Направо към съдържанието

Петя Миладинова

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Петя Миладинова
българска актриса

Родена
10 януари 1962 г.  (на 62 г.)
Семейство

Уебсайт

Петя Любомирова Миладинова (родена на 10 януари 1962 г.) е българска актриса.

Ранен живот

Миладинова произлиза от семейство на актьори. Завършва ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ със специалност Актьорско майсторство. Баща ѝ е актьорът Любомир Миладинов, по-известен с ролята си на Черния капитан в „На всеки километър“, а майка ѝ е актрисата Надя Савова, която е по-известна с ролята си на баба Цеца в комедийния сериал „Етажна собственост“.

Актьорска кариера

Играла е в театъра в Шумен, а също и две години в Хасково. По-късно се мести в театър „Сълза и смях“.[1] Тя е съучредител на театър „Диалог“. Има участия в спектаклите „Солунските съзаклятници“, „В лунната стая“, „Суматоха“, „Това е абсурд“, „Колко е важно да бъдеш сериозен“ и други. Участва в многобройни спектакли и театрални проекти на фестивали в страни от Европа като Унгария (Будапеща и Сегед), Грузия, Узбекистан (Ташкент), Русия (Ярославл), Италия (Урбино и Рим), Франция (Авиньон) и Румъния (Яш).

Кариера на озвучаваща актриса

Миладинова се занимава с озвучаване на филми и сериали. Първият ѝ дублаж е върху руски анимационен сериал, когато тя е на шест години. По-късно озвучава във филмите, в които се снима. Започва да озвучава активно след популярния сериал „Алф“. Още известни заглавия с нейно участие са „Луд съм по теб“, „Абсолютно съвършени“, „Вавилон 5“ (втори дублаж), „Сибил“ (втори дублаж) „Доктор Кой“, „Шеметни години“, „Монк“ (от седми сезон), „Двама мъже и половина“ (от втори сезон), „Шепот от отвъдното“ (от втори сезон), „До смърт“, „Експериментът“, „Старгейт Юнивърс“, „Паднала от небето“, „Костюмари“ и други. Анимационни поредици с нейно участие са „Приключенията на Гумените мечета“ и „Супермен: Анимационният сериал“, както и вторите дублажи на „Малките титани“ и „Дък Доджърс“.

Актриса Филми/Сериали Роля
Анна Торв Любовници
Експериментът
Алекс
Оливия Дънам
Джулиет Люис Убийци по рождение
Фирмата
Малъри Нокс
Тами Хемфил
Лея Томпсън Завръщане в бъдещето
Завръщане в бъдещето 2
Завръщане в бъдещето 3
Лорейн Макфлай
Лорейн Макфлай
Маги Макфлай/Лорейн Макфлай
Линдзи Лоън Шеметни години
Ваканцията
Даниел
Себе си
Ейприл Болби Двама мъже и половина
Паднала от небето
Кимбър/Канди
Стейси Барет
Джина Торес Паднала от небето
Костюмари
Даяна Хол
Джесика Пиърсън
Кели Стейбълс До смърт
Двама мъже и половина (в седми и осми сезон)
Санди
Мелиса

Други дейности

През 2000 г. преподава Актьорско майсторство в частната школа „Tour d`efors“. Тя е автор и реализатор на спектакъл върху Първа теоретична лекция по История на Античния театър.

Миладинова се занимава и с писане на стихове. Някои от стихосбирката ѝ „Ако някой умре“ са пускани по радио Свободна Европа в края на 80-те, а част от тях са публикувани в „Литературен вестник“.

Пише детската книжка „Приказни гатанки“, която е издадена през 2003 г. По-късно реализира на спектакъл със същото име с пиесата на Яна Добрева, базиран на книжката.

През 2004 г. преподава в Частна театрална школа за „Деца, лишени от родителска грижа“ в дом „П. Славейков“.

Награди и номинации

Заема специално участие в книгата „Вълшебният град“ на Кирил Милчев, която получава наградата на Сдружението на Независимите Писатели за 2001 г.

През 2002 г. получава втора награда на конкурс за сценарий „Студио на петия етаж“ в категорията Ситуационна комедия, организиран от Национален Филмов Център и Медия Студио „Доли“.

През 2003 пиесата ѝ „Цветния хълм” е номинирана на националния конкурс за драматургия „Иван Радоев“ и е селектирана в раздел драматургия на фестивала „Друмеви празници“. По-късно през 2009 и 2010 г. „Цветния хълм” се класира на трето място на конкурса на Националния Филмов Център в раздела за анимация.

Миладинова е включена в Антология Пишещи актьори „Написано в антракта“ през 1998 г., както и в Алманах „Ирин Пирин“ през 2003 г.

През 2011 г. Миладинова получава национална награда за драматургия на куклено-театралния фестивал „Михаил Лъкатник“ – Ямбол за пиесата „Фън и небесния дракон“.

Същата година пиесата „Папирусът на Тот“ е номинирана на конкурс за детска радиопиеса в БНР „Христо Ботев“.

Личен живот

Има един син. В свободното си време Миладнива се занимава с отглеждане на тропически птички от вида гулдови амадини.

Филмови и телевизионни участия

Година Филм Режисура
1987 13-та годеница на принца Иванка Гръбчева
1985 Нощем с белите коне Зако Хеския
1985 Борис I Борислав Шаралиев
1983 Къде живееш? Генчо Генчев
1982 Най-тежкият грях Иванка Гръбчева
1976 Записки по българските въстания Георги Бранев
Веселин Бранев
1974 На живот и смърт Неделчо Чернев
1974 Изпити по никое време Иванка Гръбчева
1973 Деца играят вън Иванка Гръбчева
1971 Герловска история Гриша Островски
1969 Иконостасът Христо Христов
Тодор Динов
Дай един огън
Четири часа пеене (две части)
Рожден ден

Участия в театъра

Измежду по-известните и участия са:

Пиеси, регистрирани в Театър Аутор

Пиеса Бележки
Цветния хълм Номинация на националния конкурс за драматургия „Иван Радоев“
Селекция на националния конкурс за драматургия „Друмеви празници“
Две поредни години трето място на конкурса за анимация на Национален Филмов Център
Вампирова булка Aдаптация за куклен театър съвместно с режисьора Тодор Вълов. От 2010 г. се играе в Столичен куклен театър.[2]
Братимир Приказка за деца и възрастни.
По волята на Ра Забранена за деца до 13 години
Папирусът на Тот Приказка за деца с египетски мотиви, номинирана на конкурс за радио-пиеса през 2011 г. Реализирана е през юли 2012 г. по програма Христо Ботев с режисьор Георги Михалков.
Кикибок и слънчевата дъщеря Приказка за деца с африкански мотиви. Реализирана през юли 2012 г. за Фестивала „Деца играят за деца“ от Детска школа към Нов Драматичен театър „Сълза и смях“ с режисьор Емил Емилов.
Фън и Небесния дракон Приказка за деца с китайски мотиви. Реализирана от Държавен куклен театър Търговище през май 2012 г. с режисьор Ивайло Марков.
Национална награда за драматургия на Куклено-театралния фестивал „Михаил Лъкатник”, 2011 г.
Ясен и Омая Мюзикъл по мотиви от народна приказка с български митологични елементи, ноември 2012 г.

Източници

Външни препратки