Ютюбър
Ютюбър (на английски: YouTuber) е интернет светска личност, добила популярност с видеоклиповете си в уебсайта „Ютюб“. Някои ютюбъри имат свои фирмени спонсори, които плащат за продуктово позициониране в клиповете им и за създаването на онлайн реклами. Има различни ютюбъри – някои просто правят влог клипове, докато други презентират компютърни игри.
История[редактиране | редактиране на кода]
Името на интернет домейна „www.youtube.com“ е активирано на 14 февруари 2005 г. от Чад Хърли, Стив Чен и Джауд Карим, когато работят за PayPal. Първият канал в „Ютюб“ „Jawed“ е създаден на 23 април 2005 г. от съоснователя на „Ютюб“ със същото име. През октомври 2005 г. „Ютюб“ представя възможността за абониране за канали в „Ютюб“. Ню Йорк Таймс твърди, че повечето видеоклипове в „Ютюб“ до 2006 г. са фокусирани върху различни форми на талант, като се позовават на back-flip каскади, lipsync и таланти на други хора, които се качват чрез клипове като Saturday Night Live. Към юни 2006 г. утвърдените холивудски и музикални компании започват да установяват официални бизнес връзки с таланта на „Ютюб“ „homegrown“ (първият, смятан за комик) – Броук „Броукърс“ Бродак (чрез Карсън Дали), след това певеца Джъстин Бийбър чрез Ъшър). През 2007 г. „Ютюб“ стартира своята „Партньорска програма“ – споразумение за споделяне на приходи, което позволява на „Ютюб“ да печелят от видеоклиповете, които са качили в „Ютюб“.
До октомври 2015 г. вече има повече от 17 000 канала в „Ютюб“ с повече от 100 000 абонати, от които около 1500 с повече от един милион.
Влияние[редактиране | редактиране на кода]

Според многобройни проучвания, ютюбърите са се превърнали във важен източник на информация и забавления. Влиятелните ютюбъри често се описват като микро знаменитости. Тъй като „Ютюб“ е широко разпространена платформа за социални медии, микро знаменитостите не изглежда да са свързани с установената търговска система, а по-скоро изглеждат самоуправлявани и независими. Този външен вид от своя страна води до това, че ютюбърите се възприемат като автентични, благодарение на пряката връзка между изпълнителя и зрителя, възползвайки се от „Ютюб“.
През 2014 г. се провежда проучване от университета на Южна Калифорния сред 13 – 18 годишните в Съединените щати за това дали 10 знаменитости в „Ютюб“ или 10 традиционни знаменитости са по-влиятелни. Когато се повтаря през 2015 г., проучването открива шест от ютюбърите на първите места.
Няколко известни ютюбъри и тяхното влияние са теми на научни изследвания, например Zoella и PewDiePie.
Търговски успех[редактиране | редактиране на кода]
Успехът на видеоклиповете си в „Ютюб“ превръщат ютюбърите в цел на корпоративните спонсори, които плащат, за да бъдат включени във видеоклиповете. През 2015 г. „Форбс“ съобщава, че PewDiePie, е спечелил 12 милиона щатски долара през 2014 г. – повече от някои популярни актьори като Камерън Диас или Гуинет Полтроу.
„Ютюб“ плейбутони[редактиране | редактиране на кода]
„Ютюб“ плейбутоните се дават като награда за точно определен брой абонати.
Сребърен бутон се дава за 100 000 абоната
Златен бутон се дава за 1 000 000 абоната
Диамантен бутон се дава за 10 000 000 абоната
Рубинен бутон се дава за 50 000 000 абоната
За сега единствените ютюбъри с рубинен плей бутон са PewDiePie[1], Marshmello [2]и T-Series[3] ,Cocomelon и MrBeast
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ YouTube Sends PewDiePie Custom Ruby Play Button To Commemorate 50 Million Subscribers. // TubeFilter.com. Посетен на 1 май 2017.
- ↑ Marshmello, Marshmello. YouTube. //
- ↑ Photographic image. // Vignette.wikia.nocookie.net. Посетен на 26 март 2019.