Уикипедия:Разговори

от Уикипедия, свободната енциклопедия
  Първи стъпки   Правна рамка   Енциклопедично
съдържание
  Уикиетикет   Редактиране
на страници
  Портал на
общността
  Навигация  

Съкращение: У:Р, WP:VP, Архив: 2004-2024

Здравейте и добре дошли! Това е страницата за обсъждания на общността на Уикипедия на български език. Ако в момента пристигате на този сайт, някои негови аспекти могат да се окажат объркващи и нови за вас – затова с удоволствие ще ви помогнем.

Страниците Първи стъпки, Наръчник на уикипедианеца, Портал на общността и Често задавани въпроси ще ви помогнат с някои стандартни насоки, от които има нужда всеки нов редактор на Уикипедия. Ако в помощните страници има неясни места, непременно ни кажете, за да ги подобрим при първа възможност. Разгледайте ги, но и не се колебайте направо да зададете тук своите въпроси.

Отново ви приветстваме за добре дошли!


Снимки от сайта на парламента

Понеже имаме нови депутати предполагам, че ще се появят и много нови статии около тях, към които ще се добави и снимков материал. Погледнах на сайта на Парламента, но не видях лиценз или условия за ползване на снимките от там. Дали някой е наясно какъв е лицензът? Виждам, че вече се е появила снимка на Ива Митева в CC BY-SA 4.0 лиценз, но не можах да намеря такъв лиценз на сайта на Парламента. --ikonact (беседа) 10:38, 16 април 2021 (UTC)[отговор]

Ако няма изрично упоменат cc by, то значи, че не са под свободен лиценз. Другият вариант е да се появат снимки на народни представители в сайта на Президентството. :-) --Спасимир (беседа) 15:20, 16 април 2021 (UTC)[отговор]
Не видях нищо изрично упоменато, нито cc by, нито all rights reserved. За това се чудех дали по подразбиране държавните институции не предоставят свободен достъп. --ikonact (беседа) 18:17, 16 април 2021 (UTC)[отговор]
"На държавните институции лицензът им е последна грижа." Замунда пред в-к "Жълт бисер" (Извинете за това навлизане в разговора, но понеже казахте Парламент...) --Pl71 (беседа) 20:17, 17 април 2021 (UTC)[отговор]
Забавно, наистина. В САЩ всичко, създадено от държавни служители, автоматично става обществено достояние, въобще без лицензи. Затова се радваме на купищата фантастични снимки от НАСА, например. Защото разбирането е, че щом данъкоплатците са го платили, значи трябва да е достояние на всички тях. У нас сякаш продължава разбирането от соца (а може би не само), че не държавата е в служба на данъкоплатците, а данъкоплатците са в служба на държавата.
— Luchesar • Б/П 15:53, 18 април 2021 (UTC)[отговор]

Направих запитване до парламента и получих следния отговор:

На 11.05.2021 започна функционирането на обновената интернет страница на Народното събрание. Ползването на база данни - текстово съдържание, снимки, видеоматериали и други визуални елементи, намиращи се на интернет портала, е свободно, като е необходимо посочване на източника - https://www.parliament.bg
Информация относно авторските права е публикувана на интернет адрес: https://parliament.bg/bg/terms-of-use

На посочената страница с авторски права пише следното:

Народно събрание e носител на авторското право на софтуера, осигуряващ функционирането на интернет портала и неговия дизайн.
Съдържанието на портала на Народно събрание може да се използва свободно, освен ако изрично не е посочено, че е обект на закрила по действащия Закон за авторското право и сродните му права. Следователно използването на текстово съдържание, снимки, видеоматериали и други визуални елементи, намиращи се на портала, е публично и изисква единствено цитиране.

За мен лично положението не е напълно ясно. Доколокто разбирам снимките са обществено достояние, но с изискване да се цитира източника. Като гледам стандартните лиценза на Общомедия обаче такъв лиценз не виждам. Или има Обществено достояние, или CC0 или CC-BY. Но ако ги сложим като Обществено достояние трябва ясно да се обозначи условието за цитиране на източник. Доколкото разбирам CC-BY е по-подходящо, но пък материалите не са публикувани под такъв лиценз и не съм на ясно дали може да се промени. Може би да създадем един специален шаблон за снимки от парламента в Общомедия, като ги публикуваме под Обществено достояние с изискване да се цитира Народното събрание като източник. Идеи? --ikonact (беседа) 09:01, 19 май 2021 (UTC)[отговор]

Другият вариант е да пишем на Народното събрание и да им обясним да ползват Криейтив Комонс лиценз ;-) --ikonact (беседа) 09:05, 19 май 2021 (UTC)[отговор]
Гледам, че има някакъв c:Template:Attribution only license. А този е още по-близо до това, което искат, но трябва да се направи нов за нашето Народно събрание: c:Template:Bmz. --Спас Колев (беседа) 09:50, 19 май 2021 (UTC)[отговор]
Може би това е добра идея, да създадем нов шаблон за снимки от Народното събрание на базата на Attribution only license. Може да изчакаме малко да се появи и страницата с лиценза на английски, за да има препратка. --ikonact (беседа) 12:14, 19 май 2021 (UTC)[отговор]
Проблемът с условията за ползване на НС, според скромното ми мнение на лаик (но и не съвсем незапознат с тия теми), е, че са изключително, изключително, изключително общи – и следователно неясни.
Погледнете колко по-детайлни са условията за ползване на Европейския парламент, да не говорим за CC BY лиценза, който може би принципно е най-близък (но в никакъв случай сходен) в случая.
Какво въобще означава „свободно ползване“? Ако говорим за правна уредба, то ЗАПСП урежда „свободно ползване“, като в чл. 23 указва, че „[то] е допустимо само в случаите, посочени в закона (...)“, а чл. 24 изброява допустимите случаи без заплащане на възнаграждение. Обаче тези ограничения са ни добре познати, защото въобще не са нови. Най-важният проблем с тях е, че ние не просто възпроизвеждаме информация, но сами я публикуваме под свободен лиценз. А бих могъл да се обзаложа, че чл. 24 въобще не се отнася за такъв тип публикации, защото те очевидно влизат в конфликт с втората част на чл. 23, „при условие че (...) не се увреждат законните интереси на носителя на авторското право“.
Публикувайки под свободен лиценз, който може да се разглежда като даващ по-голяма свобода на ползвателите от вече разрешеното от НС – от техните условия за ползване, например, не става ясно дали със сигурност са разрешени производни произведения и комерсиална употреба – ние определено бихме „увредили законните интереси“ на носителя на АП.
В заключение, ако зависеше от мен
  1. Бих поискал от НС да разпишат подробно условията си за ползване, като особено важно е да разпишат тези неща, които са важни за лиценза на Уикипедия. Идеалното би било да използват стандартен лиценз, който да е съвместим с този на Уикипедия: CC0, CC BY, CC BY-SA (но очевидно не и CC BY-ND или CC BY-NC, например), но като минимум е важно да се позволяват изрично производни произведения и комерсиална употреба (каквито има в Bmz).
  2. Бих ползвал, както и досега, текстовата информация след подходящо „пренаписване“, така че въобще да не попада под условията на „ползване на чужд интелектуален продукт“.
  3. Не бих ползвал снимки, видеа и други мултимедийни материали, докато не бъде ясно дали „свободното ползване“ е толкова свободно, колкото изисква лицензът на Уикипедия.
Разбира се, това са просто моите две стотинки по темата. Не съм юрист и всъщност най-разумно, според мен, би било да се посъветваме с такъв, имащ опит с уредбата и практиката относно авторското право в България.
— Luchesar • Б/П 12:30, 19 май 2021 (UTC)[отговор]
Едно допълнение, понеже някой може да възрази, че от НС са писали „може да се използва свободно, освен ако изрично не е посочено, че е обект на закрила“ по ЗАПСП.
Проблемът тук е, че, доколкото ми е известно, отказът от закрила – де факто публикуване като обществено достояние – не е уреден или не е ясно уреден в много законодателства по света, докато автоматичната защита на тези права, обратно, е много добре уредена както на национално, така и на наднационално ниво (Бернската конвенция и т.н.). Струва ми се, че това дори беше причина CC0 да се появи сравнително по-късно, и в продължение на години, ако също правилно помня, препоръката беше да се избира по-ограничителен лиценз (CC BY и т.н.), защото отказването от закрила/права можеше да се окаже нищожно от правна гледна точка.
В тоя смисъл въобще не съм сигурен дали подобна декларация от НС има действителна правна стойност на пълен отказ от всички права освен правото на признаване на авторството. Има добри причини лицензите на CC да имат толкова дълги текстове – именно за да има минимална възможност за различни тълкувания, защото каквото не е изрично договорено между страните, остава предмет на уреждане от съществуващите приложими правни норми и, евентуално, тълкуванията на съда. Може би в юридическата практика подобна кратка декларация да е ОК дори и за нуждите на Уикипедия, но, без да съм юрист с опит в тая област, лично не бих рискувал да го сметна за сигурно.
— Luchesar • Б/П 12:54, 19 май 2021 (UTC)[отговор]
Използвам, че Керб не работи и още не е архивирал темата. Сетих се, че навремето бях правил шаблона c:Template:PD-BGMFA по подобен случай с МВнР. Съществена разлика спрямо казуса с НС е, че в текста на МВнР пишеше не просто, че материалите могат да бъдат използвани „свободно, [като се] изисква единствено цитиране“, а изрично пишеше, че „text, photos, video and other visual elements published on the website is public domain and requires only mentioning the source“ (и още си го пише, между другото, евала!). Може би в НС са имали предвид същото, когато са писали „текстово съдържание, снимки, видеоматериали и други визуални елементи, намиращи се на портала, е публично“, но в Народното събрание да не знаят, че public domain се превежда на български като обществено достояние, а не просто като публично... Еми, ако перифразирам оня виц, „като се знам какъв инженер народен представител съм, страх ме е да отида на лекар!“
— Luchesar • Б/П 12:04, 3 юни 2021 (UTC)[отговор]
Аз я изоставих тази тема малко. Както стана дума в Дискорд, може би е добра идея да се напише на Народното събрание да си сложат някакъв приемлив лиценз. Вариант е аз да им пиша обратно на отговора, който ми бяха пратили, или друг вариант е да напишем от името на Уикипедия. Разбира се, остава винаги и възможността да не се прави нищо :) Може би ще им пиша обратно за сега и ще видим какво ще отговорят. Ако някой се интересува от темата може да обсъдим какво да им пиша преди да го пратя. --ikonact (беседа) 07:14, 8 юни 2021 (UTC)[отговор]
ikonact, според мен им пиши да си сложат текст, сходен с този на МФА от раздела „Copyright“. Примерно:
The content of the website of the National Assembly of the Republic of Bulgaria may be used freely unless explicitly stated that it is protected by the acting Copyright and Neighbouring Rights Act. Hence the use of text, photos, video and other visual elements published on the website is public domain and requires only mentioning the source.
Може би ще им е по-лесно да го приемат, след като го има на сайт на друго ключово държавно ведомство. Ако е само на български, задължително да преведат „public domain“ като „обществено достояние“. Примерно:
Следователно текстовото съдържание, снимките, видеоматериалите и другите визуални елементи, намиращи се на портала, представляват публично достояние и използването им изисква единствено цитиране.
— Luchesar • Б/П 16:01, 8 юни 2021 (UTC)[отговор]

Да теглим ножа на пощенския списък?

В последните месеци, гледам, вече съвсем никой не отговаря на писма до info-lwikimedia.bg. То толкова и има писма, де. Може би му е дошло времето да оставим електронната поща окончателно зад гърба си? Какво ще кажете? :-)
— Luchesar • Б/П 12:29, 26 април 2021 (UTC)[отговор]

П.П. Някогашният пощенски списък, infobg-llists.wikimedia.org, продължава да си съществува, но нямам никаква идея дали някой въобще го следи.
— Luchesar • Б/П 12:29, 26 април 2021 (UTC)
[отговор]

Мнение трябва да дадат хората, които се занимават с това. Но ако никой не се занимава, то не знам кого точно питаш. Ако зависи от мен -- да го закриваме, само събира спам и хората понякога си публикуват личните данни без да искат. --Поздрави, Петър Петров 17:16, 26 април 2021 (UTC)[отговор]
Аз съм от тези дето понякога се занимават и ако не съм объркал нещо с филтрите трафикът намалява постепенно през годините в рамките на 2-3 пощи на месец. Дали си заслужава усилието е въпрос на дискусия. От гледна точка на възможност за комуникация по-скоро не. От гледна точка на натоварване не е проблем. -- Сале (беседа) 19:19, 26 април 2021 (UTC)[отговор]
Аз май го следя и стария. Няма движение от май 2016. усмивка Иначе по-скоро няма смисъл от тези списъци. --Спас Колев (беседа) 13:58, 28 април 2021 (UTC)[отговор]

✔Готово Готово Премахнах информацията за пощенския адрес от Уикипедия:За контакти, Уикипедия:Пощенски списъци и m:Wikimedians of Bulgaria, както и от други места, като {{Безсрочно блокирана от бот потребителска сметка}}.

Следващите стъпки:
  • след около месец ще спра изцяло получаването на поща от този адрес (с което най-сетне ще освободя и Spiritia от досадното задължение да чисти спама);
  • по-нататък ще помисля дали и как да оставя сегашните архиви публични, без да върви Мейлман (вероятно статична страница);
  • в по-далечна перспектива може да пробвам Мейлман 3, така че списъкът някога може дори да се върне. :-)
Досадна техническа фонова информация за любопитните: Една от причините да искам да се отърва от списъка е, че Мейлман 2 използва Python 2, който вече не се поддържа. Мейлман 3 е много по-различен и ъпгрейдът не е въобще тривиален. От друга страна, Мейлман 3 има приятен интерфейс, приличащ на форум, затова за мен остава интересно някога да го пробвам. Проблемът е обичайната, банална, тъпа липса на време, най-вече на фона на много други свои задачки тук, които влача поне от месеци. Затова: някога, може би. Сориии! 😭
— Luchesar • Б/П 15:42, 13 май 2021 (UTC)[отговор]

✔Готово Готово infowikimedia.bg и info-lwikimedia.bg вече отказват изпратена до тях поща. Мейлман засега ще продължи да върви, тъй като остава и списъкът ceespring-localorganisers, който обаче на практика също не се използва.
— Luchesar • Б/П 11:48, 13 юни 2021 (UTC)[отговор]

Споменаване на редактори

Когато искате да споменете близки роднини по пряка линия на ваши колеги, сигурно сте ползвали шаблона {{пинг}}. Ако сте мързеливи като мен, добрата новина е, че за същата цел вече можете да ползвате и шаблона {{@}}. 😈
— Luchesar • Б/П 15:52, 13 май 2021 (UTC)[отговор]

Съобщение от фейсбук страницата за раздел Религия в шаблона за България

Пиша, за да обсъдим дали е правилно в раздела за Религия в Шаблона в статията България да пише Светска държава. Разбирам идеята, че религията е отделена от държавата за разлика от, примерно, Ислямска република Иран, но религия е вероизповеданието на населението (православна деноминация на християнството), а не как точно са обвързани държавата и религията. Може както в английската да се опишат всички религии на етносите. Всичко това във връзка с писано в страницата ни във фейсбук на лично съобщение. Някой е отговорил веднъж на човека като му е посочил конституцията, но и той е посочил друга алинея от нея и е прав, че изглежда странно. Вие какво мислите по въпроса?--Ilikeliljon (беседа) 18:02, 14 май 2021 (UTC)[отговор]

PS. Сега прочетох цялата кореспонденция. Не знам кой е отговорил така, но отговора не е добър: „страшни християни, затова тънем в корупция и разврат. Така или иначе, свободен сте да редактирате статията и да обсъдите редакциите си на самия сайт с останалите заинтересовани редактори“. Това е меко казано обидно и не трябва да се отговаря по този начин. Това само отблъсква хората от нас. Съвсем нормално е после човека да изпише сумати работи.--Ilikeliljon (беседа) 18:16, 14 май 2021 (UTC)[отговор]
Аз затова го оставих последния път. Отначало го върнах един-два пъти, стори ми се не на място, после се зачудих кое е правилно - дали по закон, или по състояние на нещата, какво се има предвид.--Vodnokon4e (беседа) 18:18, 14 май 2021 (UTC)[отговор]
Последните няколко връщания са от мен. След последното сложих и защита. Мисля, че отнасяме параметъра главно към начина на управление на страната. В случая с България управлението не се влияе от религията, затова и в параметъра е отбелязано светска държава. Иначе според мен трябва да се отбележат всички религиозни групи, а не само най-голямата. Че току-виж пак се намерили недоволни. Хм, с подобни параметри няма как да не стават недоразумения. Всеки е свободен да го тълкува по своя си начин. --Ted Masters (беседа) 20:06, 14 май 2021 (UTC)[отговор]
P.S. Сега като се загледах, параметърът се намира в заглавката „География и население“, а не в „Управление“ (където би било логично да се намира, когато говорим за светска държава). Та това може би допълнително подвежда при тълкуването и накланя везните в определена посока. --Ted Masters (беседа) 20:21, 14 май 2021 (UTC)[отговор]
Да определено е по-добре да е в „Управление“ а не в „География и население“ въпреки че второто има известен смисъл в контекста на Политическа география. -- Сале (беседа) 10:17, 16 май 2021 (UTC)[отговор]
По-добре да си остане в "население" и да се добавят проценти за избягване на двусмислеността (или изобщо да се махне). В "управление" няма много смисъл, тъй като почти всички съвременни държави са светски. --Спас Колев (беседа) 12:03, 17 май 2021 (UTC)[отговор]

Забелязах неточност, която не знам кой може да оправи

Джесика Алба е вече на 41, защото е родена на 28 април 1980, но функцията за години връща още 40. Xunonotyk (беседа) 10:12, 19 май 2021 (UTC)[отговор]

Пише, че е родена 1981, така че си връща 40 години правилно. --ikonact (беседа) 10:19, 19 май 2021 (UTC)[отговор]
Упс, не знам що съм видял че е 1980, сигурно нулата от 40. Извинете 19:18, 19 май 2021 (UTC)

Non-braking space spam

Потребителят YavBav09 масово заменя интервали предхождащи тирета с   (HTML entity). Може би идеята е да не се появява разделително тире в началото на нов ред – това някакво граматическо (или стилистическо) правило, което не знам ли е? --Exonie (беседа) 14:02, 20 май 2021 (UTC)[отговор]

Не знаех, че ги добавям. Явно се добавят автоматично от WikiED.
Така де, за сигурност не го правя нарочно и нещо го прави автматично. — Явор (беседа) 14:06, 20 май 2021 (UTC)[отговор]
Не съм запознат с тоя редактор, но явно той ги добавя. Но защо (въпрос към общността) – струва ми се ненужно и само "цапа" уикикода? --Exonie (беседа) 14:17, 20 май 2021 (UTC)[отговор]
Да, това се случва заради WikEd – джаджата автоматично заменя всички несекаеми интервали със съответната единица в HTML. Такива замени могат да се видят чрез предварителния преглед. Силно препоръчително е да се прави такъв, преди да бъде съхранена редакцията, защото някъде нещо може да бъде счупено. И да, излишно затормозява редактирането или четенето в режим „редактиране на кода“. --Ted Masters (беседа) 14:47, 20 май 2021 (UTC)[отговор]
+100 за предварителния преглед. Сега се сетих, че преди няколко дена толкова се бях ядосал от редакция на една беседа, правена със Съветника (Advisor.js), че бях решил да го изключа тоя съветник от всички други именни пространства, освен основното. Нямаше един абзац, който да не беше променен, и на човек трябваше да му изтекат очите, за да види дали сред купищата безсмислени според мен „поправки“ и „подобрения“ (заменени прави кавички с типографски и прочие) случайно пък не е променен и самия текст на чуждите реплики. И това най-вероятно ще го направя, само да ми остане достатъчно време. А пък конкретно тоя УикиЕд може би трябва въобще да го спрем, при положение, че който иска „лъскав“ редактор, може да ползва визуалния. Дори не знам дали УикиЕд все още се поддържа. Ако да, който го поддържа е добре наистина да оправи това с ентититата за несекаеми интервали.
— Luchesar • Б/П 15:30, 20 май 2021 (UTC)[отговор]
Лъчо, и аз като теб смятам, че Адвайзърът може би е по-добре да бъде изключен за беседите. Да се пипат чужди реплики с него (т.нар. козметични промени) не е ОК. Относно wikEd – редакторът, който си е играл да го поддържа, не е правил редакция по него в последните три години и половина. Гледам, че други редактори се занимават да поправят възникналите впоследствие грешки. Единствено възможността Find and Replace на тази джаджа намирам за полезна. И само заради това бих я ползвал, ако се наложи. По-голямата част от другите екстри, които предлага, вече ги има в лентата с инструменти. Не бих възразил, ако бъде изключена. А и винаги може да бъде индивидуално активирана посредством потребителския common.js/global.js. --Ted Masters (беседа) 17:02, 20 май 2021 (UTC)[отговор]
Ted Masters Визуалният редактор и 2010 редакторът на уикитекст също имат намиране & заменяне (find & replace). — Явор (беседа) 09:59, 25 май 2021 (UTC)[отговор]
YavBav09: Благодаря ти за инфото! Ползвам визуалния редактор доста рядко. Не знаех, че и той имал подобна опция. Сега вече може да го ползвам по-често. :-) --Ted Masters (беседа) 12:21, 25 май 2021 (UTC)[отговор]
Exonie, без несекаем интервал преди тиретата, при друг размер на шрифта, размер на прозореца на браузъра и т.н., всяко тире може да се окаже „пренесено“ на нов ред като първи знак. Проблемът е, че тире в началото на нов ред се използва за указване на пряка реч и въобще би могло да изглежда объркващо или най-малкото естетически неиздържано. Например:
Климатът на този район е преходноконтинентален, със средни температури в началото на май от порядъка на 10
– 15 градуса.
Ако преди тирето имаше несекаем интервал, браузърът щеше да се принуди да прехвърли на новия ред и числото „10“:
Климатът на този район е преходноконтинентален, със средни температури в началото на май от порядъка на
10 – 15 градуса.
При печатни произведения такива проблеми се избягват при предпечатната подготовка, но с онлайн съдържанието очевидно няма как да бъдат избегнати и точно това е мястото на несекаемите интервали.
Друг е въпросът, че несекаем интервал не е нужно да се въвежда с  . Има си Уникод символ, U+00A0, който може да се въвежда от клавиатурата. Не съм сигурен как може да се настрои в Уиндоус, но в Линукс е лесно. Друга и не много по-сложна възможност е да се използва бутона nbsp от лентата ни за редактиране (която започва с вж, код). За мен е особено дразнещо, всъщност, заместването на уникодския несекаем интервал с ентитито, което някои правят.
— Luchesar • Б/П 15:14, 20 май 2021 (UTC)[отговор]

Прегледност на „Източници“

Здравейте, вчера видях в в английската Уикипедия запис на източниците (от вида en:Template:R / Шаблон:R), който поставя информацията за източниците в края на статията, а не из нея. Струва ми се по-прегледно, особено когато източниците са километрични, или за прегледност на нови редове. Понякога има дума разделена от останалия текст с редове информация за източниците, което прави четенето на BBC по-трудно. Илиев2010 (беседа) 07:25, 23 май 2021 (UTC)[отговор]

Като че ли разликата с Шаблон:hrf е главно в произволните и нечетими етикети? --Спас Колев (беседа) 12:04, 25 май 2021 (UTC)[отговор]

Каналите на Уикипедия в IRC се местят от freenode в Libera.Chat

Освен Quickfingers не съм видял друг колега да ползва IRC, така че това съобщение е най-вече „за протокола“. Поради някои зловредни развития с добрата стара мрежа freenode, IRC каналите на всички проекти на Фондацията, както и на доста други проекти с отворен код (със сигурност знам за Arch Linux), решиха да се преместят към новата мрежа Libera.Chat, създадена от напусналите служители на freenode. Пингвам специално и Сале, понеже беше оператор на досегашните канали.

Ако случайно проявявате интерес, повече информация можете да намерите в m:IRC/Migrating to Libera Chat. Каналите #wikipedia-bgуебчат и #wikipedia-bg-checkusersуебчат са прехвърлени (последният, разбира се, на този етап е безполезен).
— Luchesar • Б/П 12:33, 25 май 2021 (UTC)[отговор]

За пръв път чувам че съм бил оператор на досегашните канали :) Дори не помня кога за последно съм влизал там. -- Сале (беседа) 20:52, 25 май 2021 (UTC)[отговор]
Бе не е за първи път, щото те питах, но и аз вече не помня кога сме говорили. Били сме млади и хубави, а сега сме само хубави :-D
— Luchesar • Б/П 21:06, 25 май 2021 (UTC)[отговор]
Във Freenode явно са решили да горят мостовете: всичките канали на Уикипедия бяха, на практика, изтрити, включително ползваните от админи и проверяващи. Операторите на канали се оказват изхвърлени. Не съм непременно учуден, предвид масовото преместване към Либера Чат, но ми се струва, че Freenode няма да спечелят допълнителни симпатии с подобни действия, и дори по-скоро ще загубят и малкото останало уважение.
TL;DR: Уикипедия вече няма IRC канали във Freenode.
Междувременно, IRC не е съвсем безполезно. Повод да забележа последните развития беше, че с мен се свърза един от глобалните админи (или преименуващи) заради някакъв случай при нас. Та, за административни неща, не е излишно да има в новия ни канал в Либера Чат още някой, освен мен. Естествено, винаги биха могли да ни пишат и тук, но IRC (както и Дискорд, за други неща) позволява далеч по-голяма експедитивност.
— Luchesar • Б/П 08:48, 28 май 2021 (UTC)[отговор]

GFDL and other license updates

Hi! Sorry to write in English. I made a suggestion at МедияУики_беседа:Licenses#Remove_GFDL. GFDL is not a good license so it should not be used for photos, audio and video. МедияУики:Licenses is what makes the drop down menu with suggested licenses when someone upload files. Since GFDL is not a good license I suggest to remove it from the list.

Also the current version of the Creative Commons licensens on the list is 2.5 but the latest version is 4.0. So it would also be good to update to 4.0. But for that to work we need to make new license templates.

I also think it is a bad solution to have Шаблон:Self be like Template:GFDL-Self. It will make it difficult to copy files from other wikis here or to move files from here to Commons.

So I suggest to change the template "Self" so the template looks like en:Template:Self. All files that currently use "Self" should be changed to either "GFDL-Self" or {{Self|GFDL}}.

I also think it is best to avoid templates like Template:Cc-by-2.5-self so the files that use it should be changed to {{Self|Cc-by-2.5}}.

It seems that the license templates do not categorize files. Files should be categorized by license. See en:Category:Wikipedia free files for example. --MGA73 (беседа) 16:29, 26 май 2021 (UTC)[отговор]

MGA73, very good points! That being said, however, we've all but formally forbidden local uploads, so MediaWiki:Licenses and these templates seem largely irrelevant. Or are they not? Have you noticed specific problems that they cause?
— Luchesar • Б/П 08:09, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Luchesar It is not a big problem. But I have spend years cleaning up on other wikis and concluded that it is better to try to set up things in a good way before problems grow big. So decided to do a tour on all wikis (m:User:MGA73/Media per wiki) to see if there were things I think could be done better.
All files must meet wmf:Resolution:Licensing_policy and that include having a license. I think it is easier to check that if you add en:Template:Free media too all licenses templates with free license and en:Template:Non-free media too all licenses templates with non-free license.
Bgwiki have 575 files and the number grows and perhaps in the future it will grow faster. So it is easier to check now than to wait. Well waiting is actually not an option because of the resolution mentioned above.
If you move the free files to Commons they can be used on other wikis. --MGA73 (беседа) 15:36, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Also adding Шаблон:Картинка инфо would be a good idea so it is more clear where the files are from and who the creator is. Not all users know about copyright so sometimes files from the internet is uploaded without permission. --MGA73 (беседа) 15:52, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Ха-ха!! Поредният, който ни учи на ум и разум. А защо при този Единен международен проект - „Уикипедия“ не се създаде и единен архив от несвободни файлове, и там да се прехвърлят всички файлове (за да се ползват и от другите езикови части)? Картинки, които сега се трият, само защото не са в английската езикова част на проекта. MGA73, извинете, че пиша на български език, но е дискриминация едни езикови части на проекта да ползват несвободни файлове, а други не. Съществуването на отделни архиви за несвободни файлове е отживелица.--Rumensz (беседа) 16:35, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Rumensz you are very welcome to write in Bulgarian! Sadly I can only reply in English. But it is great if you could discuss this in Bulgarian and decide what to do. I know it has been discussed before if there should be a project like Commons but for non-free files but the problem is that fair-use is not allowed in all countries. --MGA73 (беседа) 16:56, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Не това е проблемът - Проблемът е в отговора на Въпроса - Уикипедия единен проект ли е, или всяка държава си има отделна Уикипедия? Второто естествено е абсолютно невярно. Дори само заради това, че имаме отделни, но свързани езикови части (не държавни, не териториални). Парадоксално е една българска картинка да бъде използвана в английската езикова част като несвободна, а в българската езикова част - не. --Rumensz (беседа) 17:12, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Rumensz, задавате въпрос, на който очевидно знаете добре отговора – различни законодателства на отделните държави, съответно различни стандарти... дори и проектът да е общ. --Ted Masters (беседа) 18:24, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Ted Masters, фактът, че в държавата България се употребява български език е частен случай в рамките на проекта Уикипедия. В колко страни се употребява английски език, в колко френски език, в колко испански? Мислите ли, че щом говорят/ползват един език - то и законите им са идентични? Задайте си и „математическия“ въпрос - Ако всички езикови части си сложат в специалния архив несвободна картинка тя ще стане ли свободна? Не, разбира се. Именно тази гранична възможност показва необходимостта от Общ архив на несвободни картинки на проекта, който е по законите на САЩ. --Rumensz (беседа) 18:46, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Предполагам, че ако нямаше някакви спънки, вече щеше да бъде създаден подобен „архив“. Даже самата Общомедия би била идеалното място за такова нещо. Уви, явно нещата не са толкова прости, колкото изглеждат. --Ted Masters (беседа) 19:01, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Да, нещата не са толкова прости (дали?). И като съм почнал с въпросите - Дали в държавата „Есперанто“ имаме такива закони, или щото няма такава държава - може всякакви картинки в тази езикова част? Да търсим ли и други езикови части дето си нямат държава? Знаете също какво е „Exel“ - в него има един файл с много страници - Е, вземете файла „Париж“, в който има страници на различни езици все за Париж. Това е смисълът на Уикипедия. Ако подредим „по екселски“ статиите в Уикипедия тогава няма да има никаква пречка картинка от английската да се показва и в българската. Което отново показва използваната заблуда за някакви законови пречки. Езикът не е пречка. --Rumensz (беседа) 19:22, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Проблемът е не само в езика и къде се намира сървърът с картинки, а също и действията на редактора, който се намира на дадена територия. Законите се прилагат върху тези, които обитават територията, където те важат. Ако в една страна, дадено действие е наказуемо, това, че сървърът на Уикипедия се намира в САЩ не го прави законно в тази страна, защото в САЩ то не е наказуемо. --ikonact (беседа) 20:06, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
Цитат от Общомедия, който може би донякъде отговаря както на този, така и на предшните въпроси:

Wikimedia Commons only accepts media

  • that are explicitly freely licensed, or
  • that are in the public domain in at least the United States and in the source country of the work.
За несъществуваща държава „Есперанто“ най-вероятно важи законодателството на САЩ – т.е. ще е разрешено локалното качване на fair use изображения за еоуики. Обаче това са само едни предположения, които се базират на цитата от по-горе. Ако си бях завършил едно време правото, сега може би щях да ги разбирам повече тия неща. ;-) Сравнението с „Ексел“ е направо убийствено. Оприличаването с „Уорд“ щеше да е по-подходящо. :-D И да, езикът не е пречка, но явно законовите обстоятелства са, както вече е посочил ikonact. --Ted Masters (беседа) 20:08, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
„Уорд“ – нищо по-лесно. На първа страница на английски, на втора на български, на трета на ..., и картинката е една и съща независимо на колко страници е сложена. В допълнение ще Ви кажа, че съм правил следния опит: Всяка статия в Уикипедия може да има подраздели, и на един такъв подраздел на статия в ЕнУики направих превод на български с поставяне на несвободната картинка. Е същото е, независимо от езика. Защото не става въпрос за Общомедия, а за „Общомедияprison“, която да включва всички несвободни картинки вкарани сега напълно дискриминационно в отделните архиви на езиковите части.
Не приемам внушенията, че искам да променям закони. Но, ако една картинка е видима в английската езикова част, отговаря на закона, то какво ѝ пречи да бъде показвана и в българския ѝ превод. Езикът не е пречка, защото линкът при кликване ще води към същата пояснителна страница за картинката. --Rumensz (беседа) 06:53, 28 май 2021 (UTC)[отговор]
Чак пък внушения... :-D Хората тук се опитват да Ви обяснят, че желанието Ви да има едно общо място, където да се качват всички несвободни картинки, към момента изглежда силно непостижимо. --Ted Masters (беседа) 16:14, 28 май 2021 (UTC)[отговор]
Мисля, че темата на тази дискусия беше друга, но като се е почнало... Ако използването на картинка е разрешено в щатите, но не в България, очевидно това нарушава законите на България. Въпросът е, че е трудно да се ограничи Интернет и да се изисква да се премахне тази картинка, защото това не нарушава законите на щатите, където тази картинка се качва и използва. За това при стрийминг на видео например се използва geo-blocking, а в някои страни направо се налага цензура на Интернет (за това в повечето случаи причините са други, но може да си използва и като пример за ограничаване на правата). За да избегне подобни проблеми, Уикимедия избира политика на общо свободно качване и ограничено локално качване на несвободни картинки. Всяка страна може, според законите, да реши дали дадени картинки могат да се ползват. Остава въпросът как сме сигурни, че българската версия се чете само в България например, и как ако английската нарушава правилата, не трябва да се чете в България. Това е по принцип трудно и за това Уикимедия избират подход локалните качвания да отговарят на страната, от която има най-много потребители на езиковата версия. Т.е. за българската версия важат правилата в България, за Френската тези от Франция, въпреки, че там има потребители и от Белгия, Канада, Швейцария и други страни. Това решава донякъде проблема, защото, ако утре някой реши, че английската версия нарушава правата в България до такава степен, че да се забрани, то може спокойно да се цензурира или геоблокира, но все пак потребителите в България не са лишени от Уикипедия, защото могат да ползват легално българската версия. Създаване на „Общомедияprison“ няма как се справи с този проблем. Това, разбира се, е моето непрофесионално разбиране на авторските права. Може би, най-добре е този въпрос да се постави отново на Уикимедия, защото тук няма как да се намери решение. Поздрави --ikonact (беседа) 07:43, 28 май 2021 (UTC)[отговор]
+1001. Абсолютно съгласен с казаното. Разводняваме темата с въпроси, които според мен няма как да бъдат разрешени само от общността. Поне не и на този етап. --Ted Masters (беседа) 16:14, 28 май 2021 (UTC)[отговор]
Най-вероятно не, но се чудя дали нещо обхваща закона на държавата, в която е хоствано. Ако е така, всяка Уикипедия ще може да качва несвободни файлове, защото сървърите на Уикимедия са в САЩ. — Явор (беседа) 13:00, 30 май 2021 (UTC)[отговор]
Официалната политика на Фондацията е, че политиката за използване на несвободни файлове на всяка Уикипедия трябва да бъда в съответствие със законодателството и на САЩ, и на страните, в които съответният език е преобладаващ. --Спас Колев (беседа) 14:26, 31 май 2021 (UTC)[отговор]
Ето това (всяка Уикипедия), колега, е основната грешка в разбирането. Няма разни Уикипедии, има една Уикипедия, но с различни езикови части. Също като една книга, но на различни езици. Така че като качим една картинка, която е несвободна в България, тя е несвободна по целия свят и ще е означена като такава. С единен архив за такива картинки се решава и проблема с триенето им от Общомедия - преместват се в този архив, примерно.--Rumensz (беседа) 09:21, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]
За какво ни е свободата, ако сами си слагаме оковите?
За какво са ни Ботев и Левски, и сирените на 2 юни, ако нямаме смелостта да защитаваме справедлива кауза? Създаването на Общомедия (2004) и Уикиданни (2012) показват единството на Уикипедия (2001) и са наложени от времето и логиката. Бъдете като Tank Man, момчето, което се изправя само срещу китайската армия и чиято снимка е в множество езикови части (в УРу в 6 статии дори)! --Rumensz (беседа) 07:10, 2 юни 2021 (UTC)[отговор]
Не разбирам кое в случая е справедлива кауза... използването на несвободни картинки с един куп ограничения или търсене на промяна на условията за тези ограничения? --ikonact (беседа) 09:00, 2 юни 2021 (UTC)[отговор]
„Справедливата кауза“ е - Щом има една несвободна картинка в Уикипедия тя да е видима във всички езикови части на проекта Уикипедия. --Rumensz (беседа) 11:05, 2 юни 2021 (UTC)[отговор]
Rumensz sadly I can't force WMF to make such a non-free server. I can only refer to wmf:Resolution:Licensing_policy. If the laws of Bulgaria does not allow fair-use then you could perhaps try to motivate the Parliament to change the law. But no matter what the law say all files on Wikipedia must have a valid license. If it is a free license we have to be sure that it is (likely to be) added or agreed to by the copyright holder. --MGA73 (беседа) 21:04, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
MGA73, напълно ми е ясно Вашето желание, но се надявам повдигнатите въпроси да бушуват в съзнанието Ви. --Rumensz (беседа) 06:53, 28 май 2021 (UTC)[отговор]
Нямаме ли и ние подобен закон (Закон за авторското право и сродните му права – Глава пета. СВОБОДНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА ПРОИЗВЕДЕНИЯ)?
Don't we have a similar law (Law for copyright and related rights – 5. FREE USE OF WORKS)? — Явор (беседа) 08:54, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]


I noticed МедияУики:Uploadtext and that should be changed too. According to Google Translate it say that text on Wikipedia is GFDL. That is not correct. Since 2009 it has been CC-BY-SA 3.0 and GFDL.

It also tell that there are 4 ways to publish multimedia and one of them is GFDL. I would like to change that to 3 ways and remove GFDL. As I said GFDL is not a good license for multimedia so there is no reason to suggest it. Since the number of new uploads are almost 0 anyway it should be easy to make the change. --MGA73 (беседа) 13:53, 30 май 2021 (UTC)[отговор]

So, here's what I would do:
  1. Add a JS gadget that redirects bg:Special:Upload to c:Special:UploadWizard. The registered users would be able to disable the gadget if, for some reason, they still wanted to upload locally.
  2. Scrap bg:MediaWiki:Uploadtext. (Soft-)redirect it to c:Commons:Upload. Maintaining a copy of the information in Commons seems counterproductive and prone to problems (like how it's currently badly out-of-sync).
  3. Remove all licenses from bg:MediaWiki:Licenses. Keep only one option along the lines of “I have special reasons to upload locally and I have coordinated this with the local community”.
  4. Review all existing local uploads. Transfer everything that is compatible with Commons there. Keep what is absolutely and clearly necessary to stay local. Delete the rest.
If the community ever reaches a consensus on the types of local uploads that shall be allowed, we could update the pages accordingly. Until then, local uploads could be allowed on a case-by-case basis. My 2 cents, anyway.
— Luchesar • Б/П 14:46, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]
I completely agree on that. --Ted Masters (беседа) 15:09, 2 юни 2021 (UTC)[отговор]
Sounds very effective :-) That would work for me too. --MGA73 (беседа) 05:53, 3 юни 2021 (UTC)[отговор]

Не ми позволява да въвеждам източниците. Моля администраторите да ги допълнят. --Stanqo (беседа) 17:01, 26 май 2021 (UTC)[отговор]

МедияУики:Abusefilter-warning-sources много ясно отговаря на въпроса „Какво може да се направи?“: „Най-доброто решение е да потърсите друг източник на информацията в интернет или в книжен вид (стига да бъде проверим). Ако не успеете, можете също да помолите някой от автоматично патрулираните потребители да прецени дали източника и информацията в него са подходящи за Уикипедия и евентуално да ги въведе вместо Вас.“
Никакви администратори не са нужни и е крайно време да се престане с това приписване на администраторите на роли, които никога не е било предвидено да имат и никога не са имали!
— Luchesar • Б/П 08:11, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
За предпочитане е да се поставят оригиналните източници на статията. Това могат да го направят само хора със съответните административни права. --Stanqo (беседа) 08:57, 27 май 2021 (UTC)[отговор]
 Това могат да го направят само хора със съответните административни права. 
Това твърдение е напълно невярно. И не е нужно дори да спорим: Специални:Филтър срещу злоупотреби/12 е публично достъпен. Редове 19 – 27 трябва да са ясни дори за неспециалисти.
/*
   Ограничението не се прилага към членове на групите
   „автопатрульори“, „патрульори“, „администратори“.
*/
& (
    ! ('autopatrolled' in user_groups
        | 'patroller' in user_groups
        | 'sysop' in user_groups
        | 'bot' in user_groups )
Който и да е автопатрулиран или патрулиращ или администратор (и дори „или бот“) може да „направи това“ – стига да има доверие на посочени от теб източници, разбира се.
За любопитните: & е логическо „и“, което добавя това условие към евентуално указаните преди него други условия („и при условие, че бла-бла-бла). ! е логическо отрицание, „не“, което допълва „и“-то, превръщайки го в „и при условие, че не е изпълнено условието бла-бла-бла“. Най-сетне, | са логически „или“, обединяващи няколко условия като алтернативи, т.е. „което и да е от тях“. По този начин цялото нещо се превръща във „[филтърът се прилага] когато [редакцията е в ОИП и т.н.] и при условие, че не е изпълнено условието в потребителските групи [на редактора] да влиза която и да е от групите автопатрулиран или патрульор или администратор или бот. Ако редакторът има в потребителските си групи която и да е от тези, то цялостното ни условие не е изпълнено и филтърът не се прилага.
В тази връзка, споменавал ли съм, че в близко бъдеще планирам да правя образователни лайв стриймове в Дискорд, Туич и Ютуб? :-D Целта ми е с интересна компания и в приятен, лек разговор да показвам как се редактира Уикипедия, а по-нататък може би и други неща, като „как да пишем малки програмки за Уикипедия“, „как да редактираме изображения за Уикипедия“ (преди време бях правил видеа как изрязвам икони, но никога не ги публикувах), а също отдавна бях обещал да споделя как правя – или поне едно време правех – подписи на разни личности.
— Luchesar • Б/П 11:03, 29 май 2021 (UTC)[отговор]
Уикипедия е международен проект с общи стандарти и списъкът с филтрирани източници би трябвало да е унифициран за всички езикови версии. --Stanqo (беседа) 11:22, 29 май 2021 (UTC)[отговор]
Супер! „В Уикипедия всичко трябва да бъде унифицирано“ явно е станал популярен лайтмотив. Но имам страхотна изненада – Метауики съществува точно с такава цел! Имаш невероятна идея?! m:Requests for comment е точното място за „policy changes that are broad in scope“ – Филтрирани източници? Несвободни картинки? Катрин и Джимбо по бельо в глобалния сайтнотис? – каквото ти сърце иска! Негодуването тук е безполезно и просто губи времето на всички.
— Luchesar • Б/П 12:45, 29 май 2021 (UTC)[отговор]

Отменена редакция

Здрваейте, редакцията ми беше отменена и беше върната, тази която е с грешки. Бихте ли обяснили защо?
Dugi4ka (беседа) 17:58, 27 май 2021 (UTC) (изпратено през Уикипедия:За контакти)[отговор]

Текстът е копиран от този сайт. В Уикипедия копирането не се толерира. Можете да преразкажете текста, но не и да копирате дословно. Не забравяйте също да упоменете източниците, от които сте взел информацията. --Ted Masters (беседа) 18:33, 27 май 2021 (UTC)[отговор]

Lucius Claudius Pulcher Nemo

Hi, bgWiki. Sorry to write in English. As on a previous occasion, while reviewing items in Wikidata, I have found Луций Клавдий Пулхер Немо who is an invented person that never existed. The article itself provides a link to Polybius' text that supposedly serves as a source, but does not mention it. In addition, this Wikipedia is the only one that has such an article.

I am awaiting your decision to proceed on Wikidata. Thanks. --Romulanus (беседа) 16:11, 29 май 2021 (UTC)[отговор]

Thank you, I removed the article. --Спас Колев (беседа) 14:28, 31 май 2021 (UTC)[отговор]
And I've removed all the references to it. Romulanus, thank you very much, indeed.
— Luchesar • Б/П 14:04, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]

Да не пушите днес! :) --Stanqo (беседа) 13:02, 31 май 2021 (UTC)[отговор]

Изтрити снимки

Забелязвам, че много и масово се трият снимки, които са мое дело. Понякога си правят „труда“ да се „аргументират“, че били случайно взети от нета (а те, разбира се, не са), което прави още по-нелепа активността на някакви чужденци. В крайна сметка това си е откровено вандалство. Статии, които съм създал и които съм илюстрирал с мои фотографии и съм дарил безвъзмездно, осиротяват. Аз нямам нервите да ги диря наново, качвам повторно, а и в най-добрия случай получавам известие чак след като са изтрити.

Нещо прави ли се по този проблем? Днес пиша на втори неумен човек, трил мои файлове, но знам, че е след дъжд качулка. Илиев2010 (беседа) 17:21, 31 май 2021 (UTC)[отговор]

Без конкретни примери е трудно да се коментира. Иначе, бих дал същите съвети, като тези за регистъра на вековни дървета – особено снимките да се качват със запазен EXIF и в максимална, желателно оригинална, резолюция.
— Luchesar • Б/П 14:09, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]
File:Награда „Митрополит Методий Кусев“.jpg
File:Чокър.jpg
File:Медальонът от паметника на Васил Левски в Стара Загора.jpg
File:10 LEI 2014 Romania.png
File:10 LEI 2014 Romania (2).png
File:11-24 JULY 1877 Stara Zagora.tif
File:Милена Желязкова.jpg
File:Училищният колектив.jpg Илиев2010 (беседа) 14:21, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]
ПП: Давам пример с тази статия – Паметник на Васил Левски (Стара Загора). Файлове снимани в един и същи ден. Едната фотография още стои, а другата (с медальона) е изтрита (току що я качих отново). Това са файловете: https://drive.google.com/drive/folders/1LBR4DAK54fqBwfEJi6JvUfc6NKXvrvyd?usp=sharing Илиев2010 (беседа) 14:45, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]
Всъщност, c:Commons:Deletion requests/Files uploaded by Илиев2010 щеше да е далеч по-полезна като информация. Описанието на проблема е малко двусмислено, но, ако правилно се ориентирам, логиката е, че на снимките са били изобразени обекти, които сами по себе си са предмет на авторско право, а следователно тяхното възпроизвеждане върху снимки не е разрешено без разрешение от техните автори.
Типичен пример са статуи и друга пластика, независимо, че може да са разположени в обществени пространства (въпросната свобода на панорамата или, по-скоро, липсата на такава свобода). Снимки на картини, които не са обществено достояние, също са проблемни. Снимки на илюстрации от книги, които все още са защитени от авторско право, също. Дори пластики, които са обществено достояние, като творбите на Мирон, може да имат авторски права върху себе си, когато са разположени, например, в музей, защото се смята, че специалното им осветяване има авторски, творчески елемент. Банкнотите, ако не се лъжа (понеже гледам, че се споменават леи в имената), също са предмет на авторско право.
В крайна сметка, няма как да знам дали мотивите са били основателни, но бих отбелязал, че реплики като „What are you doing!???“, макар и напълно разбираеми от човешка гледна точка, не способстват силно за конструктивно решаване на проблема. Качването на снимките наново с коментар „заради вандалско изтриване“ пък е много вероятно да доведат до блокиране.
Правилното, според мен, е да се направи добронамерено усилие да бъде разбран проблема и да се потърсят начини да бъде разрешен. Понякога и това не помага, но все пак е най-доброто, на което може да се разчита.
LuchesarБ/П 15:08, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]
Моят начин на мислене е друг. Когато някой вандалства, аз наричам този някой вандал, защото възпитанието ми не ми позволява да го нарека със синоними на неумен човек. И ако това доведе до блокирането ми в този проект, то моята съвест ще си остане все така чиста, а грешката на вандала все така ще си остане грешка. Илиев2010 (беседа) 15:32, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]
Fair enough. :)
— Luchesar • Б/П 16:27, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]
Писах да ги възстановят. Получих абсурдни извинения, примерно, че съм снимал произведение на изкуството (медальонът от паметник на обществено място, повтарящ печата на БРЦК, създаден 1870-те, т.е. преди повече от 100 години), защо съм бил качвал по-малки изображения (може би защото не искам, нито съм длъжен да споделям пълната резолюция), да доказвам, че притежавам монетата, която съм снимал или фотографията, там им изгубих дирите. С две думи чиновниците на Уикипедия третират потребителите ѝ като виновни до доказване на противното. Илиев2010 (беседа) 22:42, 2 юни 2021 (UTC)[отговор]
За едното изображение пък е дадено "за" да се възстанови. Според мен трябва да се числят и като гласове "за" да се отнемат правата на този, който ми е трил файловете. Не говорим просто за тези дузина файлове. Това е поредната дузина. Имам 1,5 млн. файла на компютъра, опитах да намеря същите, които са изтрити и осъзнах, че е загуба на време. Трити са файлове, които съм създал от нулата, файлове притежавани от моята фамилия, сега файлове на паметници на обществени места (избирателно, както посочих). Илиев2010 (беседа) 22:48, 2 юни 2021 (UTC)[отговор]
Правилно съм разтълкувал: За монетата, която наистина е моя собственост, искат от мен да докажа, че е моя собственост. Чувствам се като на разследване от Гестапо. Илиев2010 (беседа) 16:14, 3 юни 2021 (UTC)[отговор]
Не искат да докажете, че монетата е ваша, а да докажете, че снимката е Ваша. Тъй като резолюцията е ниска и няма EXIF данни имат съмнения, че е Вие сте автор. За да докажете авторство може да качите висока резолюция, снимка с EXIF данни или цялата снимка, ако сте я изрязали. Освен това, трябва да сте наясно, че нямате право да качвате в Общомедия снимки на някои обекти, дори и да докажете, че са Ваши. Такива са например сгради и паметници в България.--ikonact (беседа) 19:46, 3 юни 2021 (UTC)[отговор]
+100. Не бях видял, че ikonact го е написал вече – и много по-стегнато от мен. Това е: просто и ясно.
— Luchesar • Б/П 19:52, 3 юни 2021 (UTC)[отговор]
Ако става дума за c:Commons:Undeletion requests/Current requests#File:10 LEI 2014 Romania.png, човекът иска доказателства, че ти си автор на снимките. Пише, че качената снимка е обработвана, и че няма EXIF. Просто качи снимките си с оригиналния EXIF. Иначе администраторът е в правото си да проявява недоверие. Само на честна дума няма как да се разчита, уви, дори ти самият да си честен.
Също ми направи впечатление, че за снимката с пластиката, изобразяваща печата на БРЦК, си спорил, че печатът бил от 1870-те. В случая не става дума за отливка от печата, а за художествено пресъздаване от художник-пластик, т.е. за творческо произведение, върху което авторът му има отделни авторски права. Това, че Левски може да е изобразен на картина на съвременен художник, не прави картината свободно достояние. Същото е с печата. Ако не си сигурен кой е авторът на пластиката и дали е жив или починал преди над 70 години, наистина нямаш право да качваш нейни снимки.
Съжалявам, че може да съм приносител на лошите вести, но ако не за теб, мисля, че е важно да го напиша за другите колеги, които четат. Ще повторя: администраторите в Общомедия в почти всички случаи (изключвам Jcb, който според мен си имаше психологически проблеми) са поне формално прави. Мен ме дразни прекаленият им педантизъм за стари снимки, но това не означава, че в Общомедия е пълна анархия. Ако човек си спазва педантично правилата – или поне не се набива на очи! – вероятността да има проблеми е малка.
Повтарям: ако качвате свои снимки, задължително ги качвайте с оригиналния EXIF. И избягвайте да качвате снимки на художествени произведения, освен ако не сте сигурни, че авторът не е починал преди повече от 70 години. Всякакви произведения: картини, пластики, паметници, архитектурни обекти. И си попълвайте добре шаблоните.
— Luchesar • Б/П 19:51, 3 юни 2021 (UTC)[отговор]
Значи не съм разбрал бюрократа. Изобщо не приемам аргумента, че снимките били малки. Виждам ги на компютъра си - 3,74 MB и 3,58 MB, с размери 1635х1635 и 1719х1720 пиксела. Записвам в TIFF за да няма загуба на качество. Заснел съм ги на мозайка, изтрил съм с Фотошоп фона и съм ги оставил прекрасно пригодени за ползване в Уикипедия. Оригиналните снимки трия, защото просто са ми непотребни. Това е идеята на редакцията - да получа продукт удобен за ползване с универсално приложение. Илиев2010 (беседа) 06:58, 5 юни 2021 (UTC)[отговор]
ПП: Не знаех, че нямам право да снимам паметници в България. Запознат съм със Закона за авторското право и сродните му права, GDPR и още дузина закона и там такива индикации не съм открил. Остава въпросът защо Уикипедия е пълна със снимки на паметници и защо в същата статия за паметника, за едни снимки правени от мен е приложено изтриване, а други си стоят? Илиев2010 (беседа) 07:03, 5 юни 2021 (UTC)[отговор]
ППП: Никъде не пише, че трябва да качвам снимки необработени и в пълната им резолюция. Разбирам някой да ми каже, че не съм знаел, че има ограничение за качване на дадено изображение, примерно Нобеловата награда, но тук случаят е съвсем друг - някой си решава, че снимките, които съм правил не съм ги правил и използва това за "аргумент" да ги изтрие. Питам повторно, в Уикипедия аз престъпник ли съм до доказване на противното? Илиев2010 (беседа) 07:03, 5 юни 2021 (UTC)[отговор]
Няма задължение да се качват снимки с висока разделителна способност, нито пък някой Ви смята за престъпник. Вие сам сте сложили информация, че сте автор на тези снимки и това, което искат е да го потвърдите. Начините да се потвърди това е да докажете, че притежавате оригинала, който е или с по-голяма разделителна способност и/или с EXIF данни. Ако не искате да го качвате, може да минете през OTRS за доказване на авторство. Ако не можете обаче да предоставите такова доказателство винаги остава съмнението, че не сте Вие авторът и веднъж вече като са ви нарочили, ви следят по-обстойно. Няма нищо нередно в целия този процес. Ше е полезно в бъдеще да не триете оригиналните снимки, ако искате да нямате проблеми. Направете си една директория и ги слагайте там, или ги качвайте някъде в нета. Така ще може лесно да докажете, че обработените снимки са Ваши. --ikonact (беседа) 20:25, 5 юни 2021 (UTC)[отговор]
Аргумента за изтриване на награда е, че можело някой да си попълни в нея своите данни, сякаш там няма писани чужди, стои в някакъв редактируем шаблон на графичен редактор, стои в правилните пропорции, нужната за печат резолюция или нещо такова. Това е абсурдно. Илиев2010 (беседа) 06:49, 5 юни 2021 (UTC)[отговор]
Аргумента (за печата от 1870-те), който аз приведох, е че са изминали 100 години. Вярно, че в Закона за авторското право и сродните му права пишеше и за 70 години след смъртта или нещо такова. Ако е живял повече от 81 години след като е направил тази творба, значи не са минали 70 години от смъртта му още. Чел съм и за сградите със специален статут, посочете ми къде пише, че не мога да снимам паметници, че ми стана интересно. Аз лично съм искал позволение от нужните органи и съм снимал в музеи и прочие. Позволение може да се получи и от Министерство на културата. Вероятно според целите на разпространяване на тези изображения са подложени на някакви ограничения? Илиев2010 (беседа) 07:05, 5 юни 2021 (UTC)[отговор]
Не знам дали разбрахте за печата, това което Luchesar обясни по-горе. Не е въпрос от кога датира печатът, а кога е починал авторът на пластиката, която го изобразява. --ikonact (беседа) 20:37, 5 юни 2021 (UTC)[отговор]
Това го разбрах. Аз твърдя нещо повече - "авторът" на печата от паметника не е негов автор. Илиев2010 (беседа) 20:17, 6 юни 2021 (UTC)[отговор]
 Оригиналните снимки трия, защото просто са ми непотребни. 
Една 128 GB флашка за 25 лева може да събере над 5000 снимки, дори да са в RAW формат. Ако са обикновени JPG-ове, в каквито снимат повечето хора, събира над 18 хиляди снимки. Човек винаги може да направи грешка при ретуширането или дори просто по-късно да реши, че иска да направи обработката по друг начин. Но най-важната причина да пазиш оригиналите си е именно фактът, че това е доказателството, че ти си автор на снимката. Те са „касовата бележка“, „фактурата“, „нотариалният акт“ във фотографията. И ако наистина триеш оригиналите си, това е твоя грешка, за която няма защо да се сърдиш на други хора. Те не са длъжни да приемат думите ти на доверие.
 Не знаех, че нямам право да снимам паметници в България. Запознат съм със Закона за авторското право и сродните му права, GDPR и още дузина закона и там такива индикации не съм открил. 
Значи не си чел достатъчно внимателно. Дори собствената ни статия Свобода на панорамата казва, че у нас това е разрешено само с некомерсиална цел. Лицензът на Уикипедия изрично позволява използване на съдържанието в нея с комерсиална цел, затова качването на такива снимки представлява нарушение на ЗАПСП. Както казва и статията ни, за жалост, ефект от настояванията за промяна на законодателството засега няма.
 Вероятно според целите на разпространяване на тези изображения са подложени на някакви ограничения? 
Правилно предположение! Разрешението за снимане се отнася само за заснемането, не за публикуването. Проблемът с публикуването е във въпросния лиценз на Уикипедия, позволяващ използване с комерсиална цел. Някои хора бъркат, че използваното в ЗАПСП определение „с информационна или друга нетърговска цел“ се отнася до Уикипедия. Това не е вярно. Всичко в Уикипедия трябва да може свободно да се ползва с търговска цел.
— Luchesar • Б/П 10:56, 6 юни 2021 (UTC)[отговор]
"...нито пък някой Ви смята за престъпник. Вие сам сте сложили информация, че сте автор на тези снимки и това, което искат е да го потвърдите." Е! Идвам ти на лозето и започвам да ти сека лозите, докато не докажеш, че ти си ги садил. Само аз ли смятам това за "виновен до доказване на противното"!? Илиев2010 (беседа) 20:15, 6 юни 2021 (UTC)[отговор]
"Но най-важната причина да пазиш оригиналите си е именно фактът, че това е доказателството, че ти си автор на снимката." Притежанието и на оригинала и на обработения файл по еднакъв начин не доказва собствеността. Метаданните пък се редактират съвсем просто, те няма как да се вземат предвид като доказателство за каквото и да било. Пиша тук за да обърнете внимание на това, че в Уикипедия има вандали, а не да ми обръщате внимание как да се оневинявам невинен. Илиев2010 (беседа) 20:21, 6 юни 2021 (UTC)[отговор]
Ситуацията накратко е следната. Искат ти нотариален акт, за да докажеш, че си собственик на имот. Вместо да покажеш такъв акт, ти обясняваш колко лесно се фалшифицирали нотариални актове. Технически може да си прав, но още много по-рано ти казах, че по мое мнение си избрал много погрешен път да водиш спорове. Имаш си глава на раменете, прави каквото смяташ за разумно, но според мен е трудно в случая да търсиш разбиране.
— Luchesar • Б/П 21:06, 6 юни 2021 (UTC)[отговор]

Окончателно закриване на Фабрикатор

Какво беше пък това?!!

Това: Фабрикатор Фабрикатор. Колкото и да ми е странно, все още има хора, които (опитват да) се регистрират. Във връзка с изненадващото (или не съвсем) прекратяване на поддръжката му, както и изтичането на един домейн, който се ползва за него, нашият Фабрикатор окончателно ще бъде спрян след 13 август 2021 година. Ако някога сте качвали неща в него, които ви трябват, сега вече е крайно време да ги свалите. Известно време след посочения срок ще пазя съдържанието му и офлайн, ако случайно някой внезапно се присети за нещо. Но заради GDPR, пък и по принцип добрите практики за поверителност на информацията, това най-вероятно ще бъде за не повече от 3 месеца, т.е. до около средата на ноември.
— Luchesar • Б/П 16:37, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]

Luchesar, no need to panic: the Wikimedia Fooundation is aware of this, and people in charge have already reacted. :)
For short term, nothing will happen. But the question of moving to another solution is on the table, as a mid-term plan.
Please check phab:T283980 if you are interested by this topic.
All the best, Trizek (WMF) (беседа) 17:43, 2 юни 2021 (UTC)[отговор]
Trizek (WMF), thank you! Now, that's really embarrassing: the WMF's Phabricator had been one reason to get hooked on Phabricator in the first place, yet I somehow completely forgot about it... *facepalm* Anyway, in my message I was actually referring to the independent Phabricator instance for our local community needs at https://phabricator.wikimedia.bg. For better or worse, it never became quite popular—“not at all” would be more precise—so, at least it isn't going to be a big loss for the community.
But in the meantime I have managed to introduce Phabricator in my workplace and in the University of Plovdiv, where I also do volunteer work. It has been serving us faithfully for years in both places and we do rely on it—a lot. So I will, indeed, follow with much interest what your team eventually decides about a possible replacement or maybe another solution. Thanks again and sorry for the confusion... Though, TBH, I'm actually rather curious how have you even noticed my message. :)
— Luchesar • Б/П 19:33, 2 юни 2021 (UTC)[отговор]
Luchesar, it is not my team. I'm just a messenger there. :) I got the information I shared with you earlier today and I don't know more than what I wrote.
Regarding how I noticed your message: I posted one here one month ago about a deployment, that has now been done. I usually watch pages where I leave messages for about a month, so that I can check if some new message have been left about the features I wrote about. :)
Trizek (WMF) (беседа) 20:22, 2 юни 2021 (UTC)[отговор]

Проблеми с Kerberizer

fwiw, от четири дни Керберайзер не работи (архивиране на беседи, разговори, У:ЗА и т.н., почистване на пясъчника, актуализиране на брояча на проект Македония, разни други дребни). Наясно съм с проблема и тези дни ще го оправя.
— Luchesar • Б/П 17:00, 1 юни 2021 (UTC)[отговор]

„Тези дни“, както обикновено, се проточиха. Не съм забравил.
— Luchesar • Б/П 21:11, 6 юни 2021 (UTC)[отговор]

ГитХъб

Някои дали гледа ГитХъба? Пуснах ГитХъб една заявка, но не изглежда, че някой я е забелязал. Друг път ако направя някоя, да пиша ли за нея тук? — Явор (беседа) 05:56, 3 юни 2021 (UTC)[отговор]

О, много ти благодаря за желанието да помагаш и съжалявам, че не съм го забелязал! Напоследък нещо много ми се налага да се извинявам за такива неща... *blush* Прегледах предложените промени и написах какво, според мен, е добре да обсъдим. По принцип, разбира се, винаги може да пишеш тук, ако в ГХ няма реакция – или пък в Дискорд, където поне мен е най-вероятно човек да успее да ме хване напоследък.
— Luchesar • Б/П 09:52, 3 юни 2021 (UTC)[отговор]

Цецилия Метела (съпруга на Гай Вер)

Hi, bgWiki. I apologize again for writing in English again.

As I mentioned in a previous thread, I am reviewing Wikidata items from ancient Romans. Цецилия Метела (съпруга на Гай Вер) is another case of a non-existent or fabricated person. I know that the demonstration of the non-existence of a person is complicated, but in the article it is said that she was Verres's wife (Verres was married to another person) and Caprarius's daughter (Caprarius's daughters are not known).

I am awaiting your decision to proceed on Wikidata. Thanks. --Romulanus (беседа) 15:33, 3 юни 2021 (UTC)[отговор]

What a mess, indeed! Romulanus, with each such case I appreciate your work even more—and also realize how difficult it must be.
So, here we have Lucius Caecilius Metellus, who was a consul in 68 BC. The article text says that he was a son of Gaius Caecilius Metellus Caprarius and that his sister was that Caecilia Metella who was also, presumably, Verres' wife (NB: she's still mentioned in articles on enwiki). Yet the infobox (so, Wikidata) says that his father was actually Lucius Caecilius Metellus Delmaticus and his sister was Caecilia Metella Dalmatica. I don't even know how to fix the article...
Of course, I also realize how difficult it is for those who create the genealogy trees—so many people, huge families, scarce and not necessarily precise preserved sources from the time period. Too bad the Romans had not come up with an idea of a Social Security Number or something like it, I guess. :-D Eh, sorry for the rant and, once again, thank you for your hard work!
The article is deleted.
— Luchesar • Б/П 09:55, 4 юни 2021 (UTC)[отговор]
There is a lot of "dubious" information on Romans in all the Wikipedias. Some of that information has been imported into Wikidata and returned to Wikipedias through the templates. In particular, the Metelli and Metellae, all with the similar names, are so many that I am not surprised that there is confusion. I'll sign it up to take care of them next week. Greetings. --Romulanus (беседа) 11:45, 4 юни 2021 (UTC)[отговор]
Hi again. I have found another fictional Caecilia Metella: Цецилия Метела Македоника. In addition, you must also put the asterisk in Барсине от Македония (Barsine is a mythical character, mother of Heracles), Луций Юлий Либон Млади, Нумерий Юлий Цезар and Луций Юлий Цезар (син на Нумерий). The Julii are forgeries from an imaginative 18th century biographer. His entanglement with the Metelli is equally fictional. These Julii I have long ago tagged as prosopographic phantoms on Wikidata (although they are actually fakes). L. Caecilius Metellus Denter (alleged father of Caecilia Metella Macedonica) and L. Iulius Libo (alleged father of Libo the Younger). For the rest, simply here is Julii Republican's list to prove they are not.
As always, I am waiting. Greetings. --Romulanus (беседа) 14:33, 4 юни 2021 (UTC)[отговор]
Romulanus, Цецилия Метела Македоника deleted and all references to her removed. Луций Юлий Либон Млади, Нумерий Юлий Цезар and Луций Юлий Цезар (син на Нумерий) updated to point out that their existence is only presumed and it is likely they never existed. Many thanks again!
— Luchesar • Б/П 11:11, 6 юни 2021 (UTC)[отговор]

Накланяне на латиницата

Играя си всичко на латиница да накланям (itallic). Защо не го направите навсякъде да е така? Примерно в шаблона за език се накланя. Защото има прилика между кирилицата и латиницата в буквите и понякога може да се подведе човек какво пише. Илиев2010 (беседа) 20:11, 6 юни 2021 (UTC)[отговор]

Има случаи, в които латиницата не трябва да е в курсив (например, символи на мерни единици, биологични таксони с ранг над род, вероятно и други). --Спас Колев (беседа) 15:05, 7 юни 2021 (UTC)[отговор]

Предложение за Protectedpagetext

В момента съобщението за защита на статия според мен трябва да се подобри. Предлагам да се добави ново съобщение, за да бъде по-информативно и по-пригледно.

За повече информация и ако искате да си изкажете мнението: вижте ГитХъб заявката за теглене в ГитХъб.;-)Явор (беседа) 15:56, 7 юни 2021 (UTC)[отговор]

Ентусиазмът ти заслужава похвала. Върху прилежността си обаче имаш да работиш доста.
И предният път те питах дали си тествал предложените промени. И този път изглежда не си. Няма да ти посочвам проблемите – ще трябва да ги намериш сам. Текстът също не ми харесва като стил, макар това да може да е въпрос на вкус: „Защитата е нужна, за да се предотвратят редакции и други действия. Обикновено се защитават страници с много преглеждания и шаблони с много ползвания или ако има много вандализъм.“
Не на последно място, ако искаш някой да прави преглед на предложенията ти, трябва да вложиш старание да ги направиш прегледни. Ти самият можеш ли лесно да се ориентираш в структурата на тоя код, дето си налепил като сардини в консервена кутия? Коя конструкция къде започва и къде завършва, кой параметър на какво въобще е параметър колко лесно е според теб да се види?
Много хора пишат непрегледен код, така че съвсем не си изключение. Но представянето на непрегледен (и непрегледан от самия теб и нетестван) код за преглед от други хора е проява на неуважение към тяхното време. А с възрастта ще разбереш, уви, както всички разбираме – защото и аз не го разбирах преди добре – колко е важно да ценим и собственото време, и това на останалите. Времето е най-оскъдният ни ресурс.
— Luchesar • Б/П 19:48, 7 юни 2021 (UTC)[отговор]
Iliev: Не се сещам как мога да го пробвам. Иначе наистина кодът е непрегледен, оправих го малко. Малко е трудно да се постигнат такива неща и да бъдат прегледни. Може за да стане още по-пегледен, да направим като английската Уикипедия и да се сложи съобщението за всеки вид защита в отделен шаблон. Също така оправих и текста – пак не е перфектен, но най-вероятно е по-добре. — Явор (беседа) 07:08, 8 юни 2021 (UTC)[отговор]
Пробването става с Уикипедия:Предварителен преглед. --Спас Колев (беседа) 15:18, 8 юни 2021 (UTC)[отговор]
Имах предвид, че няма как да пробвам $1 и $2, които работят различно на различни страници. Иначе занам за предварителния преглед и пробвах другото. — Явор (беседа) 15:30, 8 юни 2021 (UTC)[отговор]

Шостакович

От близо година нямаме нови избрани статии, та ако някой иска да помогне – Беседа:Дмитрий Шостакович#Кандидат за избрана. усмивка --Спас Колев (беседа) 10:45, 12 юни 2021 (UTC)[отговор]

Може би няма да е голяма помощ, но утре ще започна да пиша статия за Всеволод Фредерикс – червена препратка е. --Молли (беседа) 21:13, 12 юни 2021 (UTC)[отговор]

InternetArchiveBot

Този бот прави излишни редакции като редакция 11013042. Възможности за поправка на бота? --Rumensz (беседа) 17:36, 12 юни 2021 (UTC)[отговор]

Cyberpower678, Harej ^^^ Our colleague asks "Why is the bot doing unneeded edits like this?"
Just helping the colleague here—I personally don't have time to give it enough thought. Still, from the top of my head: perhaps the bot should recognize any non-urlencoded URIs as being identical to the urlencoded ones and thus not try to update them?
— Luchesar • Б/П 11:34, 13 юни 2021 (UTC)[отговор]