Коралови острови

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Disambig.svg Тази статия е за основна територия на Австралия. За тип острови вижте Коралов остров.

Коралови острови
Coral Sea Islands Territory
Знаме
      
Герб
Coral Sea Islands Territory in Oceania.svg
СтранаFlag of Australia (converted).svg Австралия
АкваторияКоралово море
Площ3 km²
Население4 души (2018)
1,33 души/km²
Най-висока точка9 m н.в.
Коралови острови в Общомедия

Коралови острови (на английски: Coral Sea Islands) територия, която включва група от малки и предимно необитаеми тропически острови и рифове в Коралово море, североизточно от австралийския щат Куинсланд. Всички тези острови се явяват външни територии на Австралия.

География[редактиране | редактиране на кода]

Островите се намират се в Коралово море, на североизток от Куинсланд, Австралия. Общата площ е 780 000 km², а само на сушата – 8 км². Те се намират на изток и юг от Големия бариерен риф и включват островите Хералд и Бейкън, рифовете Оспрей, групата острови Уилис и още петнадесет групи рифове и острови.[1] Някои от по-големите островни групи са Чилкут, Коринга, Уилис и др. От 1982 г. островите Коринга са национален природен резерват. Нямат постоянно население.

История[редактиране | редактиране на кода]

През 18 – 19 век дъното на Кораловото море е било истинско гробище на изгубени кораби, което представлява много сериозна опасност за моряците. През 1921 г. на островите Уилис е инсталирана метеорологична станция. През 1969 г. островите са обявени за австралийска територия. От 1982 г. рифовете Лихоу и Коринга, а от 1987 г. – рифовете Елизабет и Мидлтън Сейлор са обявени за австралийски национални резервати.

Население[редактиране | редактиране на кода]

Единственият обитаван остров е остров Уилис. Населението е нестабилно: това са служителите на метеорологичните станции и фаровете, работещи на ротационен принцип (4 души, оценка от 2018 г.)

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Geoscience Australia. Coral Sea Islands. // Архивиран от оригинала на 21 август 2006. Архив на оригинала от 2006-08-21 в Wayback Machine.