Направо към съдържанието

Дженсън Бътън

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Дженсън Бътън
Роден
19 януари 1980 г. (44 г.)
Националност Великобритания
Кариера
Текущ отборМакларън
Състезания240 (238)
Шампион1 – 2009
Победи15
Подиуми49
Точки1038
Първи позиции8
НБО8
Първи старт2000 Австралия
Първа победа2006 Унгария
Последна победа2012 Бразилия
Място за сезон 20125 (188 т.)
Дженсън Бътън в Общомедия

Дженсън Александър Лайънс Бътън (на английски: Jenson Alexander Lyons Button) е британски пилот от Формула 1, състезател на екипа на Макларън.

Световен шампион от Формула 1 за 2009 година.

Роден е на 19 януари 1980 г. във Фрум, графство Съмърсет, Англия, но понастоящем живее в Монако, което е практика при много други пилоти, заради данъчните облекчения, които предлага Кралството. Първият му досег до автомобилите е чрез картинга, когато той е едва 8-годишен. През цялото време на развитието му в моторните спортове до него неотлъчно е баща му, Джон Бътън.

  • 1988 г. - първата му победа на картинг на пистата в Йоувил
  • 1992 г. – победител в шампионата по картинг на Великобритания
  • 1993 г. – дублира титлата си
  • 1993 г. – трети в британската Формула 3 с 3 победи, втори в Макао Гран При
  • 1995 г. – печели италианския шампионат ICA и става вицешампион във Формула А
  • 1997 г. – победител в европейските карт серии Супер А, печели и Сена Мемориъл Къп на Судзука по картинг
  • 1998 г. - победител в британската Формула Форд, а също и във фестивала Формула Форд на пистата Брандс Хедж, получава званието „Млад пилот на годината“ на сп. „Аутоспорт“

През 2000 г. в отбора на Уилямс, където печели 12 т. и това му отрежда 8-о място в шампионата.

За следващия сезон е преотстъпен на Бенетон, които по това време не могат да се похвалят с бърз болид, способен да печели състезания, и Бътън успява да вземе само 2 т. През сезон 2002 може да се каже, че той постига по-големи успехи, вземайки 14 т. и нареждайки се на 7-о място в шампионата. От 2003 г. Дженсън е пилот на БАР-Хонда, където постига най-много. В началото той и другия пилот на тима Жак Вилньов имат известни търкания и през целия сезон журналистите търсят някакъв скандал между тях.

Въпреки тази напрегната атмосфера, Дженсън Бътън успява да спечели 17 т. и дори приносът му за крайното класиране на екипа е много по-голямо от това на съотборника му, бивш световен шампион. Спокойно може да се каже, че сезон 2004 е най-успешния за кариерата на младия англичанин, тъй като той успя да завоюва 3-то място в генералното класиране след двамата пилоти на Ферари, Михаел Шумахер и Рубенс Барикело.

Освен всичко това, в края на състезателния сезон сензационната новина за преминаването му в екипа на Уилямс разбуни духовете из падока, но след ожесточителна борба между адвокатите на двата отбора, БАР успяха да задържат многообещаващата звезда при себе си. Бътън призна, че е разочарован, тъй като желае да бъде пилот на сър Франк, но въпреки това ще даде 100% от себе си през следващата година като част от екипа на БАР.

Когато БАР е закупен от Хонда сезона на Бътън започва да се развива добре. Първата му победа е за Голямата награда на Унгария през 2006 г., когато съперниците за титлата Фернандо Алонсо и Михаел Шумахер правят грешки, които водят и до така чаканата му победа. През 2007 и 2008 той и Рубенс Барикело имат разочороващ сезон с рядко влизания в точките. След края на сезон 2008 Хонда напуска Формула 1 заради основата на финансова криза. Но благодарение на бившия шеф на тима Рос Браун той закупи тима на Браун.

Бътън по време на състезанието за Голямата награда на Малайзия 2009

Сезон 2009 може би е най-добрата му година за Бътън. В Австралия той спечели пол-позиция и победа като с второто място на Рубенс Барикело това е първа двойна победа на отбора след 1970. След това спечели другите кръгове в Малайзия, Испания, Монако и Турция с изключение в Китай, където Фетел е най-бърз на дъжд. Втората половина на сезона започна със спад на британеца. Може би единственото отпадане на Дженсън е в Белгия, когато участва в инцидент с Алгерсуари, Грожан и Луис Хамилтън от комплекс завой Ле Компс. В Италия той завършва зад Барикело, който спечели състезанието. Преди Голямата награда на Бразилия не само Бътън е претендент за титлата, но и Рубенс Барикело и Себастиен Фетел също искат да спечелят титлата. В Интерлагос Бътън излезе от кризата и завърши пети което му осигури титлата. Дженсън Бътън стана и десетия британски пилот печелил титлата на Формула 1.

След края на сезон някои журналисти смятат че Бътън най-вероятно ще бъде съотборник с Луис Хамилтън от Макларън. Така на 14 ноември световния шампион за 2009 подписа договор с Макларън. Но според Джеки Стюърт преминаването на Бътън в Макларън може би се оказа най-голямата грешка защото Хамилтън има 3 години в отбора докато Бътън трябва да свикне с обстановката като втори пилот. Според Рос Браун той е много разочорован при преминаването му на Бътън в Макларън, тъй като се опита да запази британеца в редиците на новосвормирения тим на Мерцедес.

През 2011 година Бътън отново е пилот на Макларън със съотборник Луис Хамилтън. Освен трите първи места в Канада, Унгария и Япония, Бътън успява да запише четири втори места и пет трети. Само на два пъти не успява да влезе в топ 6. Това става във Великобритания и Германия, където отпада. Успява да запише три НБО в Канада, Сингапур и Япония. Завършва сезона втори след Себастиан Фетел с 270 точки. Заедно с Хамилтън класира Макларън на второто място при конструкторите след отбора на Ред Бул.

Сезон 2012 започва чудесно за Бътън. Стартирайки от втора позиция след съотборникът си Хамилтън в Австралия успява да спечели състезанието като записва и НБО. Освен това побеждава в още две състезания - Белгия като стартира от Пол позишън и Бразилия. Записва още една НБО в Индия. Завършва сезона пети със 188 спечелени точки. Неговият отбор Макларън завършва на трето място при конструкторите.