Направо към съдържанието

Хари Потър и Затворникът от Азкабан (саундтрак)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Хари Потър и Затворникът от Азкабан
Албум на Джон Уилямс
Записанмарт 2004 г. в Аби Роуд Студиос, Лондон
Издаден25 май 2004 г.
Времетраене68:37
Музикален издателWarner Sunset, Nonesuch, Atlantic
Хронология на Джон Уилямс
Хари Потър и Стаята на тайните (саундтрак) „Хари Потър и Затворникът от Азкабан (саундтрак)“ Хари Потър и Огненият бокал (саундтрак)
Хари Потър и Затворникът от Азкабан (саундтрак) в Общомедия

„Хари Потър и Затворникът от Азкабан (саундтрак)“ (на английски: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Original Motion Picture Soundtrack)) е филмовата музика за едноименния филм от 2004 г., третият и последен саундтрак от поредицата, композиран и дирижиран от Джон Уилямс. Партитурата е изпълнена от Лондонския симфоничен оркестър с оркестрации от Конрад Поуп и Еди Карам. Саундтракът е значително отклонение от предишните два, тъй като режисьорът Алфонсо Куарон иска музиката да има различен подход. Той въвежда две основни теми: Window to the Past (буквален превод: „Прозорец към миналото“) и Double Trouble (буквален превод: „Двойни проблеми“). Две други открояващи се теми са използвани за представяне на времевръта и преследването на Хари от Сириус Блек. Саундтракът е изпълнен в Аби Роуд Студиос в Лондон. Излиза на 25 май 2004 г. и се класира на 68 място в Билборд 200, както и под номер 3 в класацията за най-добри саундтраци.[1]

Албумът е номиниран за наградата на Академията за най-добра оригинална музика, наградата „Грами“ за най-добър саундтрак за визуални медии и Световната награда за саундтрак за най-добра оригинална музика на годината. През 2018 г. Ла-Ла-Ленд Рекърдс издава пълна версия на музиката в два компактдиска като част от комплект от три саундтрака, включващ партитурите за първите три филма за Хари Потър.

Хари Потър - Колекцията от саундтраци на Джон Уилямс: Диск 6

[редактиране | редактиране на кода]
The Film Score
Име Време
1. Lumos! (Hedwig's Theme) 1:43
2. Aunt Marge's Waltz 2:18
3. Parents' Portrait and The Empty Playground 1:02
4. The Knight Bus [Extended Version] 3:56
5. Monster Book and Discussing Black 2:00
6. Apparition on the Train [Film Version] 2:18
7. Double Trouble 1:38
8. Trouble Takes Many Forms 1:52
9. Rainy Nights, Dementors and Birds 1:03
10. The Courtyard and Sir Cadogan 1:23
11. The Hippogriff Lesson 1:31
12. Befriending the Hippogriff 1:45
13. Buckbeak's Flight 2:10
14. The Grim / The Newspaper 1:11
15. The Boggarts 3:01
16. On the Bridge - Remembering Mother 1:47
17. The Portrait Gallery 2:08
18. The Big Doors and The Great Hall Ceiling 2:15
19. Page 394 and Quidditch, Third Year 4:02
20. A Walk in the Woods and Bird's Flight 2:53
21. The Snowball Fight 1:05
22. The Three Broomsticks 3:51
23. Summoning the Patronus 3:26
24. Buckbeak's Fate and The Marauder's Map 3:15
25. About Pettigrew / The Crystal Ball 3:22
26. The Executioner 0:46
27. The Walk to Buckbeak 0:46
28. The Sentence 2:44
29. Chasing Scabbers 1:08
30. The Whomping Willow 1:30
31. Confrontation in the Shrieking Shack 6:31
32. Sirius and Harry 1:54
33. The Werewolf Scene 4:29

Хари Потър - Колекцията от саундтраци на Джон Уилямс: Диск 7

[редактиране | редактиране на кода]

Подробности за песните

[редактиране | редактиране на кода]

Това е последният филм от поредицата за Хари Потър, който използва темата на Хедуиг в нейната оригинална, постепенно надграждаща се форма по време на откриването (до надписите на Хари Потър и даровете на смъртта: втора част ). Това включва малко по-зловеща мелодия на Celeste и запазва мелодията на флейтата, но включва кратък мотив на арфа в края.

Double Trouble е композиран от Джон Уилямс по време на продукцията на филма, като тема за топлото посрещане обратно в Хогуортс. Песента е изпълнена от London Oratory School Schola, а текстът й е взет директно от историята за трите вещици в „Макбет“ на Уилям Шекспир.

Forward to Time Past е темата, която звучи когато Хърмаяни и Хари използват времевърта, за да се върнат назад във времето. По време на цялата песен се чува тиктакане, което индикира изтичащото време. Множеството струнни инструменти се припокриват в мотив от четири ноти, който духовият инструмент повтаря ритмично, и накрая периодичното включване на дървените духови инструменти налага усещането за движение.

Албумът е добре приет сред критиците на филмовата музика. Арчи Уот от MovieCues оценява високо саундтрака, като го нарича „Един от най-добрите албуми на 2004 г. и си заслужава да бъде слушан от всеки фен на филмова музика или Джон Уилямс.“[2]

  1. Trust, Gary (24 November 2010). "Weekly Chart Notes: Rihanna, Gwyneth Paltrow, the Beatles". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Retrieved 25 November 2010.
  2. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (John Williams) « MovieCues // www.moviecues.com. (на английски)
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (soundtrack) в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​