Направо към съдържанието

Начална страница: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
картинка на деня: „проблем с описанието“ и премахване на служебна връзка, която не е нужно да се вижда от обикновените читатели (за същата цел може да се ползва връзката за проблем)
Картинка на деня: виртуално паспарту и по-ясна връзка за проблеми
Ред 86: Ред 86:
| x = 0
| x = 0
| Заглавие = Картинка на деня
| Заглавие = Картинка на деня
| Съдържание = <div style="text-align:center">{{Картинка на деня в Общомедия}}</div>
| Съдържание = <div style="margin: 3em auto; text-align: center;">{{Картинка на деня в Общомедия}}</div>
<div style="font-size: 67%; float: left;">[[Шаблон:Картинка на деня в Общомедия#Възможни проблеми|проблем с описанието?]]</div>
<div style="float: left;">[[Шаблон:Картинка на деня в Общомедия#Възможни проблеми|Проблем с картинката?]]</div>
<div style="text-align: right;">[[:commons:Commons:Featured pictures|Още избрани картинки]]</div>
<div style="text-align: right;">[[:commons:Commons:Featured pictures|Още избрани картинки]]</div>
}}
}}

Версия от 09:57, 21 септември 2022

Новини

Фойерверки в Порто, 2019

Уикипедия ви поздравява с настъпилите празници и ви пожелава една изпълнена с надежда и оптимизъм 2023 година, в която вярата в силата на знанията, в образованието и науката и във вътрешния ни стремеж към прогрес и благоденствие за всяко човешко същество ще помогне животът на всички ни да бъде по-добър, по-светъл и по-радостен!


И не забравяйте:
        ВИЕ сте тези, които създават Уикипедия!


Не е нужно (но и не пречи) да сте белобрад професор, за да пишете в Уикипедия. Напротив, енциклопедията ви насърчава да бъдете смели! Достатъчно е да сте добросъвестни и безпристрастни, да следвате правилата, да сте добронамерени към другите и – най-важното – да имате желание да бъдете полезни на хората около вас!

Ако забележите грешки в статиите – дори само правописни или граматически – не се колебайте да ги поправите! Добавяйте и нова информация, като само не забравяйте да цитирате за нея благонадеждни източници! Може дори да опитате да създадете нова статия с помощта на Вълшебника – стига темата да е значима за Уикипедия!

По-рано в новините: Една година без Спасимир Пилев • Кралица Елизабет II почина • Русия нападна Украйна • Уикипедия в социалните мрежи

Статия на седмицата

Берберин от Мароко в традиционно облекло
Берберин от Мароко в традиционно облекло

Берберите (наричани също имазиген, „свободни хора“, ед.ч. амазиг) са етническа група, обитаваща Северозападна Африка и говореща берберски езици от афроазиатското езиково семейство. В Северна Африка има между 14 и 25 милиона говорещи берберски езици (виж оценката на броя говорещи), концентрирани главно в Мароко и Алжир с по-малки общности на изток до Египет и на юг до Буркина Фасо.

Техните езици, берберските, образуват клон на афроазиатското езиково семейство, включващ много тясно свързани разновидности, между които кабиле, ташелхит и централноатласки тамазигт.

Няма пълна сигурност за произхода на берберите, но различни научни дисциплини са достигнали до определени резултати по въпроса. Въпреки че популационната генетика е млада наука, все още изпълнена със спорове, генетичните данни в най-общ план показват, че повечето северозападни африканци (независимо дали те самите се смятат за бербери или араби) са главно от берберски произход и, че в областта са живеели народи-прародители на берберите още от късната старокаменна епоха. Генетично доминантните прадеди на берберите изглежда са дошли от Източна Африка, Близкия Изток или и двата региона, но подробностите са все още неясни. Все пак значителни части както от берберския генетичен фонд, така и от този на арабизираните бербери, произлиза от по-късна миграция на различни морски, италийски, семитски, германски и черни африкански народи, всички оставили генетични отпечатъци в региона на Магреб. още »

Знаете ли



Картинка на деня


Първата американска космонавтка Сали Райд през 1984 година
(Райд умира на 23 юли 2012 година.)

На 23 юли през…

Кометата Хейл-Боп 
Кометата Хейл-Боп 

Стани редактор на Уикипедия

Уикипедия е свободна енциклопедия, която всеки може да редактира, развива и обогатява. Ако не знаете откъде да започнете, препоръчваме ви да прочетете помощната страница.

Ако не сте сигурни как да започнете нова статия – опитайте помощта на нашия Вълшебник!

Текущи съобщения/ Информация

 Идеи за нови статии: Катино мезе, неравенство (вид математическо отношение), Обичай трудно (филм на Ернан Хименес); хора, родени на 23 юли: Дейвид Есекс (английски певец), Морис Грийн (американски лекоатлет, олимпийски шампион), Надежда Вулпе (българска оперна певица), Янко Янков (български флейтист и музикален педагог), Стоян Баев (български резбар) [р., всички]
 1000 статии: място: 7; рейтинг: 85.49; предложения: Вкус, Адолф Хитлер, Флейта, Функция, Геология, Търговия, Етанол.

Награди

Специална награда на БГ Сайт 2009 за Уикипедия на български език за принос в българското уеб пространство.
Отличителен знак „Приятел на архивите 2016“ от Държавна агенция „Архиви“ за Уикипедия на български език
„за принос в популяризирането на архивни документи за личности и събития от българската история и ползотворно сътрудничество с архивите.

Сродни проекти

If you don't speak Bulgarian, please visit our embassy.