Направо към съдържанието

Бордо

Тази статия е за града във Франция. За футболния отбор вижте ФК Бордо.

Бордо
Bordeaux
— град-център —
Знаме
      
Герб
Lilia sola regunt lunam undas castra leonem
Франция
44.8378° с. ш. -0.5794° и. д.
Бордо
Аквитания
44.8378° с. ш. -0.5794° и. д.
Бордо
Страна Франция
РегионАквитания
ДепартаментЖиронд
Площ49,36 km²
Надм. височина1 – 42 m
Население241 287 души (2012)
4888 души/km²
Агломерация1 158 431 души
Пощенски код33000 – 33300, 33800
Официален сайтwww.bordeaux.fr
Бордо в Общомедия
Изглед от Бордо с река Гарона

Бордо̀ (на френски: Bordeaux; на гасконски Bordèu; на латински: Burdigala) е пристанищен град в Югозападна Франция, център на регион Аквитания. Разположен е на двата бряга на река Гарона. Населението на града е около 250 000 души (2016), а на градската агломерация – около 1 200 000 души (2016). Известен е с едноименното червено вино (а от там и на едноименния цвят).

Бордо е един от културните паметници на Франция, включени в списъка за световното наследство на ЮНЕСКО.

Девизът на града е „Lilia sola regunt lunam undas castra leonem“ от латински и означава „Лилията сама управлява край луната, вълните, замъка и лъва“.

През 109 пр.н.е. кимврите разгромяват римляните край Бурдигала, като консулът Гай Касий Лонгин е убит.

През Средновековието, херцозите на Аквитания (Гаскон) стават английски крале от династия на Плантагенетите. С техните приходи Бордо се преобразява: били построени нови здания, разширен е катедралния събор „св. Андрей“, развива се бордоското винопроизводство. Англичаните много харесали вино „кларет“., След като свършва Стогодишната война Бордо влиза в състава на Франция и загубва волностите и свободите, дарувани от английската корона.

Панорама
Панорама
  • Художествен музей Бордо

Музей на изобразителните изкуства на Бордо принадлежи към числото най-стари музеи във Франция, с което се обяснява пълнотата и разнообразието на неговата колекция, в особено на работи от XIX и XX векове. Много представени шедьоври са намират в собственост на държавата, в това число „Херцогиня Ангулемская отплува от Пойяк“ работа на Гро, „Лъв на лъвове“ от четката на Делакроа или „Рола“ от четката на Жерве. Така в колекцията на музея има платна на Рубенс, Веронезе, Тициан, Ван Дайк, Коро, Бугро, Жером, Матис, Дюфи и Пикасо.

  • Музей на Аквитания

Музеят наследява колекцията на бившия музей – лапидария, който е открит от Академията на науките на Бордо около 1783 година по разпореждане на интенданта Дюпре дьо Сен-Мор за обединение на древноримските фрагменти, намерени в хода на значителните градоустройствени работи, предприети през XVI век и, и особено, през XVIII век.

От 1962 година музея е трансформиран в музей на регионална история, археология и етнография; в неговата експозиция са представени предмети на доисторическата епоха, римската античност и ранно християнската епоха от поселението Бурдигал, колекция експонати средновековието, етнографическа колекция и прочее. Така в музея са предани колекции от предишния музей Гупил, където са представени изображения на различни носители.

Порта на Луната в Бордо
Обект на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО
В регистъраBordeaux, Port of the Moon
РегионЕвропа и Северна Америка
Местоположение Франция
ТипКултурно наследство
Критерииii, iv
Вписване2007  (31-ва сесия)
Порта на Луната в Бордо в Общомедия
Родени в Бордо
Починали в Бордо
Други

Побратимени градове и партньори

[редактиране | редактиране на кода]