Ставрос (дем Бешичко езеро): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
+sr
Редакция без резюме
Ред 31: Ред 31:
| подравняване-карта = ляво
| подравняване-карта = ляво
}}
}}
'''Ставро̀с''' ({{lang-el|Σταυρός}}, в превод ''кръст'') е [[село]] в [[Егейска Македония]], [[Гърция]], център на Дем [[Рендина (дем в Ном Солун)|Рендина]] в Ном [[Солун (ном)|Солун]] с 3 285 жители (2001).
'''Ставро̀с''' ({{lang-el|Σταυρός}}, в превод ''кръст'') е [[село]] в [[Егейска Македония]], [[Гърция]], център на дем [[Бешичко езеро (дем)|Бешичко езеро]] в област [[Централна Македония]] с 3 285 жители (2001).


==География==
==География==
Ред 60: Ред 60:
<references />
<references />


{{Дем Рендина в Ном Солун}}
{{Дем Бешичко езеро}}
{{Портал Македония}}
{{Портал Македония}}
[[Категория:Села в Ном Солун]]
[[Категория:Села в дем Бешичко езеро]]


[[el:Σταυρός Θεσσαλονίκης]]
[[el:Σταυρός Θεσσαλονίκης]]

Версия от 19:19, 9 октомври 2010

Вижте пояснителната страница за други значения на Ставрос.

Шаблон:Селище в РГ инфо Ставро̀с (Шаблон:Lang-el, в превод кръст) е село в Егейска Македония, Гърция, център на дем Бешичко езеро в област Централна Македония с 3 285 жители (2001).

География

Църквата в Ставрос

Ставрос е разположено в североизточната част на Халкидическия полуостров на западния бряг на Орфанския залив в подножието на планината Коляни. На склона е разположена старата част на Ставрос - Ано Ставрос (Горно Ставрос).

История

В Османската империя

През 19 век и началото на 20 век, Ставрос е малко селце, числящо се към Лъгадинската каза на Османската империя. Според статистиката на Васил Кънчов („Македония. Етнография и статистика“) от 1900 година селото брои 100 жители, всички гърци християни.[1]

По данни на секретаря на Българската екзархия Димитър Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) в 1905 година в Ставрос (Stavros) има 200 жители гърци.[2]

В 1906 година шефът на руските жандармерийски инструктори в Солунския санджак Николай Сурин посещава Ставрос и по-късно пише:

Жителите на крайбрежните села Ставрос, Враста и Аспровалта беха смели гръцки рибари, които почти целото време прекарваха в морето и се интересуваха много повече за барбуни, скариди и октоподи, отколкото за политически борби и интриги, които се развиваха на сушата.[3]

В Гърция

В 1912 година, по време на Балканската война, в Ставрос влизат гръцки части и след Междусъюзническата война в 1913 година остава в Гърция. След разгрома на Гърция в Гръцко-турската война в 1922 година в селото са заселени гърци бежанци от малоазийското село Катърли.[4] В 1928 година селото е смесено местно-бежанско с 253 бежански семейства и 906 души бежанци.[5]

Ставрос днес

Туристически обекти - хотели, вили, лунапарк, дискотека, голям плаж, товарно пристанище. Църква с малък параклис, втора църква се намира в Ано Ставрос, близо до морето има голям незавършен храм. Четвъртък е пазарният ден в селото.

Външни препратки

Бележки