Национално знаме на Русия: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
+ още
Ред 19: Ред 19:
Държавното знаме в Русия се появява в началото на XVII-XVIII век, в епохата на подем на Руската държава. За първи път бяло-синьо-червен флаг се издига на първия руски военен кораб "Орел" по време на царуването на [[Алексей (Русия)|Алексей]], баща на [[Петър I (Русия)|Петър I]]. През [[1699]] г., след престоя си в [[Холандия]], Петър I решава, че руските кораби също трябва да имат свой собствен флаг. На [[20 януари]] [[1705]] той издава указ, според който на всички руски търговски плавателни съдове трябва да се вдигне бяло-синьо-червен флаг. Самият цар начертава образеца и определя реда на хоризонталните ивици.
Държавното знаме в Русия се появява в началото на XVII-XVIII век, в епохата на подем на Руската държава. За първи път бяло-синьо-червен флаг се издига на първия руски военен кораб "Орел" по време на царуването на [[Алексей (Русия)|Алексей]], баща на [[Петър I (Русия)|Петър I]]. През [[1699]] г., след престоя си в [[Холандия]], Петър I решава, че руските кораби също трябва да имат свой собствен флаг. На [[20 януари]] [[1705]] той издава указ, според който на всички руски търговски плавателни съдове трябва да се вдигне бяло-синьо-червен флаг. Самият цар начертава образеца и определя реда на хоризонталните ивици.


През [[1858]] г. [[Александър II]] одобрява рисунка "с разположение на герба с черно-жълто-белите цветове на империята на банери, знамена и други предмети за украса по улиците по време на специални поводи." На [[1 януари]] [[1865]] г. Александър II издава указ с който цветовете черно, оранжево (злато) и бяло (сребро) са обявени за "руски национални цветове." Черно-жълто-белият флаг се използва до [[1883]] г., когато с указ на [[Александър III]], за руско знаме се обявява знаме, състоящо се от три ленти: горна - бяла, средна - синя и долна - червена. Официално бяло-синьо-червеното знаме е одобрено като държавно знаме на Русия едва в навечерието на коронацията на [[Николай II]] през [[1896]] г.
През [[1858]] г. [[Александър II (Русия)|Александър II]] одобрява рисунка "с разположение на герба с черно-жълто-белите цветове на империята на банери, знамена и други предмети за украса по улиците по време на специални поводи." На [[1 януари]] [[1865]] г. Александър II издава указ с който цветовете черно, оранжево (злато) и бяло (сребро) са обявени за "руски национални цветове." Черно-жълто-белият флаг се използва до [[1883]] г., когато с указ на [[Александър III (Русия)|Александър III]], за руско знаме се обявява знаме, състоящо се от три ленти: горна - бяла, средна - синя и долна - червена. Официално бяло-синьо-червеното знаме е одобрено като държавно знаме на Русия едва в навечерието на коронацията на [[Николай II (Русия)|Николай II]] през [[1896]] г.


След [[Октомврийска революция|Октомврийската революция]] флагът на страната е заменен с червено знаме с изобразени [[сърп и чук]]. На [[22 август]] [[1991]] г. бяло-синьо-червеният трикольор отново става държавно знаме на Руската Федерация. <ref name="риа"/><ref>[http://www.vexillographia.ru/russia/index.htm vexillographia.ru - Флаги России]</ref>
След [[Октомврийска революция|Октомврийската революция]] флагът на страната е заменен с червено знаме с изобразени [[сърп и чук]]. На [[22 август]] [[1991]] г. бяло-синьо-червеният трикольор отново става държавно знаме на Руската Федерация. <ref name="риа"/><ref>[http://www.vexillographia.ru/russia/index.htm vexillographia.ru - Флаги России]</ref>

Версия от 22:35, 27 юни 2018

Знаме на Русия
Детайли
ПритежателРуска федерация
Утвърдено1991
Посл. промяна1993
Съотношение2:3
Национално знаме на Русия в Общомедия
Развято знаме на Русия

Държавното знаме на Руската федерация e държавен символ на Руската федерация и представлява трицветен правоъгълник. Трите цветови ивици са разположени в следния ред: най-отгоре – бял, в средата син и най-отдолу – червен. Отношението между ширината и дължината на знамето е 2:3[1].

Символика

Според едно от тълкуванията, символиката на цветовете е: червеното символизира държавността, синьото е цветът на Божията майка, а бялот - цветът на свободата и независимостта. Има и други тълкования на цветовете на руското знаме. Според една трактовка от времето на Руската империя белият цвят символизира Белорусия (Беларус), синият – Малорусия (Украйна) и червеният – Великорусия (Русия)[2].

История

Скица на руското знаме, нарисувана от Петър I през 1699 г.

Държавното знаме в Русия се появява в началото на XVII-XVIII век, в епохата на подем на Руската държава. За първи път бяло-синьо-червен флаг се издига на първия руски военен кораб "Орел" по време на царуването на Алексей, баща на Петър I. През 1699 г., след престоя си в Холандия, Петър I решава, че руските кораби също трябва да имат свой собствен флаг. На 20 януари 1705 той издава указ, според който на всички руски търговски плавателни съдове трябва да се вдигне бяло-синьо-червен флаг. Самият цар начертава образеца и определя реда на хоризонталните ивици.

През 1858 г. Александър II одобрява рисунка "с разположение на герба с черно-жълто-белите цветове на империята на банери, знамена и други предмети за украса по улиците по време на специални поводи." На 1 януари 1865 г. Александър II издава указ с който цветовете черно, оранжево (злато) и бяло (сребро) са обявени за "руски национални цветове." Черно-жълто-белият флаг се използва до 1883 г., когато с указ на Александър III, за руско знаме се обявява знаме, състоящо се от три ленти: горна - бяла, средна - синя и долна - червена. Официално бяло-синьо-червеното знаме е одобрено като държавно знаме на Русия едва в навечерието на коронацията на Николай II през 1896 г.

След Октомврийската революция флагът на страната е заменен с червено знаме с изобразени сърп и чук. На 22 август 1991 г. бяло-синьо-червеният трикольор отново става държавно знаме на Руската Федерация. [2][3]

Знаме през годините

Дизайн

Конституцията на Руската федерация не дава точно описание на знамето на Русия. Описанието на знамето, както и неговата употреба са установени със закон № 1-ФКЗ от 25 декември 2000 г.[1] Според този закон, знамето е определено както следва.

Чл. 1 Държавното знаме на Руската федерация представлява правоъгълно платнище от три равни по големина хоризонтални полета - отгоре бяло, в средата синьо и отдолу червено. Отношението ширина към дължина на знамето е 2:3.[1]

Цветовете и деталите на знамето не са точно определение в закона, а е приложена цветна скица. Съгласно междуправителствения стандарт ГОСТ Р 51130-98 цвета на всяко поле трябва да съответсва на номер на цвят в каталога на цветовете дефиниран от ВЦАМлегпром (Всесоюзный центр развития ассортимента товаров легкой промышленности, моды и культуры одежды) или в каталога с цветове от цветовата схема Pantone[4]. Редица руски държавни органи при определяне на държавния флаг използват следните цветове от схемата Pantone: Бял (цвят без допълнителни отенъци), син (pantone 286С) (solid coated), червен (pantone 485С) (solid coated)[5][6][7][8][9].

Цвят Официален цветови модел RGB цветови модел HEX цветови модел
   - (255, 255, 255) #FFFFFF
   Pantone 286С (0, 57, 166) #0039A6
   Pantone 485С (213, 43, 30) #D52B1E
   (0, 0, 0) #
   (0, 0, 0) #
   (0, 0, 0) #

Употреба

Националното знаме се издига постоянно (самостоятелно или заедно с други знамена) на сградите на федералните органи на изпълнителната власт, в резиденцията на президентски представители във федералниге области, както и сгради на държавни органи на субектите на Руската федерация и местните власти. То се издига също на сградите на дипломатическите мисии, консулските служби, резиденции на ръководителите на дипломатическите мисии и консулските служби, както и сградите на други официални представителства извън Руската федерация. Държавното знаме се окачва на сградите на органите на местно самоуправление, обществени сдружения, предприятия, институции и организации, независимо от формата на собственост, както и на жилищни сгради по време на държавните празници на Руската федерация.

Държавното знаме се издига ежедневно на места за постоянно разполагане на военни части и отделни звена на Въоръжените сили на Руската федерация, на други военни части и военни формации.

Кораби, плаващи под знаме на чужда държава трябва при навигиране във вътрешните морски води на Руската федерация или докато са на пристан в руско пристанище, в допълнение към техния флаг, да издигат и националния флаг на Русия в съответствие с международните морски обичаи.

Държавното знаме на Руската федерация не може да се използва като хералдическа основа за знамената на субектите на Руската федерация, общини, обществени сдружения, предприятия, институции и организации, независимо от формата на собственост.

В дните на траур, на върха на знамето се поставя черна лента, дължината на която е равна на дължината на знамето. Националното знаме на Руската федерация, издигнато на мачта, се спуска до половината височина на мачтата[1].

Злоупотребата с държавното знаме на Руската федерация се наказва с ограничаване на свободата до една година, с арест за период от три до шест месеца или с лишаване от свобода до една година[2].

Бележки

  1. а б в г О Государственном флаге Российской Федерации : Федеральный конституционный закон от 25.12.2000 г. № 1-ФКЗ // Собрание законодательства РФ. 2000. № 52. Ст. 5020.
  2. а б в РИА Новости - Государственный флаг Российской Федерации. Справка
  3. vexillographia.ru - Флаги России
  4. ГОСТ Р 51130-98. Флаг Государственный Российской Федерации. Общие технические условия. — Введ. 1999-01-01. — М. : Госстандарт России, 1998. — 4 с.
  5. Управление делами Губернатора Челябинской области. Заказ №0169200000811000021. Сайт госзакупок // 19.05.2011. Архивиран от оригинала на 2012-08-16. Посетен на 2012-08-08.
  6. Федеральная служба охраны. Запрос котировочной цены. Характеристика поставляемых товаров // 14.12.2011. Архивиран от оригинала на 2012-08-16. Посетен на 2012-08-08.
  7. Управления делами Президента России. Госзаказ на изготовление и поставку штандартов Президента. Технические требования // Архивиран от оригинала на 2012-08-16. Посетен на 2012-08-08.
  8. Министерство обороны Российской Федерации. Приложение №2 к тендеру от 12 марта 2010 года. Техническое задание на изготовление Комплекта флагов, копий исторических знамен и штандартов фронтов, а также элементов знаменного (флажного) комплекса для проведения парада посвященного празднованию 65 – летия Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг // Архивиран от оригинала на 2012-08-16. Посетен на 2012-08-08.
  9. Страница тендера МО РФ от 12 марта 2010 на сайте Госторги.ру