Емоция: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.1) (Робот Добавяне: fy:Emoasje
м r2.7.1) (Робот Промяна: mzn:هیجان
Ред 69: Ред 69:
[[ml:മനോവികാരം]]
[[ml:മനോവികാരം]]
[[mwl:Eimoçon]]
[[mwl:Eimoçon]]
[[mzn:هيجان]]
[[mzn:هیجان]]
[[new:भावना]]
[[new:भावना]]
[[nl:Emotie]]
[[nl:Emotie]]

Версия от 18:45, 26 март 2011

Емоция е понятие, изразяващо психологичното състояние на индивида, повлияно от различни субекти и обстоятелства. Това състояние може да бъде както положително (възторженост, радост), така и отрицателно (покруса, скръб), но също така и състояние на безразличие (апатия). Емоцията е процес свързан с вътрешни състояния на организма, винаги свързани с физиологични промени и има външна наблюдаема страна.

Понятието емоция се използва като синоним на чувство в ежедневието, но от гледна точка на психологията се различава от него. Емоцията е високо интензитетно състояние, на силна краткотрайна възбуда, временно психологическо състояние, а чувството може да бъде продължително психологично отношение към определен обект. Преносно „емоция“ означава дори качество на човек, подобно на „емоционалност“.

Учените Джеймс и Ланге развиват теория, според която емоционалното преживяване е предимно резултат от промени в тялото. Функционалисти като Нико Фрейда и Арминду Фреиташ-Магаляеш твърдят, че емоциите са еволюирали със специфични функции — например, да предпазят човека.

Основни емоции

Осемте основни емоции са: