Memento mori
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
„Memento mori“ е известен латински израз, който може свободно да бъде преведен като „Помни че си смъртен“, „Помни че ще умреш“ или „Помни смъртта си“. С изразът се наименува и жанр артистични произведения, които се различават широко едно от друго, но имат една и съща цел – да напомнят на хората за тяхната собствена смъртност.
Съдържание
В Римската империя[редактиране | редактиране на кода]
В Древния Рим използвали израза „Memento moriendum esse“, което буквално означава „помни, че си смъртен“, „помни смъртта“. Когато някой победоносен пълководец се завръщал в Рим, бивало устройвано триумфално почетно шествие при влизането му в града. Докато всички посрещали триумфиращия с радостни възгласи „Io, Triumphe“ специално ангажиран роб държал венеца на пълководеца и му нашепвал в ухото „Memento mori“, за да не се възгордее прекалено.
През Ранното Средновековие[редактиране | редактиране на кода]
Тогава Църквата проповядвала пълно отказване от всички земни радости и блага, в името на благочестието и вечния живот, който очаквал праведниците. За утешение в лишенията от радостите на живота духовниците непрекъснато повтаряли: „Memento mori, homine, quia pulvis es et in pulverem reverteris“ – „Помни смъртта, човече, защото си прах и в прах ще се превърнеш“. Монасите в манастирите използвали „Memento mori“ вместо „Добро утро, добър ден, добър вечер и лека нощ“. На големи празници и в особено радостни случаи се поздравявали с антипода на „Memento mori“ – „Memento vivae“ (помни живота; не се отказвай напълно от радостите, които Бог ни е дал и на този свят)
През Късното Средновековие[редактиране | редактиране на кода]
Тогава изразът бил съкратен до „Memento mori“. В изкуствознанието се употребява за определени мотиви от средновековното изкуство. Най-разпространеният е т.н. Danse macabre, изображения на редици алегорично представени танцуващи хора, водени от смъртта. Начело на „хорото“ винаги стои папата, следват висши духовници, благородници, рицари, селяни. Накрая са просяците и бедните. Danse macabre следва идеята, че пред смъртта всички са равни.
Като име в киното, литературата и музиката[редактиране | редактиране на кода]
- Мементо Мори (песен), песен на Architects
- Мементо мори (роман), роман на Мюриъл Спарк
- Мементо мори (филм), филм на Ким Мен Сун,
- Memento mori (албум), албум на Umbra et Imago
- Memento Mori (група), дуум метъл група от Швеция
- Memento Mori (албум), албум на Flyleaf
- Memento Mori (песен), песен на Kamelot
- Memento Mori (песен), песен на Moonspell
Вижте също[редактиране | редактиране на кода]
- Et in Arcadia ego – иконография и анализ