Римска Гърция: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
о, боже
→‎Християнски период: без източници
Ред 9: Ред 9:


Като цяло, Римска Гърция е светска, превръщайки се в център на [[просвета]]та и [[култура]]та на цялото [[Средиземноморие]] и късноантичния свят. Достъп до древногръцката просвета и култура имат като правило представители на всички народи на света, без разлика на език и религия.
Като цяло, Римска Гърция е светска, превръщайки се в център на [[просвета]]та и [[култура]]та на цялото [[Средиземноморие]] и късноантичния свят. Достъп до древногръцката просвета и култура имат като правило представители на всички народи на света, без разлика на език и религия.

== Християнски период ==
{{факт|Налагането на християнството в Гърция като цяло не среща съпротива за разлика от други части на империята. Като цяло Гърция е малко облагодетелствана от реформите на [[Диоклециан]] и [[Константин Велики]], но новата имперска столица [[Константинопол]] е по-скоро символ на елинизма отколкото на Стария Рим. Решителните действия в посока окончателното налагане на новата християнска религия от император Юстиниан (527-565) слагат края на древногръцките философски школи, на за сметка на това възниква средновековната [[схоластика]]. Според знаменития съвременен исторически триумвират ([[Робърт Грейвс]], [[Арнълд Тойнби|Арнолд Тойнби]] и [[Георгий Острогорски]]), управлението на Юстиниан Велики е онзи исторически кръстопът който синетзира античното триединство (по примера на [[Света Троица]]) между античната [[древногръцка култура]], римската държавна традиция и най-вече [[римско право]] и източната [[Маздеизъм|маздеистка]] [[мистика]] и [[религия]], трасирайки пътя на цивилизационното развитие на Европа и в по-малка степен [[Близкия изток]] и [[Северна Африка]] към [[средновековие]]то.

Освещавайки [[Света София (Константинопол)|Света София]], като център на света, след победата си на [[Хиподрум]]а над [[ Въстанието "Ника"|въстаниците]], и въвеждайки [[корпус юрис цивилис]], Юстиниан Велики изрича сакралната реплика - [[Соломоне, аз те надминах!]]|2016|11|28}}


== Източници ==
== Източници ==

Версия от 16:38, 8 декември 2016

Римска Гърция, както и съседната Римска Македония, е свързана с постелистичния период в развитието на Гърция и съседните ѝ територии на Балканите и в Мала Азия, който е доминиран и детерминиран от Древен Рим с неговите държавни, войнски и най-вече правни традиции.

Римска провинция

Периодът датира от римското завоюване на Антична Елада през 146 г. пр.н.е. Характеризира се с установяването на един траен мир по силата на Pax Romana. Горната граница на периода е спорна. Според различни хронологии това е периода от разделянето Римската империя на Западна и Източна, през реформите на Юстиниан Велики, до управлението на Ираклий. Римските граждански войни, преди установяването на империума, се отразяват плачевно на състоянието на Гърция, а населението ѝ намалява, както и броя на градовете, като обедняват и опустяват цели области според очевидеца Страбон (X кн. от География). През първите три века от новата ера, Гърция се радва на почти непрекъснат мир, растеж и благоденствие.

Имперски период

Много от римските императори показват голяма загриженост за Гърция като наследник на велика култура и я обсипват със специални грижи. Юлий Цезар основава Коринт, Октавиан Август - Патра и Никопол. Тиберий въвежда Македония и Ахея в икономически просперитет, правейки ги императорски провинции от сенатски. Нерон установява нестимийския празник на независимостта на Гърция, което се е равнявало на освобождаването ѝ от данък. Императорите от династиите на Флавиите и Антониите многократно посещават покритите с антична слава градове в Гърция и благоприятстват развитието на Атина. На специална щедрост се радва Гърция по времето на Адриан през 2 век. Това е векът на просперитет на знаменитите атински философски школи. Атина се превръща в книжовен и културен център на Римската империя по това време, символ на просветата по примера на Александрия от времето на Александър Македонски. Марк Аврелий дава най-висок статут на атинската школа в цялата империя, щедро възнаграждавайки преподавателите в нея.

Като цяло, Римска Гърция е светска, превръщайки се в център на просветата и културата на цялото Средиземноморие и късноантичния свят. Достъп до древногръцката просвета и култура имат като правило представители на всички народи на света, без разлика на език и религия.

Източници

Вижте също