Направо към съдържанието

Зелена морска костенурка

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Зелена морска костенурка
Класификация
царство:Животни (Animalia)
(без ранг):Вторичноустни (Deuterostomia)
тип:Хордови (Chordata)
(без ранг):Ръкоперки (Sarcopterygii)
(без ранг):Тетраподоморфи (Tetrapodomorpha)
(без ранг):Стегоцефали (Stegocephalia)
(без ранг):Амниоти (Amniota)
(без ранг):Сауропсиди (Sauropsida)
клас:Влечуги (Reptilia)
(без ранг):Диапсиди (Diapsida)
разред:Костенурки (Testudines)
семейство:Морски костенурки (Cheloniidae)
род:Chelonia
вид:Зелена морска костенурка (C. mydas)
Научно наименование
Al.Brongn., 1800
(Linnaeus, 1758)
Разпространение
Зелена морска костенурка в Общомедия
[ редактиране ]

Зелената морска костенурка (Chelonia mydas) е вид морска костенурка, единствен в рамките на рода Chelonia. Забелязвана е и в териториалните води на България. Името ѝ произлиза от зеления цвят на подкожната ѝ мазнина. Причината за този цвят са пигменти от водораслите с които се храни.

Зелената морска костенурка достига на дължина до 1,5 m и може да тежи до 395 kg[1], което я прави най-голямата костенурка с костен панцир. Рекордьор сред съвременните костенурки е кожестата костенурка (Dermochelys coriacea), но при нея липсва костна черупка.

Карапаксът е с неясно изразен гръбен кил при младите екземпляри, но понякога може да има и странични килове. При възрастните килът е добре оформен, с дъговидна форма. Роговите щитчета на карапакса са незастъпващи се, разположени едно до друго. Страничните щитчета са 25.

Зелената морска костенурка се среща в тропичните и субтропичните морета по целия свят. Двете най-големи групи се намират в Атлантическия океан и в източната част на Тихия океан.[2]

Зелената морска костенурка не живее в Черно море, тъй като водите му са твърде студени. Известен е само един екземпляр, уловен през 1898 при Созопол, за който се смята, че е преминал случайно през Дарданелите и Босфора от Средиземно море.[3]

Начин на живот и хранене

[редактиране | редактиране на кода]

В диво състояние продължителността на живота на зелената морска костенурка може да достигне 80 години. Възрастните се хранят с водорасли, които намират в плитките крайбрежни води. Малките ядат и различни безгръбначни.[2]

  1. Species Fact Sheet: Green Sea Turtle // Caribbean Conservation Corporation & Sea Turtle Survival League. Caribbean Conservation Corporation, 29 декември 2005. Архивиран от оригинала на 2007-02-24. Посетен на 22 февруари 2007.
  2. а б Green Sea Turtle (Chelonia mydas) // National Geographic - Animals. National Geographic Society, 2005-12-29. Архивиран от оригинала на 2007-02-05. Посетен на 21 февруари 2007.
  3. Бешков, Владимир и др. Земноводни и влечуги в България. Пенсофт, 2002. ISBN 978-954-642-147-0.