Мощи: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: an:Reliquia
м Робот Добавяне: sh:Relikvija
Ред 62: Ред 62:
[[ro:Moaște]]
[[ro:Moaște]]
[[ru:Реликвия]]
[[ru:Реликвия]]
[[sh:Relikvija]]
[[sk:Relikvia]]
[[sk:Relikvia]]
[[sl:Relikvija]]
[[sl:Relikvija]]

Версия от 07:17, 23 август 2010

Мощи на лат. reliquiae (останки) са тялото или частица от тялото на човек, обявен за светец от християнската църква. Още в ранното християнство съществуват вярвания, че светите мощи помагат на вярващите в беда и болести. Мощите стават обект на почитание и църквите, където се намират, стават особени места за поклонение. Прочути са например градовете Бари и Кьолн с мощите на св. Николай и на св. Влъхви. Съхраняват се най-често в реликвиар (реликвиарий) – специален съд или кутия.

Под „нетленни мощи“ се разбира малко или повече добре запазено тяло на светец. В житията на някои светци са описани много такива случаи, но намирането на нетленни мощи при откриването на гроба на свят християнин не е обезателно условие за канонизация.

Каноничната православна практика повелява при възстановяването на една църква, тя да получи мощи от светец. В Католическата църква във всеки олтар задължително е вградена частица от мощите на светец.

Често, пренасянете на мощи, се чества като църковен празник. На 9 май църквата чества пренасянето мощите на св. Николай от гр. Мира (днес гр. Демре до курорта Анталия) в южноиталианския гр. Бари. На този ден през 1087 г. мощите на светеца били посрещнати тържествено и стават цел на поклонници. В църквата Св. Николай в града те се почитат до днес като чудотворни.

Свети мощи в България

При разкопки на църквата св. София в София е намерен сребърен реликвиар.

Църковен ритуал за вграждането на мощи на светец в България не е имало до 2006 г., т.е. близо век - сто години.

Поради честото отсъствие на свети мощи много църкви в България нямат мощи на своя патрон.