Свети Георги (Валандово)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други значения на Свети Георги.

„Свети Георги“
„Свети Ѓорѓи“
Sv. Gjorgji-Valandovo.jpg
вътрешността на църквата
Карта
Местоположение във Валандово
Вид на храмаправославна църква
СтранаFlag of North Macedonia.svg Северна Македония
Населено мястоВаландово
ВероизповеданиеМакедонска православна църква - Охридска архиепископия
ЕпархияПовардарска
Архиерейско наместничествоГевгелийско
Изграждане1934 г.
„Свети Георги“ в Общомедия

„Свети Великомъченик Георги“ (на македонска литературна норма: „Свети Георгиј“, „Свети Ѓорѓи“) е манастир, разположен край градчето Валандово, югоизточната част на Северна Македония. Част е от Повардарската епархия на Македонската православна църква.

Църквата е изградена в 1934 година, отчасти върху старата средновековна църква „Свети Георги“, датираща от 1344 година. Манастирът е издигнат в падините на планината Плавуш, на надморска височина от около 500 метра надморска височина,[1][2] край извор на 150 m югозападно от акропола на Хисара. В 1349 година църквата е дадена като метох на светогорския манастир „Свети Пантелеймон“ от цар Стефан Душан („в Боймия в Алавандово“) и повторно в 1378 г. братята Йоан Драгаш и Константин Драгаш.[3]

Църквата е еднокорабна и малка по размери, с безкуполна двускатна, покривна конструкция с керемиди и полукръгъл свод. Градена е от камък. На изток завършва с малка полуокръжна олтарна апсида, а на западната и северната страна има отворени тремове, покрити с керамиди. Малкият иконостас е дело на неизвестен майсотр. Църквата не е изписана и има стари и нови икони. В 1997 година е изградена и камбанария с малка камбана.[1][2]

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. а б Цркви во Валандовско. // Повардарска епархија, 2 юни 2008 г. Посетен на 21 февруари 2014 г.
  2. а б За парохијата. // Валандовска парохија, 2 юни 2008 г. Посетен на 21 февруари 2014 г. Архив на оригинала от 2014-02-24 в Wayback Machine.
  3. Микулчиќ, Иван. Средновековни градови и тврдини во Македонија. Скопје, Македонска академија на науките и уметностите, 1996. с. 168.