Бона Сфорца

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Бона Сфорца
Bona Sforza d'Aragona
кралица на Полша
Бона Сфорца като вдовица
Бона Сфорца като вдовица

Родена
Починала
19 ноември 1557 г. (63 г.)
ПогребанаСан Никола, Бари, Италия
Управление
Период1518 – 1548
Други титлихерцогиня на Бари,
принцеса на Росано,
кралица на Йерусалим
Arms of Bona Sforza d'Aragona, Queen consort of Poland.svg
Семейство
РодСфорца
БащаДжан Галеацо Мария Сфорца
МайкаИзабела Арагонска (Милано)
Братя/сестриИполита Мария Сфорца
Франческо Мария Сфорца
СъпругЗигмунт I Стари (1518)
ДецаИзабела Ягелонска
Зигмунт II Август
Катерина Ягелонина
Анна I Ягелонка
София Ягелонка
Бона Сфорца в Общомедия

Бона Сфорца е херцогиня на Бари, принцеса на Росано, кралица на Йерусалим и кралица на Полша, втора съпруга на полския крал Зигмунт I.

Произход[редактиране | редактиране на кода]

Родена е на 2 февруари 1494 г. във Виджевано, Италия. Тя е дъщеря на Джан Галеацо Сфорца, херцог на Милано, и неаполитанската принцеса Изабела Арагонска, от която Бона Сфорца наследява титлите херцогиня на Бари, принцеса на Росано, кралица на Йерусалим. Бона е и племенница на Бианка Мария Сфорца, императрица на Свещената Римска Империя.

Кралица на Полша[редактиране | редактиране на кода]

Градините на кралица Бона в замъка Вавел

През 1518 г. Бона Сфорца се омъжва за овдовелия полския крал Зигмунт I. Двамата имат шест деца:

Бона Сфорца се отличава с голямата си красота и енергия. Още приживе на Зигмунт I тя започва да упражнява силно влияние в управлението на Полското кралство, но поради своето високомерие и чужди маниери успява да отблъсне от себе си голяма част от полското дворянство. Като кралица на Полша Бона Сфорца е известна и с покровителство си над ренесансовото изкуство, което благодарение на нея, започва да прониква силно в Полско-Литовската общност.

Следващи години[редактиране | редактиране на кода]

Отравянето на Бона Сфорца, Ян Матейко

След смъртта на Зигмунт I, новият крал Зигмунт II Август е принуден да се бори срещу силното влияние на амбициозната си майка. Бона Сфорца има план чрез династическите бракове на децата си да обедини под своя власт почти цяла Католическа Европа. В плановете ѝ обаче не е включен вторият брак на Зигмунт II Август с литовската принцеса Барбара Радживил. Поради това Бона Сфорца застава начело на католическата опозиция в Полша срещу брака на краля с литовската калвинистка. Това е причината Бона Сфорца да бъде подозирана в отравянето на Барбара Радживил, която умира през 1551 г., малко след като е коронована за кралица на Полша.

След разрастването на конфликта със сина ѝ Бона Сфорца започва да се чувства несигурна в Полша и пожелава да се завърне в родните си имения в Италия. Страхувайки се, че при заминаването си в Италия майка му ще разпилее огромното си състояние и ще разпродаде обширните си поземлени имения в Полша и Литва, Зигмунт II Август ѝ забранява да напуска страната. През 1556 г. Бона Сфорца успява да напусне Полша, след като публично се отрича от собствеността над имотите си в кралството. Тя обаче отнася със себе си огромно парично състояние, възлизащо на над 420 000 дуката, които по-късно дава назаем на испанския крал Фелипе II.

След като напуска Полша, Бона Сфорца се установява в родовото си имение в Бари, Италия. Там тя умира на 19 ноември 1557 г., отровена от секретаря си Джан Лоренцо Папакода. Зад убийството ѝ стои испанският крал, който не иска да изплати огромния си дълг към Бона Сфорца. След нейната смърт Полша напразно се опитва да си върне парите ѝ от крал Фелипе II.


Замъкът в Бари, в който умира Бона Сфорца

Генеалогия[редактиране | редактиране на кода]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франциско I Сфорца
 
 
 
 
 
 
 
Галеацо Мария Сфорца
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Бианка Мария Висконти
 
 
 
 
 
 
 
Джан Галеацо Сфорца
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Лудовико I Савойски
 
 
 
 
 
 
 
Бона Савойска
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Анна Лузигнан
 
 
 
 
 
 
 
Бона Сфорца
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Фердинанд I Неаполитански
 
 
 
 
 
 
 
Алфонсо II Неаполитански
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Изабела Таранто
 
 
 
 
 
 
 
Изабела Арагонска
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франциско I Сфорца
 
 
 
 
 
 
 
Иполита Мария Сфорца
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Бианка Мария Висконти
 
 
 
 
 
 

Източници[редактиране | редактиране на кода]

CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Bona Sforza“ и страницата „Бона Сфорца“ в Уикипедия на английски и руски език. Оригиналните текстове, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за творби създадени преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналните страници тук и тук, за да видите списъка на техните съавтори. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.