Петдесетница
Петдесетница (Петдесятница, Пятидесятница) или Ден на Света Троица, е голям християнски празник. Той прославя явяването на Светия Дух върху апостолите на 50-ия ден след Възкресението (след Великден). На следващия ден (понеделник) е Ден на Светия дух (Духовден).
История[редактиране | редактиране на кода]
Празникът Шавуот, който се пада седем седмици след Пасха, е един от трите най-важни религиозни празника за юдеите. Първоначално той отбелязва края на жътвата на ечемика, а впоследствие – получаването на Тората на Синай, 50 дни след избавлението от Египет. Организират се големи празненства.
След Възнесението апостолите заедно със св. Богородица и десетки вярващи се намирали в постоянна молитва в Сионската горница. В неделята на Шавуот изведнъж се извила вихрушка и самият Свети Дух се явил пред вярващите във вид на огнени езици и ги дарил с божествени дарове. По думите на апостол Павел (Галатяни 5:22-23) даровете на Духа са любов, радост, мир, дълготърпение[1], благост, милост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание. Под влиянието на Светия Дух те започнали да прославят величието на Бога на най-различни езици. Така те били просветлени и готови да тръгнат по света и да проповядват християнството на други народи.
Поради вихрушката и шума много жители и посетители на Ерусалим се събрали около сградата. Тогава апостол Петър произнесъл първата християнска проповед, в която прославил величието на Иисус Христос и поканил присъстващите да се покаят. В този ден повече от три хиляди души приели християнската вяра и създали първата християнска общност.
Символика и значение[редактиране | редактиране на кода]

Петдесетница е един от най-големите християнски празници. Смята се, че това е рожденият момент на християнската църква. Докато традиционно иконите показват действията, случили се в сградата, много от иконите за Петдесетница ги изобразяват на фона на Сионската горница като символ на голямото значение на събитията, надвишаващо времето и мястото, в което са се случили.
На Петдесетница вечерната служба и утринното богослужение се съединяват (след света литургия се извършва вечерня). Четат се специални коленопреклонни молитви и в храмовете се хвърля шума като символ на вихъра на Светия Дух. В молитвите на Петдесетница се спомня за починали родители и братя. Понеделникът след Петдесетница е празникът на Светия Дух.
Официален празник в някои държави[редактиране | редактиране на кода]
Петдесетница или понеделник на Свети Дух е почивен ден в Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Исландия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Румъния, Швейцария, Швеция, за разлика от Великобритания, Ирландия, Италия, Испания, Канада, Камерун, Полша, Португалия, както и Русия, Сърбия, Украйна и др. Във Франция Петдесетница е официален неработен ден до 2004 г., а от 2005 г. е променен в работен, но неплатен „ден на солидарност с възрастните хора“. От 2008 г. е отново е определен за неработен ден.
Дати на Петдесетница[редактиране | редактиране на кода]
Поради факта, че Великден е подвижен празник, свързаните с него Възнесение Господне (винаги в четвъртък) и Петдесетница (винаги в неделя) се случват на различни дати всяка година. Петдесетница е седем седмици, т.е. 49 дни, след първия ден на Великден, на 8-мата неделя.
Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]
- Света Петдесетница – Свети Дух (от pravoslavieto.com);
- Когато настана ден Петдесетница, според Деяния (2:1), и проповедта на апостол Петър (2:14);
- Брой 6/1993 на списание „Православно слово“, с материалите:
- Слово на празника Петдесетница от архиепископ Серафим;
- Иконата на празника Петдесетница, откъси от брошурата на Л.Успенски „По повод иконографията на слизането на Св. Дух“.
- Осма Неделя след Пасха: Петдесетница – проповед Архив на оригинала от 2007-09-27 в Wayback Machine. от Pravoslavie.BG
- Петдесетница: Раждането на Църквата Архив на оригинала от 2013-02-25 в Wayback Machine.
- Дарът на Петдесетница, еп. Калистос Уеър
- Денят на Светата Троица, о. Тома Хопко
- Петдесетница, Христос Янарас
- ПЕТДЕСЕТНИЦА (8-ма Неделя след Пасха) (от сайта на Българската Патриаршия)
Бележки[редактиране | редактиране на кода]
|