Еварист: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Xqbot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот: Променяне от tl:Evaristo на tl:Papa Evaristo
м r2.7.3) (Робот Добавяне: mr:पोप एव्हारिस्टस
Ред 69: Ред 69:
[[lv:Evarists]]
[[lv:Evarists]]
[[mk:Папа Еваристиј]]
[[mk:Папа Еваристиј]]
[[mr:पोप एव्हारिस्टस]]
[[mzn:اواریستوس]]
[[mzn:اواریستوس]]
[[nl:Paus Evaristus]]
[[nl:Paus Evaristus]]

Версия от 00:53, 4 февруари 2013

Еварист
римски папа
Понтификат
ca. 98 – ca. 105
Рождено имеАрист
ПредшественикКлимент I
НаследникАлександър I (римски папа)

Роден
Неизвестно
Неизвестно
Починал
ca. 105
Еварист в Общомедия

Папа свети Еварист е петият папа, заемал длъжността от около 98 до 105 (99 до 108 във Ватиканския Annuario Pontificio от 2003). Известен е още като Арист.

Малко се знае за Еварист. Според Liber Pontificalis той е от семейство с елински произход. Избран е по време на управлението на римския император Домициан, времето на второто голямо гонение.

Евсевий в Черковна история IV, I, заявява, че Еварист починал по време на 12-ата година от управлението на римския император Траян, след като бил епископ на римляните в продължение на 8 години.

Еварист поставил основата на колегията на кардиналите, която по-късно ще стане отговорна за избирането на папите. Въпреки че няма историческо доказателство, което да опровергае или потвърди това, той по традиция винаги е считан за мъченик. Неговото възпоменание или празник е 26 октомври.

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Pope Evaristus в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​