Портал:История на България
История на България
Историята на България може да бъде условно разделена на четири големи периода: Древност, Средновековие, период на османско управление и Трета българска държава.
Поради географското си положение територията на днешна България е сред районите в Европа, които са най-рано заселени от хора. През 3 хилядолетие пр.н.е. тя е заета от траките, индоевропейски народ, за който се предполага, че е дошъл на Балканите от североизток. Те създават свои държави, които достигат разцвет през елинистичния период. В средата на 1 век пр.н.е. траките са подчинени от Древен Рим.
Избрана статия
Сръбско-българската война започва на 14 ноември (2 ноември стар стил) 1885 г., когато Сърбия, недоволна от осъщественото Съединение на Княжество България с Източна Румелия, обявява война на България. Българската победа в тази кратка война е предпоставка за международното признаване на Съединението на Княжеството с Източна Румелия.
Съединението на Източна Румелия с Княжество България на 6 септември 1885 г. не е добре прието от съседните балкански държави, тъй като появата на удвоена българска държава се превръща в заплаха за техните експанзионистични планове на полуострова.
След Съединението Гърция извършва незабавна мобилизация. Правителството ѝ заплашва Русия, Османската империя и западните Велики сили, че ще нахлуе в турската територия, за да присъедини части от Македония, като компенсация за териториалното разширение на България, тъй като няма обща граница с България и не може да иска преки компенсации от нея. още »
Избрана личност
Димитър Попгеоргиев е роден през 1840 година в Берово, Малешевско в свещеническо семейство. Първоначално учи в родното си село, след което баща му го праща в гръцкото училище в Солун. През 1858 година постъпва в духовната семинария в Одеса, но не я завършва. Тук се запознава с Георги Раковски и попада под негово идейно влияние. По-късно емигрира в Сърбия и участва в Първата българска легия в Белград през 1862 година. През 1863 година постъпва като доброволец в сръбската войска.
През периода 1863 - 1876 година Димитър Попгеоргиев подържа кореспонденция и сътрудничи на Стефан Веркович. Интересен е факта, че в периода от 3 септември 1863 до 26 октомври 1865 г. при кореспонденцията с Веркович, водена изцяло от Белград, Беровски се подписва като Д. Македонски. След този период, Беровски води кореспонденцията си с Веркович от други градове и се подписва като Д.П. Георгиев. Още...
Знаете ли...
- ... На коя европейска столица съосновател е кан Крум?
- ... че Институтът за български език, основан на 15 май 1942 г., е най-старият институт на Българската академия на науките?
- ... кой български доброволчески отряд участва в защитата на Русия при набезите на Наполеон?
- ... каква е първата молба, която бесарабските българи отправят към новия молдовски княз Никола Богориди, когато разбират, че новият им владетел е българин?
- ... коя е единствената териториална придобивка на България от участието ѝ в Първата световна война?
- ... че първите български артилерийски оръдия са направени от дърво и имат калибър 8-10 cm и дължина 1,5-2,5 m?
- ... че Васил Левски е обесен на 18 февруари, въпреки че тази годишнина официално се чества на 19 февруари?
Задачи
Ето някои задачи, с които можете да помогнете:
- Подобряване: Хайдутство, Борба за българска църковна независимост
- Създаване: История на Русе • История на Плевен • История на Сливен ([1]) • История на Шумен ([2]) • История на Ямбол ([3])
- Мъничета: Иван Асен, Терес I, Бригадирско движение още...
- Източници: Категория:Извори за българската история, още...
Избрана картинка
Марга Горанова, съпруга на водача на Баташкото въстание през 1876 г. Никола Горанов. С кости е изписано отстрани - „Останки от 1876 година” (детайлна снимка)
Избран цитат
„ | Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита: "Богат е", казва, пък го не пита колко е души изгорил живи, сироти колко той е ограбил и пред олтаря бога измамил с молитви, с клетви, с думи лъжливи. |
“ |
Христо Ботев; из Борба; 1871 г. |
Категории
Свързани портали