За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна.
Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел.
Националната олимпиада по география е ученическа олимпиада в 2 възрастови групи: младша (до 7-ми клас) и старша (до 12-ти клас). Участници в международни състезания са само представители на старшата възраст. Организатор на олимпиадата е Министерството на образованието и науката. Олимпиадата се провежда всяка година като преминава през общински, областни и национални кръгове. Олимпиадата е приемник на Националното състезание по география.
2005 - През 2005 година Националното състезание по география получава статут на Национална олимпиада по география от министъра на образованието и науката. Състезанието се провежда в Ямбол. Олимпидата печели Павел Нанков, втори остава Ивац Георгиев.
2009 - От 10 до 12 април V национална олимпиада по география и икономика се проведе в Несебър. В старша възрастова група на първо място завърши Коста Шатров от Бургас, на второ - Илия Тамбураджиев от София,на трето - Панайот Костов от Казанлък,на четвърто - Коста Кючуков от Попинци,на пето - Преслава Пенева от Попово,на шесто - Илия Димитров от София,а на седмо - Марин Бакърджиев от Казанлък.На първо място в младша възрастова група се класира Никола Джаков от Русе, на второ — Габриела Хинкова от София, а на трето — Даниел Господинов от Димитровград.
2011 - Българският национален отбор се класира на предпоследното 16-то място на шампионата на National Geographic в Сан Франциско, САЩ. В състава на отбора са Ивайло Димитров от Кресна, Фахредин Фахредин от Разград и Николай Николов от Кърджали.
2012 Няма информация от Министерството на образованието.
2013 Няма информация от Министерството на образованието.
2014 - След проведен допълнителен кръг по английски език се сформира отбор от 4 души (Михаела Цветкова от Монтана - учаща в НПМГСофия, Калин Димитров от Самоков, Даниел Господинов от Димитровград и Димитър Димитров от Бургас). След като обаче Михаела Цветкова се отказва от участие, на нейно място идва друг ученик от НПМГ - Борислав Дочев. Българският отбор участва на Световната учениническа олимпиада, организирана от Световната географска асоциация в град Краков, Полша. Не е спечелен нито един медал.
2015 - След проведен допълнителен кръг по английски език се сформира отбор от 4 души (Калина Анастасова от Варна, Даниел Господинов от Димитровград, Борис Кирилов от Дупница - учащ в НГДЕКСофия, и Ивайло Стоянов от Видин). Българският отбор участва на Световната учениническа олимпиада, организирана от Световната географска асоциация в град Твер, Русия. Няколко десети не достигат на Ивайло Стоянов за бронзов медал.
2016 - След проведен допълнителен кръг по английски език в нов формат се сформира отбор от 4 души (Кристиан Йорданов от Варна, Апостол Савов от Плевен, Велизар Бъчваров от Пловдив и Борислав Борисов от София - учащ в ППМГ Ботевград). По-късно Кристиан Йорданов се отказва от участие и на негово място се явява Ваня Стойчева от Силистра. Българският отбор участва на Световната учениническа олимпиада, организирана от Световната географска асоциация в град Пекин, Китай. Спечелени са два бронзови медала - от Велизар Бъчваров и Апостол Савов, а отборът достига общ резултат от 205,6 точки - най-високият, постиган някога от български отбор на олимпиадата.
2017 - След проведен допълнителен кръг по английски език се сформира отбор от 4 души (Велизар Бъчваров от Пловдив, Михаил Михайлов от Варна, Светослав Йорданов от Шумен и Димитър Петров от Добрич). Българският отбор участва на Световната учениническа олимпиада, организирана от Световната географска асоциация в град Белград, Сърбия. Никой не успява да спечели медал.
Националната комисия по география е организационен орган, сформиращ се със заповед на министъра на образованието и науката. Той определя регламента и етапите на олимпиадата, подготвя въпросите и организира самото провеждане на олимпиадата. От създаването на олимпиадата до 2010 председател на комисията е проф. д-р Румен Пенин, преподавател в катедра „Ландшафтознание и опазване на природната среда“ към ГГФ на СУ. От 2011 е назначен нов състав на комисията и нов председател в лицето на доц. д-р Александър Сарафов, преподавател в катедра „Ландшафтознание и опазване на природната среда“ към ГГФ на СУ. През 2017 за председател на комисията е избрана доц. д-р Вера Николова, преподавател в катедра „География на туризма“ към ГГФ на СУ.