Тракия (район на Пловдив): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахнати редакции на Dodo00 (б.), към версия на Nk
Deadstar (беседа | приноси)
Ред 63: Ред 63:


== Забележителности ==
== Забележителности ==
[[Картинка:Copy of P1000331.JPG|right|thumb|200px|Паметникът на Кан Крум]]
[[Картинка:Monument of Khan Krum in Plovdiv.jpg|right|thumb|200px|Паметникът на Кан Крум]]
[[Картинка:Preobrajenie_Gospodne_Trakiya_Plovdiv.jpg|right|thumb|200px|Православна църква "Преображение господне"]]
[[Картинка:Preobrajenie_Gospodne_Trakiya_Plovdiv.jpg|right|thumb|200px|Православна църква "Преображение господне"]]



Версия от 16:27, 16 февруари 2015

Вижте пояснителната страница за други значения на Тракия.

Район Тракия
градски район в България
Страна България
ОбщинаОбщина Пловдив
Население61 920 души (2011)
Микрорайони13
КметКостадин Димитров
Пощенски код4023
Официален сайтtrakia-plovdiv.com
Тракия в Общомедия

Тракия е квартал в югоизточната част на град Пловдив и административен район на Община Пловдив. Строителството на района е започнало през 1973 година. През 1976 година е открит като нов квартал, а през 1983 година се обособява като самостоятелна административна единица. Днес Тракия е третият по големина квартал в България, застроени с панелни блокове. В последните години се появяват и жилищни сгради от ново строителство.


Структура

Днес границите на района обхващат площ от 5 660 дка, от които зелени площи — 193 дка и лесопарк „Лаута“ — 450 дка. Инфраструктурата на района е добре развита. Уличната мрежа е с дължина 48 км и е изградена съобразно застроителния и регулационен план, а дължината на изградените тротоари е 46 км. В район Тракия са изградени 252 броя жилищни блокове с общо 770 входа. Районът е съставен от 13 жилищни групи (микрорайони). След проведено допитване в района, организирано от „Граждански съвет Тракия“, са определени техните имена: [1]

Население

Населението на район Тракия по постоянен адрес към 15.03.2012 година наброява 60,075 жители, а по настоящ адрес — 59 139 [1].

Администрация

Файл:CityHall-Trakiya Plovdiv.jpg
Новото кметство на район Тракия от март 2012

Като отделна административна единица районът е обособен през 1983 година. През 1987 година районната администрация е преобразувана в Десето кметство, а след 1995 година отново е реформирана като район Тракия. Първият кмет на района е Лъв Панайотов, а след него кметове са били: Тодор Петков, Данаил Търпоманов, Паун Иванов, Петко Гургутов, инж. Кольо Именов, Веселин Чивчибашиев, д-р Александър Панов, Славчо Атанасов и Гиньо Матев. Настоящият кмет е Костадин Димитров.

От началото на 2012 година кметството на район Тракия се намира на нов адрес: бул. Освобождение № 63.

Образование

Висши училища

Средни Училища

Транспорт

Район Тракия разполага с жп гара и автобусен парк. Има тролейбусен и автобусен транспорт, а също и маршрутни таксита. Автобусни линии: 4, 9, 10, 17, 18, 21, 25, 29, 44, 93 и 99
Линии на маршрутни таксита: 1, 2, 3, 5, 10 и 19 Тролейбусни линии: 25 (временно автобусна), 35, 114 и 134.

Забележителности

Паметникът на Кан Крум
Православна църква "Преображение господне"


На 4 юни 2007 г. президентът Георги Първанов открива нов паметник на кан Крум в Район Тракия. Тринадесетметровата композиция включва шестметров постамент от черен гранит и бронзова фигура, представяща канът, изправен на седлото на своя кон, с меч в ръка. Отлята е от 3 тона метал в сопотската леярна и е дело на скулптора Николай Савов. В основите на паметника е вградено послание от децата на район Тракия за следващите поколения. Посланието ще бъде отворено на 26 юли 2111 година, на 1300-та годишнина от победата на Крум при Върбишкия проход. Посланието е поставено в специална урна, изработена от КЦМ. В нея има и списък с дарителите за построяването на паметника на кан Крум.

В район Тракия са разположени Ботаническа градина и парк Лаута. В парк Лаута има спортен комплекс, включващ стадиона на професионален футболен клуб Локомотив Пловдив, картинг-писта, боулинг-зала и спортни зали. През 2006 година в парк Лаута бе открит водния атракцион „Акваленд“. През седемдесетте години на ХХ век е имало планове в парка да се построи детска железница и изкуствено езеро, но те не са осъществени.

В северозападната част на района е разположен учебният комплекс на Аграрен университет - Пловдив, а в южната - жп гара Тракия и Индустриална зона - Тракия. В района са построени големите магазини РУМ „Тракия“, „Детски свят“, Мебелна къща. В последните години активно се изграждат нови търговски комплекси, като някои от по-големите са: Метро, Кауфланд, Пени, Лидъл, Технополис, Техномаркет, Баумакс, Триумф, Зора, Юск, Аркадиа. През март 2009 година е открит "Ритейл Парк Пловдив" на територията на бившия „Мотоцентър” с площ от 42 650 кв. м.


През месец Юни 2012г. бе завършена и осветена първата православна църква в района - "Свето Преображение Господне". Около църквата е изграден паркинг с паваж, поставени са пейки и осветление. Новият храм се намира до Хлебозавода в „Тракия“ – на кръстовището на ул. „Недялка Шилева“ и бул. „Съединение“. До този момент в „Тракия“ действаше само параклисът „Свети Георги“. Строят се още две църкви, но процесът е стопиран.

Външни препратки

Източници

  1. http://news.plovdiv24.bg/169646.html Уточниха новите имена на кварталите в район „Тракия“ - Plovdiv24.bg