Направо към съдържанието

Мирково

Версия от 17:30, 26 януари 2020 на Vodenbot (беседа | приноси) (Св.св. -> Св. св.)
Мирково
България
42.6976° с. ш. 23.992° и. д.
Мирково
Област София
42.6976° с. ш. 23.992° и. д.
Мирково
Общи данни
Население1462 души[1] (15 март 2024 г.)
23,1 души/km²
Землище63,385 km²
Надм. височина715 m
Пощ. код2086
Тел. код07182
МПС кодСО
ЕКАТТЕ48324
Администрация
ДържаваБългария
ОбластСофия
Община
   кмет
Мирково
Цветанка Йотина
(КОД; 2007)
Мирково в Общомедия

Мирково е село в Западна България. То е административен център на Община Мирково, Софийска област, включваща селата Бенковски, Брестака, Буново, Илинден, Каменица, Мирково, Плъзище, Преспа, Смолско, Хвърчил и Черковище.

География

Село Мирково е разположено в полите на Стара планина, в западната Златишко-Пирдопска котловина, 63 км източно от София по т.нар. Подбалкански път. Освен с автомобил е достъпно с железопътен транспорт и редовни автобусни линии от Централна автогара-София до село Антон. На север от селото се издига старопланинският връх Баба. Мирково е изходен пункт за хижа „Чавдар“ и хижа „Мургана“.

История

На територията на село Мирково съществуват следи от поселения от дълбока древност. В местността „Могила“, на 3,5 км южно от Мирково, са открити следи от неолитно селище. В местностите „Денината плоча“, „Ортова“, „Уста“, „Яламовото тепе“ и „Хрисковата плоча“ са намерени останки от тракийски селища. Местността „Арамудере“ в землището на селото крие гробница от римско време. Близо до селото, в местността „Таушаница,“ е разположено раннохристиянско светилище. Край Мирково са открити и ценни паметници от Средновековието – църквата „Св. Георги“ от XII – XIII век, както и останки от крепост, охранявала прохода за Етрополе в местността „Градище“.

Най-ранните споменавания на село Мирково (или Миркува) се съдържат в османските регистри от 1430 и 1751 г.

През 1825 г. по време на българското Възраждане е открито килийно училище в селото. Жители на село Мирково участват в четите на Панайот Хитов, Христо Ботев и Георги Бенковски. Тридесет и осем мирковчани се включват в Руско-турската Освободителна война.

През 1878 г. Иван Радов Маслев открива в селото първата пивоварна фабрика в България; през 1883 г. фабриката е преместена в София на „Солни пазар“.

През 1884 г. е основано „Мирковско научно дружество ’Искра’“, а през 1908 - читалище „Просвета“. През 1909 г. те се сливат в читалище „Христо Ботев“.

През 1890 г. Тодор Влайков и Тодор Йончев основават в Мирково първата българска кооперация – „Мирковско взаимодавно спестовно земеделческо дружество ’Орало’“; през 1914 г. се създава кредитна кооперация „Пчела“ като приемник на „Орало“.

Поверия

  • Етимология

Стари поверия гласят, че името на селото идва от жител на селото на име Мирко, който е бил болярин. Друго предание гласи, че името идва от сключен мирен договор между турци и българи, за съвместно съжителство в селото (Мирково = Мир се кове).

  • Лековито кладенче

Според стари предания водата от лековитото кладенче, намиращо се в близост до река Мирковчица, има свойството да лекува проблеми с очите при изплакване.

Културни и исторически забележителности

Църквата „Св. Великомъченик Димитрий“
  • Църква „Св. Великомъченик Димитрий“, построена през 1834 г. от майсторите Минко и Дело; иконите са дело на Давид Георгиев, преселник от Дебърско,[2] Иванчо Неделков и Иван Стоянов Зографски от 1850-1860 г.; една от малкото църкви в България с позлатено кубе.
  • Читалище „Христо Ботев“, функциониращо. В обновената му сграда се помещават библиотека и киносалон.
  • Малък паметник с параклис към него в центъра на селото, в близост до площад Хармана, увековечава жертвите, дадени от мирковчани в Руско-турската Освободителна война.
  • На площад Разкола е издигнат монумент в памет на жертвите, дадени от селото по време на антифашистката съпротива.
  • Дом на миньора „Св. Иван Рилски“, построен с подкрепата на основния работодател в района – „Елаците-Мед“ АД, открит през 2006 г. от президентът на Република България Георги Първанов.

Събития

Село Мирково

В село Мирково има няколко ежегодни събора. Най-известният от тях е Кукерският събор, който се провежда всяка година на Сирни заговезни. Жителите на селото и общинската администрация активно участват в подготовката и провеждането на събора. По традиция мъжете от селото се преобличат в кожи, украсени с чанове. В нощта на Сирни заговезни из селото се палят огньове. Жителите на селото прескачат пламъците и въртят над главите си своеобразни факли, т.нар. оратници, за здраве и за да прогонят злите духове.

Личности

Литература

„80 години от първата българска кооперация село Мирково“, издателство „Отечествен фронт“, София, 1970 г.

Религии

Външни препратки

Източници

  1. www.grao.bg
  2. Гергова, Иванка. Зограф Данаил Щиплията // Патримониум 7 - 8. 2010. с. 425.