Беатрис дьо Бурбон

от Уикипедия, свободната енциклопедия
(пренасочване от Беатрис Бурбонска)
Беатрис дьо Бурбон
кралица на Бохемия
Beatrycze.jpg
Родена
1320 г.
Починала
ПогребанаСен Дени
Управление
Период1334 – 1346
Коронация18 май 1337
ПредшественикЕлишка Пршемисловна
НаследникБланка Валоа
Други титлиграфиня на Люксембург
Семейство
РодБурбони
БащаЛуи I дьо Бурбон
МайкаМария д'Авен
Братя/сестриПиер I дьо Бурбон
Жак I Бурбон- Ла марш
СъпругЯн Люксембургски (1334)
ДецаВенцел I
Беатрис дьо Бурбон в Общомедия

Беатрис дьо Бурбон (на чешки: Beatrice Bourbonská; * пр. 1320; † 23 декември 1383 в Данвилер) от Династия Бурбони е кралица на Бохемия (1334 – 1346) и графиня на Люксембург като втора съпруга на крал Ян Люксембургски.

Произход[редактиране | редактиране на кода]

Дъщеря е на херцог Луи I дьо Бурбон и на Мария д'Авен. Нейният баща е един от най-богатите френски благородници. Във френския двор младата принцеса среща през есента на 1334 г. овдовелия от 4 г. Ян Люксембургски, който е с 25 години по-възрастен.

Кралица на Бохемия[редактиране | редактиране на кода]

Беатрис Бурбонска

Беатрис се омъжва през декември 1334 г. във Венсен за Ян Люксембургски († 26 август 1346). В Кралство Бохемия тя пристига през 1336 г. В Прага ѝ помага нейната снаха Бланш Валоа. Тя не харесва страната и не учи езика.

Сватбата на Ян и Беатрис се състои във Венсанския замък. Поради факта, че младоженците са в неприемливо близко семейно роднинство, те трябва да поискат специално разрешение от папа Бенедикт XII, което е дадено в Авиньон на 9 януари 1335 г.

Съгласно условията на брачния договор, ако на двойката се роди син, то към него преминава Графство Люксембург и свързаните с него земи. Другите синове на Ян – Карл и Йохан Хайнрих не са информирани за условията на този договор.

На 2 януари 1336 г. Беатрис пристига в Бохемия. Там тя трябва да се изправи срещу друга френскоговоряща жена - съпругата на най-големия й полусин Бланш дьо Валоа (по това време - маркграфиня на Моравия). Беатрис постоянно е сравнявана с Бланка и сравнението най-често не е в нейна полза; освен това хората са обидени от нейната студенина, изолация и нежелание да научи чешки език. Въпреки факта, че когато се ражда единственият син на Беатриче, Венцел, той е кръстен на светеца-покровител на Пршемисловците - Свети Вацлав, това не добавя към нейната популярност и когато три месеца по-късно, на 18 май 1337 г., тя е коронясана като кралица на Чехия катедралата „Свети Вит“, това събитие не предизвиква голям интерес сред обществеността.

През юни 1337 г. Беатрис се завръща в Люксембург и след това рядко посещава Бохемия.

На 26 август 1346 г. крал Ян Люксембургски загива в битката при Креси. Синът му Карл I, който наследи чешката корона, потвърждава условията на брачния договор на баща си и Беатрис получава завинаги земя в Графство Ено, рента от 4000 ливри (идваща от Графство Клермон, което принадлежи на баща ѝ), както и градовете Арлон, Марвил и Данвилер. Този имот трябвало да се използва не само за нейни нужди, но и за обучението на нейния син. Остава ѝ цялото движимо имущество и доходи от мините в Кутна Хора.

През 1347 г. Беатрис се жени втори път - за Ед II дьо Гранси, но нямат деца. Скоро тя организира годежа на сина си Венцел с вече овдовялата 15-годишна Жана, наследницата на херцога на Брабант Жан III. Четири години по-късно, на 17 май 1351 г., в Данвилер се състои сватба.

Въпреки цялото внимание, оказано на Беатрис, Карл отлага признаването на инвеститурата на Венцел като граф на Люксембург до 1353 г., а през 1354 г. рангът на Люксембург е повишен в херцогство.

Беатрис умира през 1383 г. в Данвилер, надживявайки както собствения си син (с 16 дни), така и всичките си осиновени деца. Погребана е в Абатство „Сен Дени“.

Потомство[редактиране | редактиране на кода]

Беатрис ражда на Ян Люксембургски син Венцел I Люксембургски (* 1337, † 1383), който става граф и херцог на Люксембург от 1353 г.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Беатриса де Бурбон“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​