Направо към съдържанието

Дарницкий

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Хляб „Дарницкий“

Хляб „Дарницкий“ е традиционен руски ръжено-пшеничен хляб, произведен с естествена закваска (стартер, квас)[1], малцов екстракт, сол и вода, хармонично съчетаващ полезните свойства на ръжта и пшеницата. Притежава типичен сиво-кафеникав или сиво-кремав цвят и ярко наситени аромат и вкус с характерна киселинност[2].

Този хляб е широко разпространен в Русия, Украйна, Беларус и други страни от бившата СССР, в които е един от любимите. Често е наричан „Тухличката“[3], заради неговата структура и форма.

Историята на този хляб не е ясна. Някои вярват, че идва от киевската провинция Дарница[4], други, че рецептата за хляб „Дарницки“ е изобретена в ленинградския Левашовски хлебозавод (понастоящем Хлебозавод № 11), през 30-те години на ХХ век, като е произвеждан по време на обсадата на града през Втората световна война. Традиционната технология на производство е запазена и в наши дни, като според съветският стандарт ГОСТ от 1986 година (ГОСТ 26983 – 86), един хляб „Дарницкий“ трябва да има тегло от 700 грама и срок на годност 72 часа (три дни)[5].

Съдържание и ползи

[редактиране | редактиране на кода]

За 100 грама продукт[6]:

Ръжта е много важна зърнена култура за производството на хляб „Дарницкий“, което само по себе си е много здравословно. Ръженото брашно е богато на лизин-основна аминокиселина в организма[7].

В състава му има още много полезни компоненти:

Ръженият хляб помага за извеждането на токсините от тялото[8], спомага за понижаване на холестерола в кръвта, подобряване на метаболизма. Ръженият хляб има по-малко калории и е предпочитан от тези, които спазват диета.