Долна Германия

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Долна Германия
Germania Inferior
Римска имперска провинция
83 г. – 475 г.
Roman Empire Germania Inferior.png
КонтинентЕвропа
СтолицаКолония Агрипина
управителПретор
ИсторияАнтичност
Галски войни58 – 51 пр.н.е.
Предшественик
Ебурони Ебурони
Менапии Менапии
Наследник
Франкска империя Франкска империя
Диоцез Галия Диоцез Галия
Днес част отFlag of Belgium (civil).svg Белгия
Flag of Germany.svg Германия
Flag of the Netherlands.svg Нидерландия
Долна Германия
Germania Inferior
в Общомедия

Долна Германия (на латински: Germania Inferior) е провинция на Римската империя, разположена на левия бряг по долното течение на река Рейн в днешна южна и западна Нидерландия, части от Фландрия и Северен Рейн-Вестфалия. Римският пълководец Юлий Германик получава прозвището си през 9 г. в чест на победите му в земите, наричани тогава Барбарикум.

Долна Германия е усвоена като сенатска, а по-късно поради граничния си характер се трансформира в императорска провинция. В началото тя е управлявана от претор със сеалище в днешен Кьолн. Главните селища на провинцията са:

След завладяването на територията в провинцията са разположени:

На територията ѝ през третото столетие възниква Гало-римската империя (на латински: Imperium Galliarum), която съществува между 260 и 274 г. И обхваща също римските провинции Горна Германия, Реция, Галия, Британия и Хиспания.

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Germania Inferior в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​