Направо към съдържанието

Анелас

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Чинкуедеа
Cinquedea
Информация
ВидХладно оръжие
ТипКъс меч
ПроизходФерара, Венеция
Арсеналгражданска служба
ПериодРенесанс
РазпространениеЕвропа
Дължина на острието>20 см
Обща дължина45-55 см
Чинкуедеа в Общомедия
Чинкуеда от XV век в Лувър

Анелас, наричан още биволски език или чинкуеда (на италиански: cinquedea, петопръстник, на френски: langue de bœuf; на немски: ochsenzunge), познат и като anelace, veruna, pistos) е хладно оръжие от типа къс меч или дълга кама, появило се през XV век в областта Венето в близост до Ферара и получило широко разпространение в Италия в епохата на Възраждането. Счита се, че произлиза от древноримския паразониум.

Названието чинкуедеа произлиза от ширината на острието до ефеса – „пет пръста“. Този размер е по-голям от обикновеното острие и като се има предвид умерената дължина на оръжието – около 45-55 см, то силно се стеснява към върха и придава на острието триъгълна форма.

Понякога острието е изработено с една или няколко дълбоки вдлъбнатини (улеи), които повишават механичните характеристики в съотношение с използваните материали. Често анеласът е украсен с орнаменти и дамаскинаж в стил от епохата на възраждането. Украсата често заема дори ефеса, като дръжката е от метал, дърво или слонова кост. Предпазителят е типично средновековен, т.е. състои се от метална огъната пречка, отворена към върха на острието. Изображения от периода показват, че анеласът е носен в хоризонтално положение зад кръста.

Най-вероятно използването на анелас е ограничено в церемониални шествия и изпълнения, като това оръжие има ограничен набор от функции за възпиране на кама и меч. Поради широкото му разпространение в дворовете на италианския ренесанс това оръжие е широко представени в музеи и колекции на Апенинския полуостров. Открояват се експонатите на музеите на Стиберт във Флоренция, Гражданския Музей на Средновековието в Болоня, Армерия Реале в Торино, Археологическия музей в Палацуоло сул Сенио и КорерВенеция.


  • Bessi, Livio (2005), La spada occidentale : combattimento, arte sacra, iniziazione, Roma, Alberto Castelvecchi, ISBN 88-7615-065-X.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Cinquedea в Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​