Направо към съдържанието

Фридрих Грюнангер

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Фридрих Грюнангер
Friedrich Grünanger
австрийски архитект
Роден
Починал

Учил въвВиенска академия за изящни изкуства
Архитектура
Стилеклектика, виенски барок, сецесион
Фридрих Грюнангер в Общомедия

Фридрих Грюнангер (на немски: Friedrich Grünanger) e архитект от немско–трансилвански произход, живял и работил в България.

Сградата на Община Кюстендил

Роден е на 25 януари 1856 година в Шесбург, Австро-Унгария, днес Сигишоара, Румъния. Следва при проф. Фридрих фон Шмит в специализираната школа по архитектура при Академията за изящни изкуства във Виена през 1877 – 1879 г. Грюнангер е представител на късния историзъм, на еклектичния стил и виенския барок и сецесион.

От 1879 г. е назначен в Дирекцията на обществените сгради към Министерството на вътрешните работи на България и градски архитект на Разград, след това придворен архитект на княз Александър Батенберг и княз Фердинанд.

Той е автор на многобройни забележителни жилищни и обществени сгради в България, като проектира и строи с прекъсвания предимно в София до 1914 г. През 1908 г. Грюнангер се пенсионира и се връща в Австро-Унгария, като се установява в Залцбург. В периода 1911 – 1914 г. е отново в София, но Първата световна война прекратява дейността му в България. Умира на 14 декември 1929 година в Залцбург на 73-годишна възраст.

През 2012 година на Фридрих Грюнангер е наречена улица в софийския квартал Овча купел.

По проекти на Фридрих Грюнангер са построени:

  • Разград – Мавзолей на руските воини (1879 – 1880), сградата на гимназията (1885 г.)
  • Русе – Окръжно управление в Русе, днес Регионален исторически музей (1879 – 1882 г.) – първата административна сграда в България, строена за тази цел след Освобождението
Метеорологичната станция в Русе
Исторически музей в Русе