Продължителност на живота
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна.
Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |

70 години или повече 82 години или повече 80–81 години 78–79 години 76–77 години 74–75 години 72–73 години 70–71 години няма данни | под 70 години 65–69 години 60–64 години 55–59 години 50–54 години 45–49 години 40–44 години 35–39 години под 35 години |
Средната продължителност на живота е статистически очакваният период от време, който остава на даден организъм до смъртта му в определен момент. Този времеви период се пресмята обикновено с помощта на таблици, съдържащи емпирични данни за смъртните случаи и честоти в миналото и моделни предположения за бъдещи промени. Принципно всеки един момент може да бъде избран за начална точка, от която да бъде сметната очакваната продължителност на живота, но най-често изчисленията се правят от началото на биологическото развитие на даден организъм.
Изчисление на средната продължителност на живота[редактиране | редактиране на кода]
Най-често изчисляваната продължителност е тази от началото на самостоятелния биологичен живот. Следователно при хората се смята очакваната средна продължителност на живота от момента на раждането. Очакваната продължителност на живота при раждане е съставена от средностатистическия брой на годините, които едно новородено би живяло, ако качеството на живот и смъртността останат константни в продължение на целия този живот. Под внимание тука биват вземани и данните за статистическото разсейване на тази очаквана продължителност.
Продължителност на живота при човека[редактиране | редактиране на кода]
Човешката продължителност на живота е повлияна от много разнообразни фактори. Ако населенията не водят войни, не страдат от пандемии и гладове или масови злополуки, основните влияещи фактори са генетично наследство, качество на медицинското обслужване, стрес, храна и физическа активност. При добри обстоятелства е възможно човек да мине възрастовата граница от 100 години. Най-продължителните документирани човешки животи са траели над 120 години (максимална продължителност). За младежите в западноевропейските икономики, родени около 2000 година, се прогнозират подобни стойности (спекулативно предполагащи медицински напредък). Най-високата стойност за продължителността на живота при човека за 2007 година, изчислена по държави, е в Андора с 83.5 години, а най-ниската в Суазиленд с 34.1 години.
Изчисленията се правят с помощта на таблици, съдържащи точното число оживели и умрели хора на 100,000 жители за всеки набор, т.е. отчитащи продължителността на живот или смъртната възраст за родени в определена година.
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Lebenserwartung“ в Уикипедия на немски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница. Вижте източниците на оригиналната статия, състоянието ѝ при превода, и списъка на съавторите. |