Охридска архиепископия
- Вижте пояснителната страница за други значения на Охридска архиепископия.
Охридска архиепископия | |
Епархии на Охридската архиепископия към 1020 година според Грамотите на император Василий II за диоцеза и правата на Охридската архиепископия (карта на Димитър Ризов, 1917 г. | |
Информация | |
---|---|
Произлязла от | Българска патриаршия |
Ранг | архиепископ |
Обред | източен |
Богослужебен език | църковнославянски, гръцки |
Седалище | Охрид |
Охридска архиепископия в Общомедия |
Архиепископия Охридска на Първа Юстиниана и на цяла България, съкратено наричана и Охридската архиепископия е наименованието на българската автокефална православна църква подчинена на Цариградската Вселенска патриаршия в завоюваните от Византия в 1018 г. български земи, приемница на понижената в ранг Българска патриаршия. Създадена е веднага в годината на завоеванието с Имперски указ от император Василий II и е закрита неканонично със султанско ирадие[2] през 1767 г. по настояване на Цариградския гръцки патриарх Самуил Ханджери, като нейният диоцез е присъединен към този на Цариградската патриаршия.
История
[редактиране | редактиране на кода]След падането на България под византийска власт през 1018 г. с указите на император Василий II от 1019 г. Българската Патриаршия е понижена в ранг и обявена за Българска автокефална архиепископия със седалище в Охрид, последната българска столица и тогавашно седалище на българския патриарх. Диоцезът, българската народност на предстоятеля ѝ и правата ѝ са определени с две Грамоти на император Василий II за правата на Охридската архиепископия. В изворите от периода ХI-ХII в. се споменава като Българска архиепископия.[3]
Официалните титли на охридските архиепископи са: първоначално Архиепископ на цяла България (Αρχιεπίσκοπος της πάσης Βουλγαριας), от средата на XII век се ползва и Архиепископ на Първа Юстиниана и цяла България или на всички българи (Αρχιεπίσκοπος της πρωτης 'Ιουστινιανης και πάσης Βουλγαριας или ΄αρχιεπίσκοπος Βουλγάρων).
Независимостта ѝ от Цариградската патриаршия е уредена до 1020 г. в споменатите три указа на император Василий II. Първоначално тя обхваща 31 епископии върху територията на цяла България, без част от Тракия. Там е постановено и предстоятелите ѝ да са само българи.[4] В изпълнение на тях за първи архиепископ е определен българин – Йоан Дебърски, монах от Бигорския манастир „Свети Йоан“, но след него това правило се нарушава и катедрата се заема от гърци, а броят на епископиите е намален.
Известна е подарената от император Андроник II Палеолог на предстоятеля на Охридската автокефална архиепископия плащаница, за употреба при благослужението в църквата Света София (Охрид). На императорския дар е извезан надписът:
„ | Пастирю на българите, спомни си при жертвоприношенията за владетеля Андроник Палеолог | “ |
.
Като приемници на Българска патриаршия, която хронологически е шеста по ред в църковната история, Охридските архиепископи като продължители на всепризнатите канонически права продължават да се наричат понякога „патриарх“ и има сведения, че в XIV век тази титла им е призната от Вселенската патриаршия.[5]
По-известните от охридските архиепископи са:
- Йоан Дебърски (1018 – 1037) – първият охридски архиепископ.
- Лъв I Охридски (1037 – 1056) – първият охридски архиепископ-ромей, който изградил катедралния храм „Св. София“ в Охрид и бил активен участник в събитията през 1053 – 1054 г., довели до Великата схизма между Източните православни църкви и Рим.
- Теофилакт Охридски (ок. 1081/84- ок. 1107/15)
- Димитър Хоматиан (1216 – 1234) – автор на Краткото житие на Климент Охридски, в дарствен надпис на сребърна рамка на икона в църквата „Света Богородица“ се нарича сам „архипастир на българите“.
- Константин Кавасила (ок. 1250)
- Макарий Охридски: Надписът на гръцки в новопостроената църква „Света Богородица Перивлепта“ („Свети Климент“) в Охрид от 1295 г. го споменава накрая: „...При архиерейството на Макария, всетейши архиепископ на Първа Юстиниана и всичка България, в г. 6803 – 1295, индикт 2-и.“
- Никола Охридски (споменат 1451)
- Прохор Охридски (българин, споменат 1528 или 1540, 1542, 1543, 1547 починал 1550), шири славянската книжнина в Охрид.
- Валаам Охридски (1598 г. обезглавен от турците във Велес).
Катедрален храм на Охридската патриаршия е базиликата „Света София“ в Охрид построена от Борис I в 863 г. върху стар християнски храм от късноримската епоха. Архиепископ Лъв през 11 в. също има принос към устройването на катедралата. Архиепископ Григорий I разширява притвора в 1317 г. През турското владичество „Света София“ е превърната в джамия, а катедрален храм на патриаршията става „Света Богородица Перивлепта“ („Свети Климент“).
Последният Охридски архиепископ е Арсений II Охридски – до 1767 г., когато Охридската архиепископия е закрита, а епархията е присъединена към Драчката. От 1776 година епархията е присъединена към Преспанската и до 1878 г. в Охрид има гръцки епископи. Жителите на Охрид се обръщат с пълномощно писмо от 9 април 1861 г. „до представителите на българския народ“ в Цариград, да помолят Високата порта за избавяне „от своеволието на гръцкото духовенство, като потвърди основанието на автокефалната архиепископия на Първа Юстиниана Охридска и на цела България“. През 1872 г. Натанаил Охридски е ръкоположен за пръв митрополит на Българската екзархия в Охрид.
Основни извори
[редактиране | редактиране на кода]- Списък на 17 предстоятели на Охридската църква от края на 12 в. (Дюканжов списък)
- 3 грамоти на император Василий II, ок. 1020 г.
- Велбъждка нотиция
Литература
[редактиране | редактиране на кода]- Иван Снегаров, История на Охридската архиепископия-патриашия, С. 1931
- Трендафил Кръстанов, Охридска архиепископия // Петър Динеков (с колектив), Кирило-Методиевска енциклопедия, изд. на БАН, Институт за литература; акад. издателство „Марин Дринов“, т. II, София 1995, ISBN 954-07-0463-4(т. II), с. 899 – 903
- Българската християнска цивилизация и българските манастири – Б. Димитров, ИК Фондация Ком, С. 2007
Бележки
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Огнянов, Михаил. Македония - преживяна съдба. София, ИК „Гутенберг“, 2002. ISBN 954-9943-35-6. с. 55.
- ↑ Снегаров, Иван. История на Охридската архиепископия-патриаршия. Том 2: От падането ѝ под турците до нейното унищожение (1394 – 1767). София, Печатница на П. Глушковъ, 1932.
- ↑ Божилов, Иван. Българската архиепископия XI-XII век. Списъкът на българските архиепископи. София, 2011.
- ↑ Българската християнска цивилизация и българските манастири – Божидар Димитров ИК „Фондация Ком“, С. 2001.
- ↑ Българската християнска цивилизация и българските манастири – Божидар Димитров ИК „Фондация Ком“, С. 2001.
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]- Грамоти на император Василий II за правата на Охридската архиепископия
- Списък на Охридски архиепископи и патриарси
- Епархии на Охридската архиепископия
- Търновска патриаршия
- Печка патриаршия
- Юстиниана Прима
- Песен за унищожението на Охридската патриаршия
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- Иван Снегаров. История на Охридската ариепископия, том 1
- Иван Снегаров. История на Охридската ариепископия-патриаршия, том 2
- Песен за унищожението на Охридската патриаршия Архив на оригинала от 2008-10-03 в Wayback Machine.
- Петър Петров и Христо Темелски. Охридската българска архиепископия (1018 – 1767)
- Пламен Павлов. Бележити охридски архиепископи (ХV-ХVІІ в.)