Северна Италия: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
факт
Ред 5: Ред 5:


== Историческо наименование ==
== Историческо наименование ==
Този район е популярен и като '''Падания''' ({{lang-it|Padania}}), име по латинското назваие на река [[По (река)|По]] — ''Padus''. В [[античност]]та, до римската му [[колонизация]], е познат като [[цизалпийска Галия]], като е бил населяван от [[келти]]. През средновековието Падания е тясно свързана със съседния френски [[Прованс]], а в ново време се превръща в "[[ябълка на раздора]]" между [[Кралство Франция]] и [[Свещена Римска империя|Свещената Римска империя]] на австрийските [[Хабсбурги]].
{{факт|Този район е популярен и като '''Падания''' ({{lang-it|Padania}}), име по латинското назваие на река [[По (река)|По]] — ''Padus''.|2013|6|3}} В [[античност]]та, до римската му [[колонизация]], е познат като [[цизалпийска Галия]], като е бил населяван от [[келти]]. През средновековието Падания е тясно свързана със съседния френски [[Прованс]], а в ново време се превръща в "[[ябълка на раздора]]" между [[Кралство Франция]] и [[Свещена Римска империя|Свещената Римска империя]] на австрийските [[Хабсбурги]].


== Географски граници ==
== Географски граници ==

Версия от 09:45, 3 юни 2013

Северна Италия

Северна Италия също и Горна Италия (Italia settentrionale; Alta Italia, Nord Italia) е северната част на бутушовия полуостров Италия (Апенински полуостров), който се дели на Горна Италия, Централна Италия (Средна Италия) и Южна Италия.

Големият регион се смята като сърце на италианската икономика.

Историческо наименование

Този район е популярен и като Падания (Шаблон:Lang-it), име по латинското назваие на река ПоPadus.[източник? (Поискан преди 3980 дни)] В античността, до римската му колонизация, е познат като цизалпийска Галия, като е бил населяван от келти. През средновековието Падания е тясно свързана със съседния френски Прованс, а в ново време се превръща в "ябълка на раздора" между Кралство Франция и Свещената Римска империя на австрийските Хабсбурги.

Географски граници

Северна Италия обхваща италианската Алпийска територия, долината на река По и северните Апенини до границите с Тоскана и Марке.

От статистична гледна точка територията се дели често на маркрегионите:

Гранични държави

На запад Франция, на северозапад и север Швейцария, на север и североизток Австрия и на изток Словения, на юг Сан Марино.

Древни българи в Северна Италия (Горна Италия) (Italia settentrionale)

През Ранното Средновековие (от 476 г.) в Северна Италия се заселват групи от древни българи, вероятно имигранти. Там някои градове носят името „българи“ като древния град Бургария (Burgària o Burgarìa) в Ломбардия, провинция Милано, също и град Булгарограсо в провинция Комо. Намерени са три дипломи "Comitatus Burgarensis" от 877, 890 и 919 г. сл.н.е. [1] Някои групи българи са се заселелили и около Равена в Североизточна Италия.

Други българи (с княз Алцек) се заселват през 662 г. в Молизе, Южна Италия.

Източници

  1. Vincenzo d'Amico, "I BULGARI STANZIATI NELLE TERRE D'ITALIA NELL'ALTO MEDIO EVO": http://ziezi.tripod.com/amico/kn1.htm

Вижте също