Направо към съдържанието

Мадалена Висконти

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Мадалена Висконти
I. херцогиня на Бавария
II. херцогиня на Бавария-Ландсхут
Родена
1366 г.
Починала
17 юли 1404 г. (38 г.)
Погребанацистериански манастир „Райтенхаслах“ в Бургхаузен
Управление
ПериодI. 13811391
II. 13921393
НаследникМаргарета Австрийска
Семейство
РодВисконти по рождение
Вителсбахи по брак
БащаБернабо Висконти
МайкаБеатриче Реджина дела Скала
Братя/сестриТадеа Висконти
Верде Висконти
Марко Висконти
Лудовико Висконти
Валентина Висконти
Родолфо Висконти
Карло Висконти
Антония Висконти
Катерина Висконти
Аниезе Висконти
Джанмастино Висконти
Лучия Висконти
Елизабета Висконти
Англезия Висконти
Природени:
Амброджо Висконти
Енрика Висконти
Маргерита Висконти
Есторе Висконти
Изота Висконти
Саграморо Висконти
Донина Висконти
Галеото Висконти
Рикарда Висконти
Паламеде Висконти
Ланчилото Висконти
Соврана Висконти
Джиневра Висконти
Бернарда Висконти
Валентина Висконти
СъпругФридрих Мъдри
ДецаЕлизабета Баварска
Маргарита Баварска
Хайнрих XVI Баварски
Магдалена Баварска
Йохан Баварски
Други родниниФилипо Мария Висконти (племенник)

Мадалена Висконти (на италиански: Maddalena Visconti; * 1366, Милано, Сеньория Милано; † 17 юли 1404, Бургхаузен, Херцогство Бавария-Ландсхут) от рода Висконти, е херцогиня на Бавария (1381 – 1393) и на Бавария-Ландсхут (от 1392 г.).

Бернабо Висконти и Беатриче Реджина дела Скала – родителите на Мадалена.

Дъщеря е на Бернабо Висконти (1323 – 1385), владетел на Милано, и съпругата му Беатриче Реджина дела Скала (1331 – 1384).[1] Неин дядо и баба по бащина линия са Стефано Висконти – господар на Милано и Валентина Дория, а по майчина – Мастино II дела Скала и Тадеа да Карара. Има пет братя и девет сестри:

Освен това има шест полубратя и девет полусестри от извънбрачни връзки на баща ѝ с пет жени. Баща ѝ Бернабо Висконти непрекъснато води войни с Папската държава (той е отлъчен от Църквата) и е безмилостен тиранин.[2] През 1385 г. е свален от племенника си Джан Галеацо Висконти и по-късно е отровен в замъка на Трецо.[3]

Мадалена се жени на 2 септември 1381 г. в Ландсхут за херцог Фридрих Баварски-Ландсхут от династията на Вителсбахите. Нейната зестра е 100 хил. флорина. Баща ѝ иска да подобри отношенията с Бавария, така че омъжва трите си дъщери: Мадалена, Елизабета и Тадеа за трима съперничещи си херцози. За Фридрих това е втори брак след Ана фон Нойфен, за която се омъжва през 1360 и която умира през 1380 г.; от първата си съпруга той има една дъщеря – Изабела, омъжена за чичото на Мадалена Марко Висконти.

След сватбата Мадалена отива да живее в замъка Траусниц в Ландсхут. От 1375 до 1392 г. Фридрих управлява с братята си Стефан III и Йохан II, следователно Мадалена управлява като консорт заедно със сестра си Тадеа, но само за няколко седмици, преди Тадеа да умре. Съпругата на Йохан II е Катарина от Горица и е неизвестно дали тя и Мадалена са служили едновременно като консорт.

Тя продължава да живее във феода и след като овдовява на 4 декември 1393 г. От 1393 до 1404 г. е регентка на сина ѝ Хайнрих – наследник на Херцогство Бавария-Ландсхут с името Хайнрих XVI.

Мадалена умира на 24 август 1404 г. на около 38-годишна възраст. Погребана е в цистерианския манастир „Райтенхаслах“ в Бургхаузен.

∞ 2 септември 1381 в Ландсхут за херцог Фридрих Баварски-Ландсхут (* 1339, † 4 декември 1393, Будвайс) от династията на Вителсбахите, от когото има двама сина и три дъщери:

  1. Zita Eva Rohr, Yolande of Aragon (1381 – 1442) Family and Power: The Reverse of the Tapestry, Palgrave Macmillan, 2016, с. 53.
  2. Barbara Tuchman, A Distant Mirror, Alfred A Knopf, 1978, с. 254.
  3. Barbara Tuchman, A Distant Mirror, Alfred A Knopf, 1978, с. 437 – 438.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Maddalenea Visconti в Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​