Ботевградския Балкан има селца и махали, където всеки втори мъж се казва Петко.
В България името е с леко архаично звучене. В миналото е било много по-разпространено отколкото днес. И все пак, мъжкото име Петко е много по-срещано отколкото първоизточника и женски вариант Петка.
Много известни българи се казват Петко, като например:
- Капитан Петко войвода, хайдутин;
- Петко Йотов, офицер и директор на Националния военноисторически музей.
- Петко Каравелов, възрожденец и политик;
- Петко Момчилов, архитект;
- Петко Д. Петков, политик;
- Петко Петков, музикант, създател на „Трамвай №5“ (още известен и като Петко Петицата или Петко Трамвая);
- Петко Славейков, поет, публицист, общественик и фолклорист;
- Петко Стайнов, юрист и политик;
- Петко Стайнов, композитор;
- Петко Тодоров, писател;
Интересни факти
[редактиране | редактиране на кода]Петко е едно от малкото имена, които са едновременно в звателна и умалителна форма. Името си е в звателна форма, което означава, че при обръщение е непроменяемо (за разлика примерно от Иван – Иване). Името е и в умалителна или галена форма и също не се променя (за разлика от Димитър – Митко).
В българския фолклор има няколко поговорки, свързани с това име:
- Петима Петко не чакат.
- Барабар Петко с мъжете.
- Сърдитко Петко – празна му торбата.
- Плаче за нероден Петко.
- Благодарение на числото пет, което е част от името, съществуват и няколко каламбура:
- Пет колиби цяло село. (Петко либи цяло село.)
- Пет кошари из гората. (Петко шари из гората.)
- Пет комина. (Петко мина.)
В България има две села Петково (в Смолянско и Елинпелинско), две села Петковци (в Дряновско и Еленско), село Капитан Петко и две Света Петка (едното във Велинградско, другото днес в Гърция).
Героят на Даниел Дефо от романа „Робинзон Крузо“ се казва Friday (петък, заради деня, в който Робинзон го спасява) и е преведен като „Петкан“, както и героят на Мишел Турние, Vendredi (също петък), в Петкан или чистилището на Пасифика и адаптацията за деца Петкан или Дивият живот. В сръбските преводи героят се казва Петко.
Бележки
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ а б Значение на името ПЕТКО, произход, архив на оригинала от 26 август 2017, https://web.archive.org/web/20170826111518/http://www.sanovnikat.com/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%20%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0/%D0%9F%D0%95%D0%A2%D0%9A%D0%9E, посетен на 4 март 2021
- ↑ а б В някои случаи отбелязаното име може да произлиза от Петър
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- Коментар-анализ на приказката за „Нероден Петко“ от Тодор Моллов и теория за връзката на името с пет предхристиянски божества.