Направо към съдържанието

Киото

Тази статия е за града в Япония. За префектурата вижте Киото (префектура).

Киото
京都市
— град —
Знаме
      
Герб
35.0116° с. ш. 135.7681° и. д.
Киото
Страна Япония
ПрефектураКиото
Площ827.83 km²
Население1 475 183 души (2015)
1782 души/km²
КметДаисаку Кадокава
Основаване1 април 1889 г.
Пощенски код600-0000–616-9999, 520-0461–520-0465
Телефонен код75
Официален сайтwww.city.kyoto.lg.jp
Киото в Общомедия

Киото (на японски: 京都市, по английската Система на Хепбърн Kyōto-shi, в превод „столица на столиците“) е град в Япония с население 1,5 милиона души. В миналото е бил столица на императорска Япония, сега е столица на префектура Киото и част от района Осака-Кобе-Киото. Киото е разделен на 11 квартала (ку, ).

Главната улица на Киото, 1891

Според археологически изследвания първите заселвания на острова датират от преди 10 пр.н.е., но малко са запазените сведения за периода до 6 век. През 8 век с разпространението на будизма и опита на последователите му да се месят в политиката на правителството, императорът взима решение да премести столицата далеч от будисткото влияние.

През 794 г. новата столица Хеянкио (平安京Столица на Хеян) се превръща в седалище на императорския двор. По-късно градът е преименуван на Киото (столица-град) и остава столица на Япония до преместването ѝ през 16 век в Едо (днешно Токио).

През Втората световна война, въпреки решението на американското правителство да хвърли атомна бомба над града, Киото е пощаден. Днес той е единственият голям град в Япония, в който все още могат да се видят машия – традиционните японски къщи.

Министърът на отбраната на САЩ Хенри Стимсън зачерква Киото от списъка на целите поради неговото културно значение, въпреки съпротивата на генерал-лейтенант Лесли Гроувс (началник на проекта „Манхатън“). По думите на професор Едуин О. Райшауер, „Стимсън знае и цени Киото от времето на неговия меден месец там, десетилетия по-рано“.

Според данни от 2008 г. населението на града е 1 464 990 души, 1175 души на км2. Общата площ на града е 82 790 км2.

Киото е разделен на единадесет района:

Златният павилион на храма Кинкаку-джи – най-известния в Киото

Киото е считан за културната столица на Япония. По време на Втората световна война цялата страна е бомбардирана, Киото със своите 1600 будистки храмове, 400 шинтоистки параклиси, дворци, градини и уникална архитектура остава непокътнат и е един от най-запазените градове в Япония. В района на Киото се намират едни от най-известните храмове, дворци и градини:

Киото е познат и с изобилието от етно-ресторанти, в които се предлага традиционна японска кухня.

Киото отвисоко

Туризмът е важен отрасъл в икономиката на Киото. Заради богатото си културно наследство, градът е посещаван от много местни и чуждестранни училищни и туристически групи.

Местната индустрия е предимно малки фабрики, произвеждащи японски стоки. Кимоната произведени в Киото са изключително известни, поради това и градът остава главния център за производство им.

В областта на тежката индустрия, значителен дял се пада на технологиите. Градът е дом на компанията Нинтендо и корпорацията ОМРОН.

Киото е една от най-популярните туристически дестинации в Япония.

Родени в Киото
Починали в Киото

Киото е приказно място с вековна история, старинни храмове и дворци, божествена природа и градини. Някои от най-красивите места, които могат да се посетят в Киото:

Побратимени градове

[редактиране | редактиране на кода]

Киото е побратимен град или партньор с:[1]