Втори йерусалимски храм: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Промяна: en:Second Temple of Jerusalem
мРедакция без резюме
Ред 15: Ред 15:


==Разлики с Първия храм==
==Разлики с Първия храм==
[[Картинка:Pompée dans le Temple de Jérusalem.jpg|thumbnail|300px|right|"[[Помпей Велики|Помпей]] в [[Светая Светих]]". [[Картина]] на [[Жан Фуке]] (на картината са изобразени възмутени, потресени и натръшкали се от светотатството евреи, които се укротяват от римските легионери)]]
Вторият храм не e можело да бъде построен със същия разкош както предишния - [[Соломонов храм|Соломоновия храм]].
Вторият храм не e можело да бъде построен със същия разкош както предишния - [[Соломонов храм|Соломоновия храм]].


Ред 30: Ред 31:


==Вижте също==
==Вижте също==
* [[Обсада и превземане на Ерусалим (70)]]
*[[Йерусалимски храм]]
*[[Йерусалимски храм]]
*[[Соломонов храм]]
*[[Соломонов храм]]

Версия от 11:25, 20 ноември 2009

Скица на Втория храм, нарисувана през 19 век от френския архитект Charles Chipiez.

Втори Йерусалимски храм се нарича реконструкция на Йерусалимския храм (Соломоновия храм), разрушен от вавилонеца Навуходоносор II през 586 г. пр.Хр..

Вторият храм бил построен през 515 г.пр.Хр., след завръщането на евреите от вавилонския плен, и бил разрушен през 70 г.сл.Хр. от римския император Тит. През този период Храмът бил културен и духовен център на юдаизма и място за извършване на ритуалните жертвоприношения.

През 19 г.пр.Хр. Ирод Велики дава началото на работите по разширяване и преустройство на Втория храм; поради тази причина, от тази дата насетне Йерусалимския храм бива наричан също така и Храмът на Ирод.

Построяване на Втория храм

Веднага влед завръщането си от вавилонския плен, юдеите, под ръководството на назначения за управник на Юдея Зоровавел, се залавят с възстановяването на разрушените и опустели 70 години по-рано Йерусалим и Юдея.

Завърналите се в Юдея изгнаници били движени от силни религиозни чувства и желаели да възстановят възможно най-скоро мястото за преклонение, възстановявайки по този начин и традицията на жертвените ритуали.

Божият храм бива издигнат точно на мястото на предишния храм. През 535 г.пр.Хр. основите на Храма са завършени. Храмът е завършен изцяло и готов да бъде осветен през пролетта на 515 г.пр.Хр., повече от двадесет години след завръщането от Вавилония.

Разлики с Първия храм

"Помпей в Светая Светих". Картина на Жан Фуке (на картината са изобразени възмутени, потресени и натръшкали се от светотатството евреи, които се укротяват от римските легионери)

Вторият храм не e можело да бъде построен със същия разкош както предишния - Соломоновия храм.

Освен това някои от елементите на Соломоновия храм били загубени или разрушени и тяхната замяна била невъзможна: Ковчегът на завета, Урим и Тумим, свещеното олио, свещения огън, плочите с Десетте Божи заповеди, манната и др.

Във Втория храм, за разлка от Първия храм, имало малък външен двор, който можел да бъде използван от прозелитите (хората, почитащи Бога, но неподчинени на юдейските закони) за молитва.

Разширяване по времето на Ирод

Към 19 г.пр.Хр. Ирод Велики дал началото на работи по възобновяване и разширяване на Втория храм. След това обновление, Храмът често бива наричан Храма на Ирод. Работата по Храма приключила през 64 г, само шест години преди да бъде отново разрушен (70 г).

Разрушаване на Втория храм

Разрушаването на Втория храм. Франческо Айец, 1867 г.

През 66 г. юдейското население възстава срещу Римската империя. Четири години по-късно, през 70 година, римските легиони, под командването на Тит, завладяват и разрушават Йерусалим. Вторият храм не оцелял. Това тъжно събитие от юдейската история се отбелязва всяка година през деветия ден от еврейския месец Ав с деня Тиша бе Ав.

Вижте също

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Secondo Tempio в Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Шаблон:Юдаизъм-мъниче