Направо към съдържанието

Национална гимназия за древни езици и култури

(пренасочване от Класическата гимназия)
НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“
Gymnasium genticum linguarum humanitatumque antiquarum „St. Constantinus Cyrillus Philosophus“
Информация
СедалищеСофияБългария
Основаване10 октомври 1977 г.
ОснователЛюдмила Живкова
Александър Фол
Видкласическа гимназия
лицей към СУ, Министерство на културата
ДиректорМариела Папазова
Ученици500
Публични характеристики
Девиз„Помогни ми да тя возвися!“
Празник11 май
ПатронКонстантин-Кирил Философ
Навигация
42.7264° с. ш. 23.2706° и. д.
Местоположение в София
АдресГлавен корпус:
гр. София, кв. „Модерно предградие“, ул. „Баба“ № 16
Втори корпус:
гр. София, рн. „Възраждане“, ул. „Св. св. Кирил и Методий“ № 63
Телефон02/8277358
E-mailngdek.bg@gmail.com
Сайтwww.ngdek.com

Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ“ (съкратено НГДЕК) е национална българска класическа гимназия, открита на 10 октомври 1977 г. в София от Комитета за култура благодарение на застъпничеството на покойните вече Людмила Живкова и проф. Александър Фол.

Пръв неин директор е Гергина Тончева (от 10 октомври 1977 г. до 8 ноември 2010 г.). След пенсионирането ѝ на 8 ноември 2010 г. Министерството на културата назначава за директор Силвия Бакърджиева, дотогавашна преподавателка по старогръцки език и помощник-директорка по учебната дейност в гимназията. След излизането ѝ в майчинство през 2012 г. на нейно място е назначена Мариела Папазова, дотогавашен преподавател по история. От 2015 г. тя е избрана за постоянен директор.

Гимназията има статут на лицей към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с решение на Академичния съвет на СУ от 7 декември 1994 г.

В гимназията се изучават разширено древните езици латински, старогръцки и старобългарски език, литература, история, история на културата и философия, а така също съвременни езици, като: френски, немски, английски, новогръцки, руски, испански и италиански.

Курсът на обучение е 7-годишен от 5. до 12. клас и протича в 3 степени – предгимназиална, гимназиална и лицейна. Първата степен(от 5. до7. включва обучение по латински език и засилена подготовка по история(до 4 часа на седмица). Втората степен (от 8. до 10. клас) включва обучение по хуманитарни и общообразователни дисциплини със засилено изучаване на езици – древни и съвременни.

В третата степен (11. и 12. клас) се изучават само специални и профилиращи дисциплини. Възможните профили за избор от учениците са „Латинистика“ с латински и италиански език; „Грецистика“ със старогръцки и новогръцки език; „Западен език“ (избор между френски, немски и английски); „Българистика“ (български език и литература); „Старобългаристика“ със старобългарски и руски език; „Природни науки“ (физика, химия и биология); „Философия и културология“ и „История и цивилизация“.

В гимназията се провеждат и много извънкласни дейности. Училищните хорове (детски, мъжки и девически), създадени и ръководени дълги години от Людмила Добринова, всяка година са канени да изнасят концерти на престижни фестивали в страната и чужбина. Дейността на проф. Добринова продължава и развива учителят по музика Даниел Иванов. При достатъчно желаещи ученици след часовете се изнасят беседи върху теми, изучавани в гимназията. Често в гимназията гостуват някогашни нейни възпитаници или други известни личности, които също изнасят лекции.

Списък на известните личности, преподавали в НГДЕК

[редактиране | редактиране на кода]

Известни випускници

[редактиране | редактиране на кода]