Направо към съдържанието

Триумф на волята

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Триумф на волята
Triumph des Willens
РежисьориЛени Рифенщал
ПродуцентиЛени Рифенщал
СценаристиЛени Рифенщал
Валтер Рутман
Еберхард Тауберт
В ролитеАдолф Хитлер[1][2]
Хайнрих Химлер[1]
Херман Гьоринг[1]
Йозеф Гьобелс[1]
МузикаХерберт Винт
ОператорЗеп Алгайер
Франц Ваймайр
МонтажЛени Рифенщал
Филмово студио„Лени Рифенщал Продукцион“
НСГРП
ЖанрПропаганден филм
Премиера28 март 1935 г.
Времетраене114 минути
СтранаГермания Германия
ЕзикНемски
Външни препратки
IMDb Allmovie
Триумф на волята в Общомедия

„Триумф на волята“ (на немски: Triumph des Willens) е черно-бял германски пропаганден филм от 1935 година на режисьорката Лени Рифенщал по неин сценарий в съавторство с Валтер Рутман и Еберхард Тауберт.

Съвместна продукция на Рифенщал и Пропагандния отдел на Националсоциалистическата германска работническа партия, филмът отразява мащабния конгрес на партията в Нюрнберг през 1934 година. За времето си е приет от международните филмови критици като върхово постижение в използването на кинематографията за пропагандни цели, като при това са използвани и редица иновативни специални ефекти.

История на продукцията

[редактиране | редактиране на кода]

Премиерата на филма се състои в „UFA-Palast“ (кинозалата на компанията УФА, наследена от ДЕФА) в Берлин през 1935 г. в присъствието на цялото нацистко партийно и държавно ръководство на Третия Райх.

Филмът отразява провелия се след завземане на властта от НСДАП конгрес в Нюнберг. Една от най-силните сцени във филма е церемонията по освещаването под „знамето на кръвта“ (опръскано от кръвта на мъчениците, участници в Бирения пуч) на новите членове на щурмовите отряди на SA и SS, което се държи от един ветеран – участник в Бирения пуч. Знамето символизира и приемствеността в кръвта между новите членове и ветераните участници в Първата световна война, както и онези дали воля и енергия за изграждането и укрепването на хилядолетния Райх.

„Триумфът на волята“ е изцяло документален филм, пропагандиращ антихуманните идеи на нацизма. Отражение е единствено на реални сцени, без предварителна хореография. След разгрома на Хитлеристка Германия във Втората световна война, излъчването на филма в Германия е забранено.

  • „Ние ще умрем, но за Вашето бъдеще“ (Адолф Хитлер)
  • „Пред нас, около нас, зад нас – навсякъде е Германия“ (Адолф Хитлер)
  • „Германия е дом за немците от целия свят“ (Рудолф Хес)
  • „Вие ще видите, че няма различия между класите“ (Баладюр фон Ширах)
  • „Може и да е добра властта, основана на диктатурата, но е по-важно да се спечелят, и най-вече да не се загубят сърцата на хората“ (Йозеф Гьобелс)

Филмът в масовата култура

[редактиране | редактиране на кода]

Още по времето на Третия Райх филмът е взет на подбив. През 1940 г. излиза пародията на Чарли ЧаплинВеликият диктатор“.

Различни продукции от киното на 20 век препращат по един или друг повод към „Триумфът на волята“. Епизод IV („Нова надежда“) от сагата „Междузвездни войни“ взема музика от „Триумфът на волята“.

  1. а б в г www.imdb.com // Посетен на 9 април 2016 г.
  2. stopklatka.pl // Посетен на 9 април 2016 г.
  3. Кацаров, Константин. 60 години живяна история. ИК „Прозорец“, 1970, швейцарско издание.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Триумф воли“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​