Хари Потър и Философският камък

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Disambig.svg Тази статия е за книгата. За филма вижте Хари Потър и Философският камък (филм).

Хари Потър и Философският камък
Harry Potter and the Philosopher's Stone
Други именаHarry Potter and the Sorcerer's Stone (САЩ)
АвторДжоан Роулинг
ИлюстраторТомас Тейлър[1]
Джони Дъдъл[2]
Мери Гранд Пре[3]
Казу Кибуиши[4]
Джим Кей[5]
MinaLima[6]
Създаване1990-те
Великобритания
Първо издание1997 г.
Великобритания
Оригинален езикАнглийски
Жанрфентъзи
Видроман
ПоредицаХари Потър
СледващаХари Потър и Стаята на тайните

ПреводачТеодора Джебарова
ISBNISBN 9544464689
НачалоMr and Mrs Dursley, of number four, Privet Drive, were proud to say that they were perfectly normal, thank you very much.
КрайI'm going to have a lot of fun with Dudley this summer ...

„Хари Потър и Философският камък“ (на английски: Harry Potter and the Philosopher's Stone) е първият роман от поредицата за Хари Потър на световноизвестната писателка Джоан Роулинг. Романът излиза на английски език на 26 юни 1997 г. На български романът е пуснат на книжния пазар на 13 ноември 2000 г. Това е и най-продаваната книга от поредицата – продадени са приблизително 17 милиона копия в САЩ и близо 90 милиона по целия свят.

На 6 октомври 2015 г. е световната премиера на илюстрованото издание „Хари Потър и Философският камък“. В България премиерата на книгата е на 13 октомври 2015 г. Илюстрациите са дело на британския художник Джим Кей.

На 4 септември 2021 г. е премиерата в България на илюстрованото издание с осем интерактивни подложки на студио MinaLima на „Хари Потър и Философският камък“.[7]

Сюжет[редактиране | редактиране на кода]

Магьосниците Албус Дъмбълдор и Минерва Макгонъгол се срещат на улица „Привит Драйв“ номер четири, Литъл Уингинг, графство Съри, подтикнати от последните събития в магическия свят. Лорд Волдемор, вероятно най-силният и страховит тъмен магьосник, живял някога, е бил победен. Лили и Джеймс Потър са станали последните му две жертви. Въпреки всичко техният невръстен син Хари по някакъв начин е оцелял след убийственото проклятие на Волдемор (по-късно става ясно, че е използвал проклятието Авада Кедавра) и белегът с форма на светкавица на челото му е единственият видим ефект от проклятието. Хари незабавно се превръща в легенда сред магьосниците и става известен като „момчето, което оживя“.

Рубиъс Хагрид, пазител на дивеча в Училището за магия и вълшебство Хогуортс, се среща с Албус Дъмбълдор, заедно с бебето Хари, което е оставено на неохотните грижи на последния жив човек от семейството му – мъгълската (немагическа) сестра на майка му – Петуния Дърсли. Хари е оставен да живее заедно с Петуния, нейния съпруг Върнън и все още невръстното им дете Дъдли. Заради презрението си към магьосническия свят, лелята и чичото на Хари решават да скрият от него истината за неговите магически способности и му казват, че родителите му са загинали при автомобилна катастрофа. Семейство Дърсли се отнася с пренебрежение към момчето, което е принудено да спи в килера под стълбището.

Малко преди единайсетия рожден ден на Хари, сови започват да доставят писма в къщата на семейство Дърсли. Петуния и Върнън успяват да попречат на Хари да прочете писмата (всичките адресирани именно до него), но не успяват да прекратят доставките, затова заедно с Хари и Дъдли се скриват на малък остров, за да избегнат писмата. Хагрид обаче ги открива и лично връчва на малкия магьосник писмото, което го кани да учи в училището за магия Хогуортс. Хагрид му разказва истината за смъртта на родителите му и го въвежда в магьосническия свят. В кръчмата „Продънения котел“ Хари се запознава и с новия учител по Защита срещу Черните изкуства – професор Куиръл. От там те влизат на търговската улица „Диагон-али“, от където момчето си купува необходимите за училище неща. Хагрид разказва на малкия магьосник, че Лорд Волдемор е този, който е убил родителите му. Въпреки че Черния Лорд си е отишъл, много от магьосниците продължават да се боят от него и са малцина тези, които се осмеляват да произнасят неговото име. Хари си купува магическа пръчка от господин Оливандър, който му споделя, че тази пръчка е „сестра“ на пръчката на Волдемор – в сърцевината на двете има перо от един и същи феникс. След това Хагрид му купува бяла сова, която момчето кръщава Хедуиг. Докато мери мантия за училището, Хари среща и Драко Малфой – млад магьосник от много богато семейство, който също ще бъде за първа година в Хогуортс. Поведението на Малфой и обидните му забележки към Хагрид не се харесват на Хари.

По-късно момчето тръгва към Хогуортс от перон 9¾ на гара Кингс Крос, Лондон. Там се запознава с Рон Уизли, който произхожда от бедно, но много сплотено семейство, и Хърмаяни Грейнджър – момиче, родено в семейство на мъгъли, което има досадния навик да знае всичко. Веднага след пристигането си в училището всички нови ученици биват разпределени в някой от четирите домове. Всеки дом има характерни черти: Слидерин събира амбициозните и хитри магьосници, които биха направили всичко, за да постигнат това което искат; в Рейвънклоу отиват интелигентните и разумни ученици; Грифиндор е за дръзките и смели магьосници; Хафълпаф се характеризира със справедливост, честност и усърден труд. Разпределянето става последством разпределителна шапка, която всеки от първокурсниците си слага и тя решава в кой дом да отиде. По време на разпределянето на Хари шапката много се колебае дали да не го прати в Слидерин, но впечатленията на момчето от този дом не са добри, затова то през цялото време си мисли за Грифиндор и именно там го праща накрая шапката. В Грифиндор са разпределени също и Рон и Хърмаяни, докато Драко Малфой, който вече не крие презрението си към Хари и неговите приятели, е разпределен в Слидерин.

В началото Хари и Рон не харесват особено прекалено стриктната Хърмаяни. Един ден, след като Рон я засяга, Хърмаяни бяга плачейки в момичешката тоалетна. По същото време в замъка на училището се появява един планински трол. Хари и Рон решават да отидат да я предупредят за опасността, но когато стигат, съществото вече е там. Използвайки магическата си пръчка, Рон успява да повали трола със собствената му бухалка. След като преподавателите пристигат и заварват поваления трол и тримата ученици там, Хърмаяни поема вината. След този момент тримата стават приятели.

След изключителното си представяне по време на първия им урок по летене с метли, Хари е включен в отбора по куидич на Грифиндор и става най-младият търсач през последния век. За Коледа Хари получава мантия невидимка, която някога е принадлежала на баща му. Докато използва мантията, за да изследва замъка през нощта, Хари открива огледалото Еиналеж, което показва него и живите му родители. След това Дъмбълдор съветва Хари да не търси отново огледалото, защото то не показва нищо реално, а само какво човек желае.

Триглаво куче, кръстено от Хагрид Пухчо, охранява отвор в пода на забранения коридор в училището. Тримата герои дълго обсъждат какво може да се пази там и в крайна сметка решават, че там се намира легендарният Философски камък, изработен от Никола Фламел. Смята се, че с този камък човек може да произведе еликсир на живота, който да му донесе безсмъртие, затова Волдемор го иска толкова много. Хари, Рон и Хърмаяни решават, че зловещо изглеждащият преподавател по отвари Сивиръс Снейп се опитва да открадне камъка, за да върне Черния Лорд към живот.

Тримата герои смятат, че кражбата на камъка предстои в скоро време и решават, че е по-добре те да се доберат първи до него. След като успяват да преминат покрай Пухчо, им се налага да преминат през още няколко препятствия, поставени от различни преподаватели в училището, за да защитят камъка. В крайна сметка Хари успява да се добере до най-вътрешната стая, където за своя изненада открива не Снейп, а професор Куиръл. Оказва се, че Куиръл през цялото време е използван от Лорд Волдемор, който със силно намалена сила се нуждае от Философския камък, за да се върне към своето могъщество. Той обаче не успява да вземе камъка и след като е победен от малкия магьосник и Волдемор напуска неговото тяло, Куиръл умира.

Докато Хари се лекува в болничното крило след двубоя, Дъмбълдор му разкрива, че любовта на майка му, която е умряла, за да го спаси, е причината Волдемор да не успява да приложи силата си върху него. Също така му казва, че Философският камък ще бъде унищожен, за да се попречи на Волдемор да го използва и да се върне към живот. Освен с философския камък обаче, Черния Лорд има още начини за завръщане.

Край на разкриващата сюжета част.

Идея и издаване[редактиране | редактиране на кода]

Идеята за Хари Потър хрумва на Роулинг в началото на 1990-те, докато чака 4 часа на гарата закъсняващ влак. Тогава тя се представя младо момче, което посещава училище за магьосници. Веднага след като се прибира вкъщи, авторката започва да пише за малкия магьосник. Същата година умира майката на Роулинг, което повлиява на процеса на писане. Писателката споделя, че събитието я накарала пише по-детайлно за родителите на Хари.

Малко по-късно Роулинг заминава за Португалия, където става учител по английски език. Там вечерта мисли върху историята за Хари Потър, а през деня пише под съпровод на музиката на Чайковски. В края на 1993 г. Роулинг се развежда със съпруга си и се мести в Единбург, Шотландия, заедно с невръстната си дъщеря. Седем години писателката е на социални помощи, живееща в крайна бедност.

През 1995 г. Роулинг завършва ръкописа на „Хари Потър и Философския камък“ на стара пишеща машина. Изпраща романа на 12 издателства, всяко от което отхвърля творбата. Единствено издателство „Блуумсбъри“ одобрява книгата и дава авансов чек за 1500 паунда на авторката, като я съветва да си намери друга работа, понеже от писането на детски книги не се изкарват много пари.

През 1997 г. Роулинг получава субсидия от 8000 паунда, да са продължи писането си. По това време „Хари Потър и Философския камък“ е публикувана за първи път. Тиражът е едва 1000 бройки, като 500 копия са разпратени по библиотеките. В началото на 1998 г. правата за публикуване на романа в САЩ са продадени на аукцион, като победителят е трябвало да се раздели със 105 хил. долара.[8]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

Източници и бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. Илюстратор на британското издание от 1997 г.
  2. Илюстратор на британското издание от 2014 г.
  3. Илюстратор на американското издание от 1997 г.
  4. Илюстратор на американското издание от 2013 г.
  5. Илюстратор на илюстрованото изданието
  6. Илюстровано издание с интерактивни подложки
  7. 1: Хари Потър и Философският камък (дизайн и илюстрации MinaLima)
  8. „Джоан Роулинг – създателката на мечти и Хари Потър“. // ЕПА/БГНЕС. vesti.bg, 18 април 2016. Посетен на 4 юни 2016.