Административно деление на Япония
Префектури в Япония |
---|
|
Япония е разделена на 47 префектури, които на японски се наричат: 都, то (за Токио); 道, до (за Хокайдо); 府, фу (за Осака и Киото) или 県, кен (за всички останали). Големината на една префектура е между 1 и 15 хиляди кв. км, население между 0,7 и 9 милиона души (изключение правят Хокайдо – площ 78 хил. кв. км и Токио – население 13 милиона души). Всяка префектура има управител и законодателен орган, избирани пряко от гражданите на префектурата.
Префектурите се групират в 8 региона: Хокайдо, Тохоку, Канто, Чубу, Кинки, Чугоку, Шикоку и Кюшу/Окинава. Това деление обаче е до голяма степен условно и в зависимост от случая, често се използват и алтернативни деления (като например Кансай, Токай и Ко-шин-ецу/Хокурику вместо Кинки и Чубу). В бъдеще се планира реорганизация на местната администрация и се очаква да се установят нови органи за самоуправление на ниво регион, но все още броят и границите на бъдещите региони не са решени и са предмет на активно обсъждане.
Следващото по-дребно административно деление след префектурата е селището. Селищата са градове (които биват 2 вида – 市, ши или 町, чо) и села (村, сон/мура). Едно или няколко села и чо-градове образуват 郡, гун, но въпреки че гун-името фигурира в официалните адреси, за други цели то почти не се използва. Префектура Токио съдържа още и 23 специални района (区, ку), които също са със статут на градове.
Префектури
[редактиране | редактиране на кода]Следва списък на префектурите с техните столици, подредени по региони, в ред от север към юг. Регионите Хокайдо, Шикоку и Кюшу се намират на едноименните острови, а всички останали региони са на остров Хоншу. Префектура Окинава, въпреки че се води към регион Кюшу, е изцяло образувана от острови на голямо разстояние от основните 4 острова на Япония.
Селища
[редактиране | редактиране на кода]В Япония селището като административно деление често не съвпада с идеята за най-малката географски-обособена населена територия. Поради огромното население около големите градове, често границата между административни градове и дори префектури може да минава през гъсто населени райони и разликата между съседни административни единици можем да усетим само по указателните табели. По тази причина с наименованието „град“ Токио, в зависимост от контекста, може да се има предвид както 23-те токийски района със специален статут (население 8,5 млн.), така и префектура Токио (население 12,6 млн.), така и агломерацията, включваща няколко съседни префектури с общо население над 30 млн. души.
В по-рядко населените части на Япония се наблюдава и обратното явление – един административен ши град да съдържа няколко различни географски-отделени части. Това е вследствие от провежданата през последните години кампания за административно обединяване на съседни населени места с цел намаляване броя на законодателните органи и пестене на средства. През последното десетилетие броят на административните селища в Япония намалява от 3232 (1999 г.) до 1804 (2007 г.), като броят на ши градовете днес е 782, на чо градовете 827, а на селата само 195 [1]
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]
|
|